Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
lionlion
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 28. Sep, 2008, 18:47
Bydlisko: Michalovce

Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Príspevok od používateľa lionlion »

Zdravim, takze menim poskytovatela, prechadzam s DSL (t-com) naspet na mikrovlnku. Ide o to ze momentalne mam Airlive, ktore ma modem+router v jednom. Na novom nete uz bude pripojka riesena cez WiFi pristupovy bod (pravdepodobne neaky Ubiquiti NanoStation, kedze toto som mal aj predtym). Dalej zatym bude moja domaca siet, tu su poziadavky ktore robim s rezervou do buducna (DLNA a pod.)

Pripojenie viacerych PC (momentalne 3x, do buducna mozno viac)
do buducna DLNA na TV + NAS pripojene do siete
Wifi nepotrebujem, do buducna ak, tak by som riesil dodatocne

Otazky su nasledovne:
Bude to vobec fungovat len Pristupovy bod - switch ? (ip adresa je staticka, do pristpoveho bodu ma pristup iba poskytovatel internetu)
Oddeli ten pristupovy bod moju siet od vonkajsiej?

Dovody preco nechem router:
4 porty su mi aj tak malo.
Router je drahsi ale hlavne zlozitejsi a casom urcite uz nebude podavat ten vykon co kedysi (poznam s vlastnej skusenosti, ked mi Airlive router zapojeny za modemom, zacal po roku spomalovat net, a robit vypadky. Celkovo ma za sebou 4-5 rokov prevadzky)

V tychto veciach sa celkom vyznam, akurat sa o to uz par rokov nezaujimam a v niektorych veciach uz mam medzery.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Príspevok od používateľa felipe25 »

Pristupovy bod - APcko neprideluje IPcko. Neviem akeho poskytovatela netu budes mat, ale MUSIS mat router v ramci vlastnej siete, ktory bude pridelovat IPcky...
Ak Ti da prevadzovatel netu len APcko s jednou statickou adresou, to IPcky neprideluje... Ak dobre viem...
Takze, musis mat router hned za APckom.. ktory vytvori tvoju siet.. S routrom ak kupis kvalitny /odporucam tp link 1043nd/ ziadne problemy niesu a nebudu..
Niesom si na 100% isty, pockaj na AP, a ked Ti nepojdu 2PC naraz tak kupis router.. Poznam na vychode jednu znamu ktora ma na dedine wifi net, a od poskytovatela maju kablovy newifi router.. ak ti da poskytovatel take zariadenie, tak ti router netreba.. ale nieco ti proste musi v tej sieti pridelovat ipcky :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Príspevok od používateľa molnart »

jj, ako pise felipe potrebujes zariadenie na ktorom bude fungovat DHCP server, co to zariadenie od operatora pravdepodobne nezvladne. ked si kupis kvalitny router a nie shity za 20 eur tak nijake problemy ta cakat nebudu. pri popisovanom vyuziti by som urcite isiel do kvalitneho modelu ktory ten traffic zvladne uroutrovat, takze priprav sa na investiciu okolo stovky. nedostatok LAN konektorov potom mozes riesit switchom ktory zapojis za router. prip. mozes ist do profesionalnych routrov s viacerymi portmi, ale tam uz cena pojde vyssie,
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Príspevok od používateľa felipe25 »

Otazkou ale je, ci pri " prechadzam s DSL (t-com) naspet na mikrovlnku." - mikrovlnke, sa mu oplati kupovat vobec TP Link 1043ND.. ved tam je taka rychlost prenosu, ze ked zapoji 3PC kablom, tak ten router bude mat 80% volnej kapacity, kedze ocakavam ze bude mat tak 3Mbit linku... na optike ano, ale ci mu to treba doma, neviem... router okolo 50e zvladne isto aj dlna aj nas, isto nebude 24h nonstop prebiehat prenos na lokalnej sieti... :)

ale 1043 je gbit router, cize aj rezerva do buducna, viac by som neinvestoval urcite, ja mam v jednej firme router 1043 ako jediny vystupny bod smerom do netu a to je pod nim CEZ 150PC... ziadny server, nic.. a nieje problem
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
lionlion
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 28. Sep, 2008, 18:47
Bydlisko: Michalovce

Re: Mozem zapojit Switch alebo potrebujem Router

Príspevok od používateľa lionlion »

OK diky chlapci, takze router je povinnost pre mna. Ok akurat ze neviem ci prejdem naspet na mikrovlnku, ci neostanem na DSL, len zmenim telekom na orange. Hodnoty linky som mal na zaciatku SNR Margin down-30dB a up este viac, teraz sa to pohybuje od 12-13 az po 6 co znamena vypadok, tusim to zacalo vtedy ked zyvsovali rychlost s 2000 na 5000 (turbo 2 solo) oni s tym nemaju asi zaujem sa zaoberat a riesit to a pritom mi rychlost linky zase znizili na 2000, lebo pri 5000 som sa vobec nepripojil ako je den dlhy.

Co tu citam na fore, tak ze vraj sa to prechodom k oranzovym poriesi (sice viem ze telekom vlastni pevnu siet a orange ju len zapoziciava) no dufam ze orange bude viac ochotny a prehodi ma aspon na druhy DSLAM. Lebo tie mikŕovlnki u nas su jedna lepsia ako druha..... to je bud LEKOS alebo MINET. Zafuka vietor, napadne sneh alebo hocico ine a je problem, akuta ked svieti slnko v lete tak im to ide.

Plus teraz platim (alebo som platil :D ) 20e za turbo 2, v oranzovych to vychadza 12e, alebo 13e aj is routrom (zobral by som aj router, to uz by som mal doma 3 kusy, a neverim ze vsetky by sa pokazili, tym by som vylucil chybu na mojej strane)

Návrat na "Siete"