Podrobnejšie:
1. Základ mať doklad v mene EUR, v tejto mene a hodnote treba aj zaúčtovať. Na doklade uvedené nepeňažné plnenie tohto záväzku vo forme vybranej kryptomeny. Link na nepeňažné plnenie: https://podpora.financnasprava.sk/13917 ... ho-plnenia
Čiže treba ohodnotiť reprodukčnou obstarávacou cenou, tzn. aktuálny (v danom čase) alebo priemerný (za celý predchádzajúci deň, nemôže byť dnešný lebo ešte neskončil a kurz je dobré mať priamo na doklade a v účtovníctve použiť ten) kurz na burze na ktorej je moja firma zaregistrovaná (bod 2), pre zníženie rizika volatility kryptomeny môžme ak sa nemýlim účtovať zákazníkovi poplatok za platbu kryptomenou, napr. 5-10% k cene tovaru/služby, samozrejme zákazník o tom musí byť dopredu informovaný. Dôležité je aby to bolo počítané konzistentne a tento postup zachytený v interných predpisoch. Ak chceme byť transparentní (čo chceme) povolíme iba transparentné operácie s viditeľnými adresami platcu aj príjemcu, ktoré budú zároveň uvedené na doklade, takže bude možné jednoznačne párovať jednotlivé transakcie v peňaženke. V účtovníctve budú kryptomeny vedené ako nepeňažný finančný majetok (keďže u nás nie sú uznané ako platidlo) a pravidelne zamieňané za EUR na burze (bod 2) aby sme nemali problémy s opravnými položkami a podobnými "srandami".
2. Účet na oficiálnej burze registrovaný na firmu, najlepšie ak priamo obchoduje vybranú kryptomenu v EUR, ideálne so sídlom v EÚ. Výpisy z transakcií z burzy poslúžia ako doklad pri predaji kryptomeny, je tam jednoznačne identifikované množstvo predanej kryptomeny aj výmenný kurz. Rozdiel medzi kurzom na doklade a kurzom pri predaji kryptomeny na burze zaúčtovaný ako Ostatné výnosy/náklady z finančnej činnosti rovnako ako by bol aj iný obchod na burze (nielen kryptomeny) - Kurzové zisky/straty to IMHO nemôžu byť keďže kryptomena nie je oficiálne uznaná mena a nesledujeme jej hodnotu v cudzej mene, iba v EUR. Prevod burza-banka by nemal byť žiadny problém dokladovať.
V podstate podobne (ale nie rovnako) ako to robili títo než sa rozhodli s tým nebabrať a preniesť neistotu na externú firmu:
„Po konzultácii s auditorom a daňovým poradcom sme sa rozhodli účtovať bitcoinové príjmy ako nepeňažný finančný majetok, “ uvádza Igor Strečko, CEO webhostingovej spoločnosti Webglobe – Yegon. „Bitcoin sme prepočítavali podľa komerčných trhových kurzov, konkrétne podľa denných priemerov. Kurzové rozdiely sme potom účtovali ako pri kurzových rozdieloch v cudzej mene. Ako výpis sme používali výpis z peňaženky, doplnený o detailný výpis jednotlivých transakcií z nášho systému.“
Samozrejme to je všetko teória, v praxi treba hlavne vyriešiť platobný portál/terminál a automatizáciu týchto vecí (teda pokiaľ človek neráta s tým že toho bude málo a bude to robiť ručne). V prípade eshopu relatívne jednoduché, princíp rovnaký ako pri platbe na účet, akurát zákazníkovi sa nielen zobrazí adresa príjemcu, ale musí aj zadať adresu z ktorej platbu odošle (pre identifikáciu platby). Počkáme na potvrdenie transakcie v blockchaine, potvrdíme prijatie platby, ďalej voči nemu postupujeme ako keby zaplatil na účet (samozrejme interne je s tým viac roboty, viď vyššie).
Pri platbe na mieste netuším, hlavne si neviem predstaviť napr. že zákazník v bare bude pol hodinu (samozrejme závisí od kryptomeny a aktuálneho stavu blockchainu) po zaplatení čakať kým sa potvrdí platba v blockchaine než bude môcť odísť... vedel by dakto niečo viac k tejto časti?
Samozrejme ak vidíte nejaký problém/nezrovnalosť sem s tým, čím viac hláv tým viac rozumu
