CPU+MB+RAM (na csko)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5515
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

no a sak pridaj kusok napatie 3. jadru.


btw k tym taktom:
Obrázok

taskmanager, hwinfo a ryzen master... Ryzen master jediny ukazuje pravdu.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa scream »

To ozaj sme na tom tak zle s biosmi, ze musim manualne pridavat napatie aby to bolo stabilne?
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5515
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Neviem, to ti odpovedia chlapci, AM5 platformu nejak nesledujem. Ale mam pocit ze bolo aj horsie
https://www.techradar.com/news/amd-ryze ... res-a-cost


Bios mas najnovsi?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Faaaakin heeel... som vedel, ze mam ostat v time Intel...

podla mna mas len male voltaze, maxima pozeram 1.24V na cpu cores to mi pride moc malo ale tiez nepoznam AM5 tabor. Mas zrejme v biose nastaveny prilis volny vDroop (=load line calibration) takze mozno pri zatazi nadmerne prudko pada voltaz. Pohral by som sa s tymto parametrom. Ako mas nastavenu voltaz na CPU ?

.

>> Vsetko je nabuchane default. Win 11 nainstalovany a nestaram sa.

neviem, skusil by som velmi opatrne na dialku tipnut ze tu je kuťa zakopany.
Nemas tam AMD chipset drivre, nevies dobre setrit s tou energiou v idle rezime. Nicoho si sa nechytil v BIOSe, takze to mas tak ako vyrobca nastavil pre desiatky milionov zakaznikov.




Skilex : ako vies ze jedine Ryzen Majster ukazuje pravdu ? V momente ked si spravil toten skrínšot si naplne pecky kopiroval na externy disk - ked chces povedat ze proceosu stacilo ist na 635MHz, tak potom je otazka na akej rychlosti sa daju obsluhovat prerusenia na zbernici pri tom 97% zatazeni co je prakticky naplno. Tam sa podla mna procesor nemoze uspat. Bez hlbsej znalosti detailov by som si kacirsky tipol, ze procesor mal skutocnu frekvenciu ako pise Task Manager s tym ze EFFECTIVE clock bol ~600MHz ako pise Rajzen Majster.

Cize v skutocnosti nic nerobil - vidno na Task Manageri ze zatazenie je nula cela nula skadze paru vezmem - ale bezal na vysokej frekvencii lebo sa kvoli preruseniam nemohol uspat. Uplne rovnaka vec u mna na 12700 nastane ked pustim 10 linuxovych virtualok : uplne nic nerobia uplne ze nula, ale procesor z teraz kludovych 0.8GHz vyskoci na 4.0GHz. Lebo prerusenia, lebo obsluha tych virtualok aj ked nic nerobia


Obrázok

spustenych 10 prazdnych virtualok, nic nerobia, utilizacia 0% v HyperV :
Obrázok

vidis na Task Manageri ze ten procesor fakt vobec nic nerobi rovnako ako predtym... len ten fakt ze tam ma spustenych 10 VMiek ho kompletne diskvalifikuje zo spinkania. No co, mam pokazeny Task Manager ? Aby mi ukkazal 4.0GHZ, to by museli ist prakticky vsetky jadra naplno - a... idu ??

edit : a cim menej virtualok mam pustenych naprazdno, tym je mensia frekvencia toho procesoru. Lebo stiha chodit spinkat a vstavat :)
Virtualky vypnem, mam zase pod 0.9GHz.

Chlapi, Task Manager ukazuje plne spravne fyzicku frekvenciu procesora. Tak ako ukaze, tak procesor aj v skutocnosti ide. Netvrdim ze robi tolko prace, ze podava taky vykon ako cislo ukazuje - tvrdim len, ze presne na takej frekvencii ide.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa scream »

Turbo tak jak vravis, chcel som sa vyhnut tomu studovaniu platformy (zatial) ale vidim, ze zas sa do toho musim pustit jak overclocking aby to aspon ako tak fungovalo. Z lenivosti som skusil prednastavene PBO profily ale to len zere zbytocne, nepochopil som pointu preco by to niekto zapinal.
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5515
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Nesedia mi tam potom 2 veci - Task manager ukazuje jednu hodnotu. Jadier je 6(v mojom pripade) a kazde ma takt iny.

A taktiez jadro nemoze bezat na 4,2ghz ked je uspate, nie?
A taktiez, v taskmanageri som hodnotu pod 4 este nevidel asi nikdy. Vobec nikdy.
_____

Tak ci tak, stale nemame odpoved na otazku ci si nainstaloval vsetky drivre a ci mas najnovsi bios scream...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

aktualizovat bios je dolezite, dost dolezite.


>> Nesedia mi tam potom 2 veci - Task manager ukazuje jednu hodnotu. Jadier je 6(v mojom pripade) a kazde ma takt iny.

Task Manager ako starodavna relikvia nie je na taketo veci pripraveny. Preto ukazuje jedno cislo, neviem ci je to aritmeticky priemer zo vsetkych jadier, frekvencia najrychlejsieho z nich, netusim.



>> A taktiez jadro nemoze bezat na 4,2ghz ked je uspate, nie?

samozrejme nemoze - a presne toto ukazuje, ze v skutocnosti uspate nie je. Darmo ma efektivnu frekvenciu 630MHz, proste fičí na 4.2GHz a z drtivej vacsiny "vykonava" NOOP teda NOOPeration instrukcie lebo nema uzitocnu robotu. Ze si nevidel pod 4GHz je podla mna absolutne rovnaky pripad ako Scream : nemas nainstalovane AMD chipset drivre, nemas zapnute nejake setriace rezimy v BIOSe alebo skor naopak - mas zapnute nejake TurboBoost Maximus V8 kombi automatic 4x4 funkciu ktora nedovoli jadram sa uspat.

Urcite viem, ze ked si zvolis High Performance profil vo WIndowse, nepadaju frekvencie procesora dole ako v pripade pouzitia Balanced profilu. Takze aj nastavenie Windowsu samotneho hraje obrovsku rolu. V tom momente ako si vyberiem vo Windowse "High Performance" profil, 4.25GHz a menej ani ranu. Prevazna vacsina casu 4.55GHz... mozem zabudnut na 0.87GHz z obrazku hore.

5600x ma krpaty v pocitaci, zajtra spravim screenshot. Vobec neviem ake dosahuje frekvencie v idle. Nemame 7600.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5515
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Tak ale zeby sw priamo od vyrobcu SW ukazoval kraviny a zaroven taskmanager ktory na to absolutne nebol stavany nie?

Alebo aby bol ryzen master menej spolahlivy ako random program(hwinfo) ktory sa snazi proste nacitat vsetky senzory ktore najde?


Ved ked ryzen master ukazuje kraviny, to je akoby ti kraviny ukazovala tovarenska autodiagnostika v autorizaku. Moze sa stat, ale uz nic presnejsie neexistuje.


Nainstalovane mam vsetko. Aspon dufam. Na to davam dost pozor.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa scream »

https://quickshare.samsungcloud.com/ueWWCY5rb0N9

Zatial nechapem ako tento diablov stroj funguje. Ale tak si hovorim, ked bus speed je 100 a minimalny nasobic 4x, tak 232 vryzen master bude asi bullshit nie...
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Alebo aby bol ryzen master menej spolahlivy ako random program(hwinfo) ktory sa snazi proste nacitat vsetky senzory ktore najde?

jednoducha a jasna logicka otazka, uplne v pohode : nepovedal by som ze Rajzen Majster je "menej spolahlivy", "nepresny" alebo akekolvek podobne adjektiva. Invektiva. No proste tie zahranicne termity.

Podla mna proste Majster ukazuje efektivnu frekvenciu. Nie nominalnu "hrubu fyziku". Mozeme este dlho diskutovat o tom co je to vlastne efektivna frekvencia na 8 jadrovom cipe kde kazde jadro ide inak (ukazuje priemer ?), kde kazde jadro ma inaksie limity na maximalnu frekvenciu blablabla.

Podla mna preto mame rozlicne cisla v rozlicnych programoch : TaskManager je taky aky je, Rajzen Majster je inaksi. Myslim si, ze pravdu maju obidva.
Pretoze je jasne ze Skilexov AMD nemal 4GHz zatazenie, uzitocnu pracu atd pri kopirovani na externy disk, uplne rovnako ako moj Intel nemal 4GHz uzitocnu pracu pri spustenych ale uplne mrtvych virtualkach s nulovym zatazenim.

Presne to iste ako Touran versus Proace.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5889
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa wingo »

Takto, aby si vyriešil problémy (máš minimálne dva) musíš začať s dvoma vecami:
1. Install AMD drivery
2. Update UEFI

1. preto, aby si vyriešil problém č.1, vysoké IDLE teploty, neuspávanie jadier...
2. preto, aby si vyriešil problém č.2, memory errory (toto fakt neignoruj!). Totiž bol tam taký problém s výrobcami dosiek ktorí do CPU púšťali vysoké napätia ktoré odpaľovali X3D CPU, AMD to zarazilo a potom mali výrobcovia dosiek problém rozbehať pamäte na EXPO/XMP profiloch stabilne.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa scream »

1. amd chipset drivery su nainstalovane aj ked vo win 11 by to uz zvlast instalovat asi netrebalo. Idle je na foto z predosleho prispevku, ukazuje to kadeco.
2. to som spravil ako prve, uz tam je len nejaka beta z oktobra.
3. nemam zatial aktivovany windows
4. ten stroj sa sprava podivne, uz som bol bezradny, lebo v jednu chvilu prejde hodinovy OCCT test bez problemov a v druhu chvilu crashne do 5 minut s kozervativnejsim nastavenim... uz som nechal aj ramky bezat bez expo na 4800, ze to musi byt tym ale prd, toto co vcera s 6000 crashovalo dnes s este nizsou vltazou dalej.

Priklad:
RAM 6000, PB curve -30 - okamzite errory OCCT
RAM 6000, PB curve -20 - errory po 20min OCCT
RAM4800, PB curve -30 - hodinovy test ok, voltaze avg nieco ako 0.98V
RAM6000, PB curve -30 - v podstate to iste co priklad cislo 1 zrazu bezi ale pere tam uplne ine volty ako pri ramkach na 4800. avg 1.09v

Absolutne zatial nechapem ako to nejak konzistentne nastavit aby to bolo stabilne, ked zmena ram spravi na voltazi rozdiel 0.1V Zaroven asi nebude problem v nizkej voltazi ak mi bezi hodinu OCCT na 0.98V a boostuje to na 4900Mhz.

(skusal som aj ten load line aj nejake preddefinovane OC profily ale tam to bud aj tak crashovalo alebo pralo nezmyselne volty)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
ericc64
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 8170
Dátum registrácie: So 01. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: IL

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa ericc64 »

co tak vypnut PB curve -30 ? mne sa zda ze nie vsetky cpu zvladaju tolko a ty tam hned rves -30 :) nechat to stock.
Delid CPU --- AM5 / 1700

MB: ??? CPU: ??? RAM: G.SKILL 48 GB KIT DDR5 8 000 MHz CL40 VGA: ASUS Turbo GeForce RTX 2080 Ti SSD: WD Black SN850 1TB + Kingston KC3000 1TB PSU: FSP Fortron Hydro Ti PRO 1 000W CASE: Streacom BC1 LCD: Alienware AW3225QF KEYBOARD / MOUSE / MOUSE PAD: Logitech MX Keys + Logitech G305 + A4tech X7 SOUND: Creative Gigaworks T20 II + Bang & Olufsen Beoplay H95
COOLING → CPU: Alphacool Core 1 VGA: EK-Vector RTX RE Ti RGB - Nickel + Plexi RAM: IceManCooler Full Nickel Water block + IceManCooler Full Nickel RAM Heatsink RADIATOR: TECO TK 2000 Chiller PUMP: 3x D5 TUBING: EK 16/12 FITTING: Barrow 16/10 + Koolance QD3 FANS: 10x ARCTIC P12 PWM PST CONTROLLER: Aquacomputer OCTO FLOW SENSOR: Aquacomputer High Flow LT FILTER: IceManCooler F40 Glass Filter
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5889
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa wingo »

Ja že sa bavíme o stock UEFI. Moje bolo nestabilné aj na PB curve -12 aj keď Ryzen Master tam napral -20 či -30 či koľko po tom svojom automatickom teste že koľko môže dať, undervolt CPU som následne vzdal a mám všetko na default. Ani to že v OCCT mi CPU throttluje ma už nesere, lebo okrem OCCT nikde inde nethrottluje, práve naopak nízka spotreba aj teploty.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: CPU+MB+RAM (na csko)

Príspevok od používateľa scream »

To je cisto experimentalne nastavenie, kedze to crashovalo na daleko vyssich voltazach. Chcel som si len overit ci errory lienarne skaluju s napatim alebo nie. Najjednoduchsie bolo skusit nejake preddefinove profily a PB curve . Vysledok je ze asi nie, kedze s 0.98 to dokaze bezat hodinu a z 1.09, to vcera crashlo za 5min. Ale dnes je iny den asi sa tato diabolska platforma vyspala, dnes tam mozem snad narvat -40 a bude to fungovat :D

Hlavne nie som zvyknuty hrat sa tu s tymito magickymi hodnotami, ktore sa prisposobuju aktualnej situacii.

ESTE RAZ, na nic by som nesahal, keby mi to defaul/auto bezalo bez errorov.

EDIT: dal som PBO -40 a ono to bezi, pere to tam tak 1.05V (PBO limits mam nastavene na motherboard)
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X

Návrat na "Nákupná poradňa"