Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

MonsterMX napísal:Lian-li robi mozno kvalitou dobre skrine ale moznostami su tak 5 rokov pozadu. Mizerny cablemanagement, zdroj hore....
Momentalne mam HTPC skrinku kde su moznosti cable managementu absolutne strasne pretoze tam neni ziadne, ze priestor za MB tray pretoze MB tray je vlastne spodok case :laugh: a spolu s tymi "solidnymi" corsair cablami k tej AX860i (nedajboze, ze by som mal este nejaky Enermax s tymi extra tuhymi a oflexovanymi kablami alebo iny zdroj s tymi kondenzatormi na kabloch tak tu skrinku ani nezavriem :)) Samozrejme mam prebytocne kable poodpajane (a v ramci moznosti urobeny co najlepsie cable management) ale aj tak bolo potreba pouzit 2 rozne kable pre disky pretoze vsetky 3 konektory na jednom kabli na vsetky 3 disky nedociahnu, za dalsie 6-pin na grafike sa uz taktiez dotyka vrchneho krytu case takze Lian Li hoci aj keby nemala priechodky na kable ale uz len lepsie riesene rozmiestnenie diskov a trochu viac priestoru (co ma kazdy mid-tower) tak je pre mna cable management prechadzka ruzovou zahradou :)

Podmienkou u mna je v case mat podla moznosti minimalny pocet kablov a nie plno prkotiniek a ku kazdej nejaky kablik- nepouzivam nejake kontrolery pre FANy, nech je to vsetko pekne napojene na dosku a ta si to podla teplot reguluje miesto toho aby som sa ja hral s potenciometrami ked si pustim hru a naopak ked budem len na nete, pozerat film, hudba atd.

Proste "inteligentny" nenapadny ale tichy a kvalitne poskladany case, nemusel by ani mat nejake ledky - staci mi tlaciko power a reset. Momentalne to mam takto u tej mojej SS GD-05B ze su tam sice 2 ledky na HDD a power, ale svietia na jeden plast ktory usti von iba do jednej malej dierky a tym padom je aktivita HDD indikovana ako silnejsie svietenie ledky - ledka vzdy obcas trochu blikne takze s indikaciou pri dlhsom loade HDD nieje problem a zbytocne to neoslnuje a splnuje ucel.

U Fractal aj Nanoxia mi pride predny (najdolezitejsi) airflow dost zabity za prve dvierkami, potom plastovou mriezkou a este aj filtrom.
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

mino_85 napísal:Ak nie si fanda plastov, možno by som sa pozrel aj iným smerom než len k tým zaužívaným klasikám ako R4 a spol..
Napr. http://www.tichepc.sk/Lian-Li-PC-7HX-Mi ... black.html

Čistý hliník, dostatok pozícií pre fany /horné deafultne zaslepené/, "polovičný" kôš pre HDD, ktorý nezavadzia hornému nasávaciemu fanu /pričom celý kôš je odoberateľný/, filtre na nasávacích fanoch a klasické funkčné Lian-Li vychytávky v detailoch, ktoré v "mainsteamových" značkách nenájdeš. Viac-menej je to myslím si to čo hľadáš. 5,25" pozície by som nezatracoval, ideálne na nahodenie HDD na Vibration Killera :-) http://www.tichepc.sk/TichePC-sk-HDD-Vi ... iller.html , čo je povedal by som v ľahkej hliníkovej bedni ešte viac na mieste než v oceľovej.

Na druhej strane skrinke chýba napr. regulátor otáčok pre fany, ale tam by som už aj tak zvažoval výmenu za niečo na úrovni /Noctua, Noiseblocker/. Tiež je tam menej miesta na kabeláž za doskou než v takej R4, ale v tom by som veľký problém nevidel, hlavne pri modulárnom zdroji.
Asi si to tu necital cele ale Lian Li tu ja riesim od zaciatku :)

Presne medzi tymto co si tu ty postol som aj uvazol - o tej Lian Li PC-7HX a potom este o Lian Li PC-9F ktore maju uplne identicku kostru len iny celny panel, len ten na PC-9F mi pride taky zaujimavejsi/novsi/menej tradicny a viac ako workstation.

PC-9F:
Obrázok

PC-7HB (ako PC-7HX iba vnutro je anodizovane a nie cierne):
Obrázok

U nich je dobre to, ze su cenovo celkom lacne PC-7HB cca 2000Kc a PC-9F cca 2500Kc a dobre je to ako si spomenul ze sa do tych pozicii da pouzit nejaky vibration killer + pri tej cene nieje problem vsetky FANy vymenit za Noctua :)

Odporucas ale nejaky komplet HDD silencer do ktoreho sa cely ten disk vlozi alebo skor len to ako si postol take tisiace zavesenie HDD ktore odstrani len vibracie aj ked mozno este lepsie ako HDD silencer ale zase neodstrani mechanicky zvuk HDD - mimochodom ten WD30EFRX je fakt perfektny disk - najtissi HDD aky som kedy mal vratane mojho druheho WD10JPVT ktore je len 2,5"/seekom aj hlukom motora ho daleko prehlusi, u WD30EFRX seek ani nieje pocut, miestami nieco zapocujem ale je to fakt luxus na pomery plotnovych HDD - danou je mozno trochu nizsia rychlost - aj ked sekvencne dava viac ako 120MB/s read/write ale velky priecinok vo windows 8 plny exe suborov sa zvykne trochu natahovat ked ho zacne prehrabavat Defender, takze neviem ci uz som ja tak zvyknuty na rychlost pri SSD alebo su aj rychlejsie HDD/premyslam o druhom do RAID-u takze viacmenej ani neviem ci je potreba ho este viac stisovat :)

Chcel som ale ist s optimalizaciou airflow-u trochu dalej, preto som hladal/hladam case ktore by mal vpredu 2 fany idealne 14cm ktore by boli zarovno s doskou, nie nizsie o vysku zdroja a tym padom tie FANy uz tak celkom dobre nebudu fukat na chladic CPU.
Najviac sa mi preto zatial pozdava Lian Li PC-90 (nevsimat ten cable mess ktory tam pani redaktory urobili pretoze to skladali z rychlika):

Obrázok

Pride mi ale celkom dost predrazena (cca 4800-5000Kc), cenovka cca okolo 3000Kc by pre nu bola daleko lepsia a navyse mohli by ju pre mna predavat bez tych bocnych uchytov HDD za lacnejsi peniaz :D

Obrázok

Cubitek AIO:

Obrázok
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa mino_85 »

Hej, čítal som poriadne len tvoj prvý post a nejaké tie odpovede, hento som prehliadol.
Zjavne v tom máš prehľad a vieš asi čo hľadáš, takže v podstate je to na tebe. Za seba poviem toľko, že vplyv intake fanov na teploty systému je zvyčajne veľmi malý, najviac zaváži to, koľko vzduchu pretlačia outtake fany a samozrejme kvalita chladenia samotných komponentov. Takže riešiť či predné fany sú zarovno s doskou alebo o kus vyššie je skôr v teoretickej úrovni než v praktickej. Naozaj by som sa na to neviazal, bude to rozdiel v jednotkách %.

Odhlučnenie/odvibrovanie HDD...
Ide o to čo robí viac šarapaty, či vibrácie alebo seek. Osobne som skúsil aj kvalitné boxy /Scythe Quiet Drive či Silentmaxx/ a skončil som pri Vibration Killeri, keďže u mňa to boli vibrácie, čo robili šarapatu, tie nedokázali boxy úplne odfiltrovať. Pri systémovom SSD by som si myslel, že u teba je to podobné.

U Lian Li PC-90 by som ešte bral do úvahy tvoj polopasívny zdroj, pod stropom to pre neho ozaj nie je ideálne miesto. Jednak ho nevieš otočiť fanom hore, keďže na strope nie je perforácia, ktorou by odchádzal ohriaty vzduch a pri klasickom uložení fanom dole ho budeš zbytočne ohrievať vzduchom zo skrine.

Rozdiel v chladení medzi PC-90 a PC-7HX pri 2x intake + 1x outtake s rovnakými fanmi bude dovolím si tvrdiť takmer nulový.
a u PC-7HX máš výhodu v tom, že ťa aj s výmenou fanov za 3x Noctua vyjde lacnejšie a to je teda dosť veľký argument. Podľa mňa rozumnejšia voľba. HDD by som zavesil na dva Killery, kôš celkom vyhodil a SSD nahodil na podlahu /ak tam nie sú na to otvory, tak cez nejaký samolepiaci suchý zips/.

Ono zas nemáš tam žiadne žravé komponenty a ten vyzlečený Ivy Bridge je počítam tiež v pohode, takže nároky na airflow tam nebudú vôbec drastické. Neviem či máš v pláne aj výmenu CPU chladiča, lebo pri tých priestorových možnostiach ktoré ti midtower poskytne tam už NH-U9B stráca zmysel.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa Monster1 »

Musim sa priznat ze ja som sa rozhodoval medzi Lian-li PC9-F a Fractal R4 a volba nakoniec padla na fractal lebo:
cena 94vs 130eur (v tom case)
lepsie odhlucnenie
lepsi cablemanagement
lepsie moznosti vodneho chladenia
integrovany regulator (toto bola jedna z naj veci lebo ja uprednostnujem 3-pin)

PC-7HX v tom case este nebola no ked kukam na cenu 103 eur moznosti chladenia a kvalitu spracovania velmi by som vahal ci ju zobrat alebo ten fractal.

Este k tomu Fractalu:
Odhlucnenie mam pocit ze nema vobec vplyv na teploty(to by case musela byt asi komplet cela olepena)
Cez predne dvierka mozno zdanie klame ze je slaby airflow ale cez tie boky si to tie fany krasne nasaju.
Rozdiel fanov na 700vs1200 3x in 1x out je asi 2°C, cize teplot sa netreba bat.

Ja mam bielu verziu R4 a celkovo som s nou strasne spokojny.
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa pipo137 »

jj, samozrejme, airflow cez tie mriežky po bokoch toho čelného panelu u R4 je úplne bez problémov... stačí sa len pozrieť na ich tvar a hlavne že koľko je ich dokopy na oboch stranách a je jasné, že tie nekladú dokopy žiadny odpor ;) takže tak :-) :good:

PS: Ale uznávam, že aj tá Cubitek AIO je super, len keby nebola až tak drahá... alebo ináč povedané, až o toľko lepšia neni aby bola dva krát drahšia ako R4 (resp. v tomto prípade skôr ako Define XL R2, keďže to už je big tower). To by na nej muselo byť aspoň dva krát viac hliníku aby to tú cenovku vyvážilo ;)
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
Jurij757
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 756
Dátum registrácie: Ut 31. Máj, 2011, 18:18
Bydlisko: Fačkov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa Jurij757 »

A čo tak Fractal Design Arc Midi R2? :good:

Je to vlastne takmer kópia R4, len s inak poriešenými prednými a hornými pozíciami pre fany.

tichepc: http://www.tichepc.sk/Fractal-Design-AR ... l?arg1=001
Official Page: http://www.fractal-design.com/?view=product&prod=113
Review: http://www.techpowerup.com/reviews/Frac ... _R2/6.html
User Reviews: http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6811352031
Spoiler: ukázať
Case: DIY Aluminium case + custom water [intake: 2x Noctua NF-A20 Cromax, exhaust: 2x Noctua NF-A20 Cromax] PSU: Corsair SF750 MB: MSI B550M Mortar CPU: AMD Ryzen 9 5950X CPU-Z GPU: Powercolor 6950 XT Red Devil RAM: Kingston Fury Renegade 32GB 3600 MHz (16-19-21-36 CR1) SSD: WD SN850 1TB + Samsung 970 EVO Plus 2TB Monitor: 27" Philips 27M1N5500ZA Keyboard: Cherry Stream 3.0 Mouse: Niceboy ORYX M600
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

Obzeral som teraz 9F, 7HB a 8FI, vsetky 3 maju 2 nasavacie fany vpredu.

U 9F sa mi pacil dizajn ale zistil som ze sa robi s USB 3.0 konektormi ktore sa nezapajaju ako 20-pin do dosky ale cez PCI-bracket dozadu na dosku, je to aj v manuale (7HB a 8FI maju normalne ten 20-pin):

Obrázok

Cenovo sa velmi neoplati riesit ten I/O modul k 9F pretoze stoji cca 350Kc + cca 2600Kc za 9F co je daleko drahsie ako cca 2100 za 7HB a prakticky za nic.

8FI ma zbytocny rychloupinaci mechanizmus na PCI pozicie a podsvietene FAN-y co ju zbytocne predrazuje.

Vyhoda 7HB je ze ma pozicie pre 2x12cm FAN na hornej strane, 9F a 8FI ma jednu poziciu pre 14cm FAN.
2x12 mi pride ako lepsia alternativa do buducna pre mozny upgrade na vodne chladenie.

+/- pre 7HB ze nema tie chromovane kovove nozicky ako 9F a 8FI takze by mohli lepsie tlmit pripadne vibracie, ale to uz je detajl.

Obrázok

Este sa neviem rozhodnut ci vziat anodizovanu variantu 7HB alebo ciernu 7HX? :-)

Planujem idealne osadit vsetky pozicie - teda 2x12cm hore + 1x vzadu NF-F12 PWM, 2x14cm vpredu NF-A14 PWM a mat to na extra nizke otacky cca 500 otacok a menej regulovane doskou cez PWM.
Neviem ci osadit aj tu bocnu 14cm poziciu ? Pripadne ako intake/outtake?

Nema niekto skusenosti s PWM regulaciou pri takto nizkych otackach, respektive celkovo tichostou PWM regulacie pri ultra nizkych urovniach hlucnosti? Ci pri nej nezvyknu FANy napriklad piskat alebo inak bzucat? Predsa len linearna regulacia cez napatie je lepsia ako pulzy, ale dnes je vsetko same PWM :)
Naposledy upravil/-a OneCosmic v Ut 30. Júl, 2013, 22:02, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa mino_85 »

Ak PWM fany, tak jedine Noctua a nič iné, to je bez debaty.
Noctua má suverénne najlepšie odladenú PWM reguláciu, žiadne pazvuky z toho nelezú pri akýchkoľvek otáčkach.
Na airflow budú ideálne http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A14-PWM.html a http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-S12A-PWM.html
F12 na airflow naozaj nie, jedine, že by si ten fan už mal doma. Ale to je vetrák vyslovene na pasívy, na airflow jednoznačne radšej S12A.

Do bočnice by som neosádzal nič, to zvyknú byť suverénne najhlučnejšie miesta pre fan, naopak prehodil by som tam plnú bočnicu z pravej strany, ak to pôjde. Okrem toho tá 660 naozaj nebude potrebovať extra ofuk.

Otázne je či chceš fany jednotlivo regulovať, lebo Gigabyte dosky až doteraz boli v tomto smere dosť chabé. Myslím, že samostatne pôjde regulovať len CPU_FAN konektor a zvyšné tri idú regulovať v BIOSe len všetky spoločne, takže s tým treba v tom prípade počítať.
Pri tom počte fanov by to nemusel byť problém, lebo S12A aj A14 majú rovnaký rozsah otáčok a teda mohli by bežať na približne rovnakých otáčkach a aj prietok na vstupe a na výfuku by mohol byť adekvátny tomu čo by si tam asi chcel mať.
Otázka je v akom rozsahu vie doska tie fany regulovať a teda či budú schopné bežať už od svojich minimálnych 300rpm. Snáď hej, ale ruku do ohňa za to nedám.

Ak by to bol problém, máš tam ešte LNA redukcie na zníženie otáčok, to by mohlo pomôcť. Každopádne Gigabyte nie je ideálna doska na také hrátky, po tejto stránke boli doteraz /rozumej do Haswell/ dosť zanedbávané.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Praveze TU moju dosku celkom chvalia a musim aj ja za seba povedat, ze som s nou velmi spokojny a v buducnosti by som uz inu znacku dosky nevolil. Momentalne je podla mna Gigabyte #1. Tie moznosti na PWM regulaciu mi pridu celkom dostatocne - treba vyskusat/momentalne nemam ako/vsetky fany co mam su len 3 pin - teda az na BOX Chladic ale kvoli nemu sa mi sundavat receiver nechce :laugh: ale v kazdom pripade nepozadujem menej ako 500rpm a praveze chcem aby sa vsetky ventilatory regulovali na cca rovnake otacky, respektive predne 2x14 by som zapojil cez rozdvojku na jeden konektor a vrchne pripadne i zadny na druhy konektor cez adapter. Takze mi nebude vadit, ze je tam v BIOSe moznost regulovat len CPU a System FANs. Vraj je ta moja Gigabyte zrovna jedina mATX doska pre IVB, ktora ma vobec moznost na 4-pin konektore prepinat mod PWM a Voltage a to som to ani nevedel, ked som ju kupoval. Vzal som ju preto, ze prva P8Z77M-Pro ktoru som si kupil bola DOA a pre istotu som nechcel stejny typ a natrafit opat na nejake manufacturing issue tak som to vzal od lesa a zobral od uplne ineho vyrobcu a to som sa do tej doby Gigabytu stranil - stale som mal v hlave nahucane ze ASUS je najlepsi najlepsi no uz po tejto skusenosti, davnejsej skusenosti s 8800GS od nich a skusenosti s LCD od nich nic nechcem - preto mam teraz EIZO, ale to uz je dost off-topic. Momentalne vetraky, ktore tam mam - tie original k GD05B - GlobeFan su len 3 piny - nastavenie Voltage a profil Silent - tam su na vyber len profily - posledne 2 screenshoty, ale teda to nastavenie pre PWM je uplne nieco ine, skoda ze tam nedali rovno krivku ked uz je to UEFI BIOS, ale myslim ze v Easy Tune sa krivka da nastavit, ale program sa musi pri starte asi stale spustit.
Mozno, ze skusenosti mas s este starsimi modelmi Gigabyte.
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

mino_85 napísal:Do bočnice by som neosádzal nič, to zvyknú byť suverénne najhlučnejšie miesta pre fan, naopak prehodil by som tam plnú bočnicu z pravej strany, ak to pôjde. Okrem toho tá 660 naozaj nebude potrebovať extra ofuk.
Mas pravdu vlastne, ze ma to nenapadlo - taka velka hlinikova plocha bude pre FAN raj pre tvorbu hluku :) Zacal som trochu premyslat o tom vytlmeni case ale vytlmil by som iba bocnice nejakym tym rovnym materialom ako tento Kingmod
Obrázok
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa pipo137 »

no, tak nakoniec predsa len uvažuješ o tom vytlmení :D :D
inak, táto je za danú cenu celkom obstojná a postrihať/narezať si to už pre svoje potreby potom zvládneš sám ;) :good:
http://www.alza.sk/izolacni-hmota-akasa-ak-d56123.htm

PS: na fan do bočnice zabudni. Pre tú grafiku aj tak nebude potrebný a hlavne by ti totálne zabíjal ten vytúžený dobrý priamy airflow o ktorý ti tak ide ;) :good:
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa Mirdis »

MonsterMX napísal: lepsie odhlucnenie
lepsi cablemanagement
lepsie moznosti vodneho chladenia
Pri tom poslednom bode by som pomlcal. Nehovorim, ze sa neda dat voda, ale pri tychto skrinkach (velkosti) je to o kompromisoch, kde sa hodi kazdy kusok miesta v skrinke :) V ostatnom urcite vedie fractal az na spracovanie a vzhlad.

Urcite bocnicu plnu. Ja vlastnim Lian Li pc-7f uz nejaky ten rok a zatial az na ten chybajuci cablemanagment (novsie rev. uz maju) si nestazujem. Este ked som chladil vzduchom, tak mi stacil jeden fan na outtake a bolo postarane. V Skrinke vznikol pekny podtlak a z predu si tahala studeny vzduch. Teraz pri vode je to viac menej jedno, kedze teplo sa mi uz v skrinke velmi nehromadi. Velky radiator clovek neda ani do jednej ani do druhej, na to su uz ine a ovela lepsie prisposobene skrinky :) Musis zvazit co sa ti viac hodi. Ja som sa rozhodoval medzi lian li a antec p182. Vyhralo spracovanie, jednoduchost a moznost pouzita vody v skrinke. Aj do p182 by som vodu natrepal, ale urcite by to nebolo take lahke ako teraz a uz nehovorim o tej vahe :bye:

PS: jedno co velmi chvalim u niektorych skrinkach je, ze uz maju vyrezanu mriezku, ktora produkuje najviac hluku :) (lian li a ine)
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa mino_85 »

@ OneCosmic..

Stane sa u každej značky nejaký nepodarok. Ja mám naopak s P8Z77-M Pro veľmi dobré skúsenosti. Za tú cenu svojho času bezkonkurenčná doska čo sa týka OC /možnosti BIOSu a nadimenzovanie/chladenie napájacej kaskády/
To naopak Gigabyte čo mi prešli pod rukami notoricky po čase odídené onboard sieťovky či zvukovky a pod. Veľa z toho sa ani nereklamuje, lebo koho by bavilo kvôli 5-eurovej LANke rozoberať celú zostavu a čakať mesiac za opravou. Od Sandy a potom hlavne od Ivy Bridge to u Gigabyte s kvalitou šlo dosť dole, aspoň podľa toho čo som ja zažil.

Ale beriem to, každý má svoje skúsenosti a určite nevravím, že Asus je jasná jednotka, aj Asusky majú svoje muchy a Gigabyte má pre zmenzu pár veľmi zaujímavých featuriek na doskách. Je v tom veľa marketingu a balenia nie celkom dotiahnutých vecí do pozlátka na oboch stranách, obidvom by som po stránke funkčnosti mal čo vytýkať. Ale to som už dosť OT.

Naspäť k tej regulácii... rozsah PWM regulácie je tam fajn, ale ak chce niekto povedzme nahodiť 3x intake na 500 rpm a 1x outtake na 800-900, má problém, lebo to nevie odseparovať. V tomto konkrétne majú aj lowendové Asusky navrch nad inými značkami.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
OneCosmic
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 784
Dátum registrácie: Št 18. Okt, 2012, 20:49
Bydlisko: Praha

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa OneCosmic »

2 mino85:

Moja loteria s ASUS-om zatial teda nebola stastna, i ked P5Q Premium co som od nich mal nebola zla doska az na to, ze sa viac zahrievala a bola z tych drazsich a taktovanie na nej bolo o malinko horsie ako na Maximuse II.

Nejake to foto mojej zostavy z pred 3-4 rokov :) CPU Q8300 2.5@3.5GHz a HD5770 tiez na max.

Obrázok

Ja som prave uvazoval o tom vziat tie Noctua F12 z dovodu, ze pre mna budu do buducna univerzalnejsie v pripade, ze by som sa rozhodol investovat do vodneho chladenia na radiator. Preco mi ich teda nedoporucujes ako FANy do skrine? Maju vyssi prietok a to usmernovanie prudu vzduchu sa urcite hodi aj v skrinke nielen u pasivov, samozrejme prave to usmernenie urobi asi trochu vyssi hluk nez bez neho, ale myslim, ze az tak velky rozdiel to nebude?

2 Mirdis: Henta PC-7F nieje zrovna vhodna skrinka na vodne chladenie nie? Ako si tam vobec nejake napratal? :-)

Nejake dobre vytlmenie na tie bocnice mi neporadite? Niesom velkym fanusikom znacky akasa - urcite patri k tym menej kvalitnym a menej inovativnim firmam a ja uz som sa skor tak nejak dal na cestu kvality a vyhybat sa tymto znackam nech je to cokolvek :laugh:
Uvazujem, ze by to malo byt nieco s tvrdsim podkladom a na tom nejaka pena - proste kombinacia utlmenia rezonancii plechov a odhlucnenie FANov.
Spoiler: ukázať
mb: ASUS Crosshair VIII Hero Wi-Fi cpu: Ryzen 9 3950X ram: 2x16GB G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16@3733MHz 1.35V
gpu: Sapphire RX5700 XT+EK-Vector RGB Nickel+Plexi+reference backplate psu:Seasonic Prime Titanium Ultra 850W case:Lian Li PC-O11D White
storage: 1x Samsung 960 EVO 250GB, 1x Toshiba 512GB NVMe cooling: Corsair XR5 360+3x NF-A12x25 PWM, XSPC Photon D5 PWM, EK-Tube ZMT 16/11
lcd:Samsung C27HG70 audio:Denon DRA-800H Black + Monitor Audio Silver 100, keyboard: Corsair K70 RGB MK.2 Low Profile mouse: Logitech G PRO Wireless
NAS: ASUS WS X570-ACE, Ryzen 5 3600, Sapphire RX550, Corsair 220T White, 2x2TB Intel 660p NVMe, 3x2TB Seagate 2.5" HDD, 2x256GB NVMe for OS and cache
retro HW: ASUS P5K3 Deluxe/WiFi-AP, ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP @n, RAMPAGE II EXTREME, 2x Q9550, Q6600, X5470, X5690
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Skrinka s dobrym airflow - Problem?

Príspevok od používateľa mino_85 »

Nechce sa mi to teraz googlovať, ale dám ruku do ohňa, že S12A majú o dosť vyšší prietok pri 1200 rpm než F12 pri 1500. A hluk je pritom výrazne nižší. do F12 by som šiel jedine ak by si si bol tým vodníkom 100% istý.

Tie lamely na statore F12-ky síce lepšie usmerňujú vzduch, ale tebe je to na nič, keďže to u teba budú všetko outtake fany a tam to stráca zmysel.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"