Vysoka teplota i7 4790K

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa lacika »

Mateso: aj tu na fore mas dokazy ako pri napr. MX-2 je po dlhodobejsom burne pokles teploty 1-2 stupne.
Neviem ci je to u kazdej pasty, sa mi zda, ze nie a ci je ten skok konstantny alebo aj zavisi od max. teploty.
Kazdopadne nieco take som spozoroval aj u GC-2, Vsetko som mal na stole, cize ziadne ohrievanie skrinkov a v burne to atakovalo 70°C hranicu a drzalo sa jej. potom to skocilo o pol stupna dole a potom to bolo na max. 69°C.
Nejdem sa dusovat, ze to tak musi byt za kazdu cenu, ale ja som myslel take zapekanie.. Nie to vysusenie pasty, kedy uz nejde odlepit :)
matus12345
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 01. Nov, 2009, 12:41

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa matus12345 »

dakujem vsetkym za odopvede aj za diskusiu ktora tu vznikla, v prvom rade, asi budem suhlasit s mp3turbo ze to vyzera na neschopnost chladica odviest vyprodukovane teplo. Asi moja chyba bola ze som to testoval na linuxe a tam to vyzera ze to kernel pripustil na vyssie frekvencie a mojou neschopnostou to zistit. Teda som nahodil windows a meriam to tam. Procesor s chladicom som pozeral poriadne ci su plochy naozaj rovne a vyzeralo to ze sedi ozaj dobre. No vysledky na windowsoch su o trosku ine. Vsetky nastavenia v biose som ponehal automaticke a tak cakam (ako hovori BubakB) co mi tam vyrobca pripravil... Teplota sa tu pohybuje aktualne na 73C na jadrach pri 4200Mhz a napati 1.344V. Screen http://oi59.tinypic.com/qz0ldd.jpg. Uz to vyzera trosku lepsie ked sa to nezenie to tych uzasnych frekvencii, no to je asi aj trosku signal ze asi nemam velke sance na vykone pridat. Urcite skusim sa aj rucne pohrat s nastaveniami v BIOSe ked mam prvy krat takuto moznost, no este treba urcite posufrovat na internete ze ako :-) ...
ujo MateSo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: Št 24. Júl, 2008, 17:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa ujo MateSo »

lacika: podla mojich skusenosti celkove chladenie pcka /jedno ci vzduch alebo voda/ sa odvija od teploty v miestnosti. Nikde nikto pri testoch neuvadza ci bola konstantna teplota okolia. Preto +/- 2-3 stupne nemaju absolutne vypovednu hodnotu. Tolko moj nazor :-)
PC> Asus X99-E WS, 5960x@4.7, 32GB/2400, 2xTitanX, Corsair ax1500i
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

matus12345, Linux nepretaktováva CPU. Skôr si ho na Linuxe viac vyťažil. Aida mu nedáva veľmi zabrať, tak sa teploty nešplhajú vysoko.


bubak, pospomínal si napájanie dosiek aj veľkovýrobu, ale ja myslím, že stačí ostať pri samotnom CPU, keďže VID súvisí s ním.
takže VID je variabilné. Prakticky a polopaticky povedané
Ale snáď k defaultnej frekvencií nastaví určité napätie. K tomu smerujem, že na defaultnej frekvencii a napätí by nemusel atakovať 100C.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7972
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa CageJ »

VID je nic nehovoracia hodnota, ktora je dimenzovana cca 15% nad potrebou
u mna na VID moze slapat CPU cca na 4,3GHz a podvoltovany bezi ako nic na 4GHz
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa flubertn »

matus12345 máš moc vysoké napeťie pri takej frekvancii. Ja mam tiez na deflaute a drzi mi to 4,4GHz na 1,23V max

Skúsal som naschval aj AIDA aby si mohol porovnať a cez stres CPu ide na 4,4GHz 1,198V a teplota max 60°C

Skús zniziť napetie. Takisto nechapem preco ti to ide na 4,2 GHz. Budeš mať v biose zle nastaveny nasobič.
Fractal Define R4 + 5x Noctua NF-A14 pwm, Asus Maximus Ranger VII, Intel I7-4790k + Noctua NH-D15, Asus GTX-780 OC DC2 + RAIJINTEK Morpheus +2x Noctua NF-F12 PWM, SDD Crucial M550 240GB, LG DVD RW, HDD 500GB WD Green, 2x8GB Crucial Ballistic Tractical @ cl8x1866GHz, Seasonic X-650, Dell P2414H, Dell AC511, Logitech K270, Logitech MX620, Winows10, Office 365
matus12345
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 01. Nov, 2009, 12:41

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa matus12345 »

Super j4ro, moc si ma teda nepotesil tak mozno to teda budem musiet nejako riesit... Ano toto som presne cakal ze ak ani tu zaladnu frekvenciu to neuchladi, tak potom nieco musi byt zle. Ale ako som spominal s boxovym chladicom mozno o kusok horsie tak neviem co si o tom mysliet bud neviem nahodit chladic alebo je ten cpu fakt moc hrejuci :? . V biose mam nasobic na AUTO a tuto to posunie na 42X. A je nejaky test co dokaze aj na windowse potrapit cpu?
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa flubertn »

no ja mam pocit že co sa týka teplotnej zataže tak ho najviac trapi http://uloz.to/xmCKPQs/intel-burn-test-2-53-zip
Jednoznacne bysom skusil dať nasobic nie na auto ale manualne na 44 a napetie CPU na cca 1,25V a potom otestovat.
Podla mna je to teplo koli velmi vysokemu a zbytocnemu napetiu.

testy: pop este prime95 a OCCT ale v IBT mam teploty najvyššie
Fractal Define R4 + 5x Noctua NF-A14 pwm, Asus Maximus Ranger VII, Intel I7-4790k + Noctua NH-D15, Asus GTX-780 OC DC2 + RAIJINTEK Morpheus +2x Noctua NF-F12 PWM, SDD Crucial M550 240GB, LG DVD RW, HDD 500GB WD Green, 2x8GB Crucial Ballistic Tractical @ cl8x1866GHz, Seasonic X-650, Dell P2414H, Dell AC511, Logitech K270, Logitech MX620, Winows10, Office 365
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

Keď mám čas, tak nechávam aspoň 3h bežať Prime95.

Keď nemám, tak IntelBurnTest, ale radšej 2.54 (ak nie je ešte novšia)
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
matus12345
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 01. Nov, 2009, 12:41

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa matus12345 »

dik za pogramy idem skusat a poviem ako som dopadol. A este sa chcem opytat na tu intel boost technologiu ktora ma pri jednovlaknovych aplikaciach taktovat jednotlive jadra oproti ostatnym myslite ze to moze vadit a je to nejaky pocit pri vykone tych jednovlaknovych aplikacii? Znie to naozaj dobre pretoze jednovlaknovych appiek stale pouzivam dost.
matus12345
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 01. Nov, 2009, 12:41

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa matus12345 »

Dnes som sa s tym trochu pohral, najskor som nahodil na dosku novsi bios a celkom sa mi to aj pozdava... pohral som sa s nasobicom a napatim a na koniec som to aj tak resetol do optimalnych nastaveni. A zda sa mi ze je to aj vyriesene. Napatie sa drzi trosku nizsie tak isto aj na linuxe. Tak dufam ze to bolo naozaj tym biosom. Dakujem za vas cas.
PS: screen pri zatazi v defaulnych nastaveniach, este sa s tym urcite pohram
http://postimg.org/image/df7n6gu79/
este raz vdaka
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Teplota sa tu pohybuje aktualne na 73C na jadrach pri 4200Mhz a napati 1.344V.

ono chapes, predtym si mal 1.34V a teraz mas 1.15V, to je sakramentsky rozdiel. S tymito procesormi sa vseobecne nemusis hnat cez 1.30V pretoze tie rozdiely v dosiahnutelnych frekvenciach a realny vykonovy dopad su minimalne - prd makovy ti je platnych namiesto 4.3GHz az uzasnych 4.55GHz ktore fakt nedosahuju vsetky cipy. Chcel by som vidiet toho maximalneho frajera co dokaze dlhodobo zatazit procesor na 100.000% a chcel by som vidiet ten projekt, ktory by pri takychto cislach (teda radovo 5.8% rozdielu vo frekvencii = priblizne 2 az 4% realneho vykonu pri velmi dobrych aplikaciach) dokazal ten rozdiel postrehnut.

Ale pritom vidis, predtym si mal problem vobec ten cip udrzat v cinnosti a teraz mas skoro 20 stupnov rezervu na hranicu throttlingu. To je sakrarozdiel. A samozrejme vymenou chladica za lepsi plus spravenim prievanu v skrinke dosiahnes dalsich X stupnov len tak fikne.

Ja idem buduci tyzden preklapat G3258cku. Vobec ma netrapi ze na internete som videl napisanych 4.6GHz az 4.7GHz, proste moj ciel bude pri nejakej normalnej voltazi 4.3GHz a ked to dobre pojde, 4.4GHz, nic viac nepotrebujem lebo nepostrehnem. Uplne v pohode mi bude aj strasne slaby cip a stabilnych len 4.2GHz. Proste si prizname ze vykonovo masinu NIKDY nevyladis do posledneho mozneho percenta pretoze by si minul obrovske kvanta penazi (co taka RAM a jej pretocenie, tiez ma vplyv na vykon, ale aky pre tvoje konkretne aplikacie ? Je treba vacsiu frekvenciu alebo prisnejsie casovanie ? Priepustnost alebo latencie ? Ides robit rendering, nebude lepsie namiesto procesoru sa hnat za OpenCL/OpenGL renderingom na grafickej karte ? Akej ? Nvidia alebo AMD ? Ktory konkretny model ? S akymi frekvenciami pretoze nie je 270x ako 270x, aj tam su rozdiely medzi jednotlivymi vyrobcami ! Potom co harddisk, aky, do akeho pola ho hodit, sto nastaveni biosu, a potom nakoniec este hlucnost - kolko si schopny zniest a kolko mas penazi na kazdu jednu z tychto veci... no proste pokial vsetky tieto veci otestujes a fakt vyladis do posledneho mozneho percenta, tak budu tvoje vnucata mat brady :) aj chladic mozes kupit Phanteks za 80eur alebo to co mas teraz za dvacku, o bedni za 150eur sme sa este nebavili, do nej ventilatory Noctue kde minies dalsiu takmer stovku len aby si to mal regulovane a tiche... a to len zaciname. To je ako s autom, "uz od 11990eur" u mna konkretne znamena ze dany model skromne nakonfigurujem URCITE aspon za 24.000eur :)

cize preto sa ja nevzduvam za poslednymi sto megahertzami z procesoru. Ked si kupis hentake SSD alebo tamtake SSD, moze byt medzi nimi obrovsky rozdiel zvlast ak vela zapisujes. Nad tymto sa uz moc vela ludi nepozastavuje a pritom mozu polahky prist o 20% realneho vykonu...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
pacho666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 307
Dátum registrácie: St 24. Sep, 2008, 14:58
Bydlisko: Košice

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa pacho666 »

zdravim. Tiez som novym majitelom tohto CPU. Kedze som mal doma Artic Cooling Freezer 7 PRO, tak som sa rozhodol, ze ho vyuzijem aj pri chladeni tohto cpu. PRvy krat som pouzil nejaku staru pastu a pri prvom hrani mi vybehla teplota az na 85°C. Preto som to zacal riesit a kedze som skladal este jedno PC, kde siel tento chladic: http://datacomp.sk/silentiumpc-chladic- ... 57933.html
pouzil som teda tuto prilozenu tekutu pastu a opat osadil CPU. Skor som uz premyslal nad novym chladicom NOCTUA NH-C14 a zacal som si citat, ze aj pri takychto chladicoch je teplota aj 80°.

Skusil som intel burntest a vysledok vid obrazok:
cpu.png
tzn, evidentne to lepsie nebude a tym padom nemusim riesit novy chladic. PC je tiche a pritom mam predne 2 a zadny ventilator na strednych otackach. Pri hrach to zapinam na maximum. Je pravda, ze pri cca 80° ide chladic na max a je pocut...
Este sa chcem opytat, co znamena Temperature throttling?
CPU:INTEL Core i7-4790K 4.0GHz,Cooler:Noctua NH-C14,MB:MSI Z97 GAMING 3, RAM:Kingston 32 GB KIT DDR3 1600 MHz CL9 HyperX, SSD:CRUCIAL SSD MX200/ 250GB HDD,HDD: Toshiba 2TB 7200 64MB cache, DVDRW:LG-4163, VGA:ASUS Geforce STRIX-GTX960-DC2OC-2G, PSU:Corsair 550W CS550M PLUS gold, Case:Corsair 100R Silent, LCD: 27"HP ZR2740w, MYŠ: A4tech Bloody V8, REPRO: Logitech X-230 2.1
Paulovic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Pi 03. Apr, 2015, 23:58

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa Paulovic »

Ahoj
taktiez som sa trápil s vyššími teplotami pri identickom i7-4790K.

riešil som to http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 4&t=107719
prípadne tu http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 4&t=106725

trochu som sa obával vodníka, ale po preštudovaní x článkov a komentov som sa do toho pustil.
nakoniec som skončil na delidnutom procesore a spolahlivom takte 4,4GHz a teplote cca 75°C ale všetko v tichosti (v noci počuť tichučký brum motorčeka pumpy) ... vdaka Gabo za typ.

Obrázok

určite nelutujem.
Procesor Intel i7-4790K 4,4GHz Delid, Doska Gigabyte GA-Z79X, Skrinka Corsair 330R,
Pamäte Kingston 16GB 2400MHz HyperX Beast series, VGA Gigabyte GV-770OC-4GD rev.2.0,
Chladenie CPU Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 D5/UT,
Chladenie GPU EK Water Blocks EK-Thermosphere + Watercool HEATKILLER® SW-X 60 DIY LT

teplota pri 100% zátaži CPU + GPU je 71°C (CPU) a 55°C (GPU)
Používateľov profilový obrázok
pacho666
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 307
Dátum registrácie: St 24. Sep, 2008, 14:58
Bydlisko: Košice

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa pacho666 »

ja som to nakoniec vcera vyriesil tak, ze som zakupil novy chladic Noctua NH14C. kedze mam vysoke ramky, dal som si len vrchny chladic. Maximalna teplota pri zatazi je 78°, no chladic mam pripojeny na LNA a ani neviem ze ide. :cool:
Ktovie aka by bola teplota po nainstalovani druheho ventilatora.

Az po padnuti zaruky chcem urobit delid.
CPU:INTEL Core i7-4790K 4.0GHz,Cooler:Noctua NH-C14,MB:MSI Z97 GAMING 3, RAM:Kingston 32 GB KIT DDR3 1600 MHz CL9 HyperX, SSD:CRUCIAL SSD MX200/ 250GB HDD,HDD: Toshiba 2TB 7200 64MB cache, DVDRW:LG-4163, VGA:ASUS Geforce STRIX-GTX960-DC2OC-2G, PSU:Corsair 550W CS550M PLUS gold, Case:Corsair 100R Silent, LCD: 27"HP ZR2740w, MYŠ: A4tech Bloody V8, REPRO: Logitech X-230 2.1

Návrat na "Procesory"