Čo na 8+ diskov?

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

jezisko ano, ale SuperMicro X11 co pise pan je toto : https://www.supermicro.com/en/products/x11/motherboards

to je absolutne inaksie delo, neporovnatelne ako kolobezka a Ferrari. Obidvoje ta dovezu do obchodu. A ked uz som pri tejto oblasti, naco vlastne existuju premiove pneumatiky o ktorych mame 125 stranovu temu - kazdy si proste moze kupit LinGLong na leto a Rotalla Turbo Winter na zimu, ved gulate a cierne su aj tie aj tie. Adofrasa naco vlastne existuju rozlicne rozmery pneumatik, ked Daewoo Tico aj BMW M5 mozu jazdit na 185/55/R14.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Akoze, ano ano. Všetko ma svoje vyhody a nevyhody. Všetko co som chcel povedat ze je dost casto sa prehliadaju tie usetrene desiatky hodin. Ak to niekomu nevadí/ma to ako hobby tak je to samozrejme iné.

Mat s tym taketo problemy ja tak to na 2. Den hodim do Hornádu
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

Trošičku to tu oživím. Chcem upgradnúť už starší HW diskového poľa (CPU i5-3470) a nastal takýto problém. V poli mám 6 diskov a to chcem zachovať. Podľa benchmarkov (single-thread CPU výkon) by som chcel ísť aspoň do 11th gen Intelu. Dám si vylistovať micro-ATX dosky, LGA1700, je ich veľa. Vyfiltrujem tie, čo stále majú aspoň 6 SATA portov... a ostane jedna, aj to MSI (u mňa shit) a za 200 evri.

Riešenia sú dve:
1) Prejsť na AMD, kde mám hneď viac AM4 dosiek na výber (60-100,- €). Dlhodobé čítanie ma však asi presvedčilo, že pri TrueNAS (a použití VM v ňom) asi chcem ostať na Inteli.
2) PCI-E to SATA III radič + lacnejšiu Intel dosku. Keďže RAID robí ZFS, nepotrebujem tuti fruti HW RAID kartu, chcem len pripojiť 6 diskov ako JBOD. Ideálne nech to je normálny kvalitný overený radič a nie nejaké nedomyslené čínske patlaniny. Čiže asi také veci ako Adaptec, LSI a pod. Pozeral som tento topic, len spomínané radiče akosi nedostať už na Bazoši. Moc sa mi nechce riešiť eBay z Číny. A úvaha je taká, že keď mám vysoliť za radič 80,-€ a za dosku 100,-€, to už rovno môžem kúpiť tú MSI a mám ušetrené starosti za rovnakú cenu.

Máme nejaký konkrétny kúsok, ktorý by dobre fungoval a za lacno? Tiež tam plánujem v budúcnosti pripojiť aspoň 8TB disky. Ja si zatiaľ naštudujem, ako je na tom dnes AMD v TrueNAS.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

zbytocne to tlacis do 11tej generacie, vykonu na blby raid mas kolkolen chces. Ja sypem nejakych 800MB/s na G3258 [!] zo styroch 10TB diskov a som limitovany uplne inymi vecami nez je CPU. Terazki nie som doma a ked nezabudnem a zaroven ked najdem dobre velky subor na zaciatku diskov, tak ti buduci tyzden spravim screenshot.

Majkrosoft storage spaces takze SW pole, raid5, cpu niekde okolo 25% ak si dobre pamatam. Rozhodne nie 80%

microatx nepoznam, sorry. Musi to byt micro ? Nebol by si eventualne ochotny vymenit aj bednu keby to musela byt normalna doska ? Bazos, 10 eur.
AMD TrueNAS v pohode. Radice LSI prakticky hocico (pozor na kapacitu diskov, to by si ale musel pozerat fakt predpotopne modely aby 8TB bol problem), Adaptec tiez veselo (71605, 7805) a prepnut do non-raid modu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

RAID je v pohode, ale ja mam na diskovom poli aj Windows VMs (cez bhyve), takze tam ide vykon. A asi tam este nejake pribudnu podla toho, ako velmi bude vediet bhyve pass-thourgh USB zariadeni. A hlavne stara doska nema ani DP/HDMI vystup. Nevravim, ze to nefunguje, len take moralne zastaranie.

Studoval som vcera radice a asi sa chcem vyhnut zhananiu radicov, breakout kablov a neviem co. Normalne vyskusam AMD zostavu a bude. AM4 bude kopec po bazaroch, takze o to lacnejsie. To mi umozni zjednodusit cely system a na istych doskach pouzit aj take light-ECC, dajme tomu. Z citania som nadobudol dojem, ze AMD je momentalne len jednoducho menej odskusana platforma, inak vsetko OK a navyse tiez sa spominali nove Intel CPU (P a E-cores) ako menej odskusane s par problemami zatial (vypinali sa E-cores v BIOSe, ale mozno uz je to cele fixnute). Dnes spocitam, kolko by to stalo.

A inak mATX ostava, lebo mam malu kocku ako filé server (Node 804), ktora pojme 6 SATA diskov. Nic podobne, ci nebodaj lepsie, som zatial nenasiel.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> RAID je v pohode, ale ja mam na diskovom poli aj Windows VMs

no ale to s točiacimi diskami moc nenahybes... jedno M2 NVME plus ostatne disky si nechaj ako doteraz a vymalovane.
Samozrejme zalohovat lebo jedno M2 je jedno M2 ale take veci tebe nemusim rozpravat.

Ak sa rozbehnes cestou kombinovania M2 a SATA, pozri navod k doske ci nahodou nevypne nejake SATA ked nainstalujes M2. Pri jednom sa to nestava, skor ked mas tri-styri M2 sloty, len aby si sa neoplachol.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

Ved presne tak to planujem. Teraz mam stary HW, TrueNAS bezi z USB kluca, VM su ulozene na diskovom poli (~550 MB/s). M.2 slot to nema, dalsi SATA slot to nema (aspon na SATA SSD). Preto uz rozmyslam nad novym HW, kde TrueNAS a VM budu na NVMe a disky normalne v SATA. RAID radic nejdem riesit, skumam tie AMD dosky. Vsetky ma seru tym, ze pre istotu nemaju Intel sietovku. Je jedno ci kupim za 60, 100, 150 alebo 200 eur dosku. Vsade je pridrbany Realtek. Ano, mozem kupit Intel sietovku do PCI-E, ale ma to udivuje takyto fail. Dosky s hyper nazvami ako GAMING PRO PLUS LEGEND a tam strceny Realtek shit. Je jedno ci Asus, MSI, Asrock alebo co.

Ved nejako to vymyslim, len si opat pripadam, ze chcem kozmicku technologiu, co nikto nema. Blbe SATA porty a Intel sietovku. Chipset podporuje 6 SATA portov (B550 aj B560), ale 13 z 15 (AMD) a 35 z 36 (Intel) dostupnych dosiek implementuje len 4. Vsak usetrime 8 centov a nedame tam uz navyse tie 2 SATA porty. Co posledne roky predvadzaju vyrobcovia dosiek je uplne mimo realitu. Hraju sa na premiovy tovar s kusom PCB, kde netreba nic riesit ani miniaturizovat, ale aj tak to osekaju, daju co najmenej, ale dobre ze stredna trieda nie je za 500 evri uz. Ako fajn alternativu vidim bazar (starsi HW, ale predsa o dost vykonnejsi a s M.2 NVMe).
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

s prstom v nose kup nejaku z370 alebo co to bolo a intel 8600 / 9600 do nej. Vykonu bude mat ajajaj a osem SATA tiez najdes.
Teda aspon myslim.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa molnart »

existuje aj nieco taketo https://www.aliexpress.com/item/1005003335714128.html ale netusim ako to ma drawbacks
a potom este toto je mi sypmaticke riesenie https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 21sh%21%21 ale cpu urcite nie je na nejaku narocnejsiu virtualizaciu, ale ak by sa objavila verzia s Core i3-N305 alebo inym vykonnejsim cpu tak by to bolo trochu ine
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozri, 16port RAID/HBA Adaptec 71605 co som mal za 80,- doma z cinskeho Ebayu nechces, ale nevyskusane kraviny M2 -> 6xSATA za 50,- ti vonaju ? Nezabudni priratat dph a clo. Do "hentakej veci" ja osobne svoje data nestrcim ani keby mi zaplatili.

Ta doska urcite nie, za 200 mas u nas doma amd b550+cpu mnohonasobne vykonnejsie nez hento.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15053
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa faugusztin »

zoom napísal: Št 27. Júl, 2023, 01:25 Ved presne tak to planujem. Teraz mam stary HW, TrueNAS bezi z USB kluca, VM su ulozene na diskovom poli (~550 MB/s). M.2 slot to nema, dalsi SATA slot to nema (aspon na SATA SSD). Preto uz rozmyslam nad novym HW, kde TrueNAS a VM budu na NVMe a disky normalne v SATA. RAID radic nejdem riesit, skumam tie AMD dosky. Vsetky ma seru tym, ze pre istotu nemaju Intel sietovku. Je jedno ci kupim za 60, 100, 150 alebo 200 eur dosku. Vsade je pridrbany Realtek. Ano, mozem kupit Intel sietovku do PCI-E, ale ma to udivuje takyto fail. Dosky s hyper nazvami ako GAMING PRO PLUS LEGEND a tam strceny Realtek shit. Je jedno ci Asus, MSI, Asrock alebo co.
Ak ti nevadi ze ti to zozerie PCI-E x8 slot, tak za 32 euro mas LSI 9211-8i + 2 kable na 8 SATA diskov https://aliexpress.com/item/1005005028899772.html
Mas to vopred flashnute na IT mod, takze sa to pre system tvari ako pass-through HBA, teda ako bezny SATA radic. Snad jedine CSM musis zapnut, ale to sa uz presne nepamatam.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pozor aby 9211ka mala 32bitovy mod == aby podporovala >4TB harddisky. Uplne som sa terazki stratil v orientacii, mozno trepem, proste daj na to bacha.

Ano, LSI su stálice na HBA nebi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa molnart »

trochu nevyhoda tych radicov je ze vypnu power management CPU a nepodporuju spindown diskov, co zistujem ze nie je uplne zla vec ked k tym datam pristupujem mozno par minut v tyzdni a realne tam pristupuju nejake pravidelne backup joby par minut v noci a obcas torrenty tam nieco precitaju/zapisu.

podporu diskov som este neskusal (stale cakam na vhodnu sadu skrutiek na caddy :facepalm:), ale velmi skoro zistim
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2105
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa zoom »

Robil som este nejaky research a pokial by sa jednalo o relativne novu platformu (LGA1200, LGA1700), tak v podstate pri mATX doske velmi tazko kupim 6x SATA a k tomu Intel sietovku. Rozhodol som sa, ze nebudem experimentovat s radicmi, ale tie chcem na zakladnej doske a radsej budem kupovat a menit sietove karty.

Takze ked pozriem do Alzy, zobrazim si zakladne dosky, vyfiltrujem mATX (lebo taku bednu mam a chcem), 6x SATA (lebo tolko diskov mam), 4x DIMM DDR4 (lahke a lacne rozsirovanie pamate), tak mi ostane tak 14 dosiek. Studovanim navodov a blokovych schem som zavrhol A320 a B450 chipsety, lebo vsetky zdielaju PCI-E linky medzi NVMe a SATA (tj. pri zastrceni NVMe disku sa deaktivuje minimalne jeden SATA port). Ostali nasledovne dosky:
  • ASRock B550M Pro4 (link, AM4, Realtek 1Gbit, 104,-€)
  • MSI B560M PRO-VDH (link, LGA1200, Realtek 2.5Gbit, 112,-€)
  • MSI MAG B460M MORTAR WIFI (link, LGA1200, Realtek 2.5Gbit, 137,-€)
  • MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4 (link, LGA1700, Realtek 2.5Gbit, 162,-€)
Podpora 2.5Gbit Realteku (8125B) je v TrueNAS taka trosku sketchy. Nove verzie by to mali podporovat po zapnuti nejakych modulov v jadre, idealne cez Tunables v GUI (popisane tu), cize potrebujem asi inu sietovku, aby som sa napojil a rozbehal to. Opovrhujem Realtek sietovkami, ale keby to fungovalo bez problemov, tak mam vyrieseny 2.5Gbit (ked upgradnem switch niekedy). A zase kupit PCI-E sietovku je urcite jednoduchsie ako dobre fungujuci radic, nehovoriac o roznych problemoch, co popisujete.

Procesory do tychto dosiek su pomerne drahe a nemal by som problem kupit aj nieco bazarove, ale vlastne sa nic nepredava. Ako vidno, z celej ponuky (pomaly stovky dosiek) vyhovuju teraz tak asi 4. O to mensia sanca je nieco vymaknut v bazari. Ked pozeram ponuku, tak micro ATX je stare haraburdie ako H55, H87 dosky a podobne. Ked najdem nejaku akoze dobru ponuku (stara Z370 a CPU 9600K za 105€), tak v inzerate je napisane, ze to je len cena dosky bez CPU a 2 zo styroch RAM slotov nefunguju. No velky bazarovy myslitel, ked za rovnaku cenu mozem mat novu dosku v zaruke a o 3 generacie novsiu. Nemam ja cas ani chut sa natahovat so slovenskymi bazarnikmi. Preto pozeram po relativne novom HW (z obchodu, AM4/LGA1200 a novsie). Takze asi skor bude zalezat, aky bazarovy CPU vymaknem za dobru cenu a k nemu sa potom kupi doska tu z ponuky a RAM.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Čo na 8+ diskov?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Realtek nenáviď v poriadku, ale cisto podla neho by som si ja osobne dosku nevyberal. Tiez som ho nechcel, tiez ho mam v tom domacom políčku 40TB a tiez funguje roky rokuce bez jedineho prdnutia.

Akurat namiesto 120MB/s read cez siet co som bol zvyknuty na Inteloch mam niekde okolo 100MB/s, najprv som žuval omietku nasratím ale vies co ? Potom som si zvykol a uz na to vobec nereagujem pretoze to v realnom zivote pre mna nie je podstatne ani nahodou. Sranda vsak je, ze zapisy na pole mam 120MB/s ako na inteli, ovladace to nie su, nastavenia som skusal snad vsetky kombinacie permutacie a variacie co existuju.

jbmNt.


Skusil som PcPartPicker, motherboards, prilahol som 8x SATA3 a nic viac : 69 products
https://pcpartpicker.com/products/mothe ... f=7&K=8,13

su tam aj stare dosky ktore nemaju vyznam atd, ale nejake nove B550 MSI sa najdu takisto. Skus. Mozno padne nejaka inspiracia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"