projekt : zosietovanie dvoch budov (40 -PC + 12 a 28 -PC)

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

projekt : zosietovanie dvoch budov (40 -PC + 12 a 28 -PC)

Príspevok od používateľa kikka77 »

Sme dve baby a mame problem! mame spravit taky projekt, zosietovat dve budovy, ale velmi sa v tom nevyzname.

Jedna je jednopodlazna(40 PC), druha dvojpodlazna, prizemie(12 PC), poschodie(28 PC). Maximalne 16 PC mozeme zosietovat pomocou wifi, ostatne musia ist cez kable. Tie budovy su od seba 60 metrov.

Ake veci na to potrebujeme? :? A ako to mame spravit? Mame to spravit co najlacnejsie, takze ake kabale by sme mali pouzit, FTP,UTP,STP..,ake ostatne veci este..
VDAKA K+M

Hlavne by sme sa chceli dozvediet, ako najefektivnejsie spojit tie dve budovy medzi sebou, cim sa to da, satelitmi, kablami?
A este jedna vec. Ak prizemie spravime pomocou wifi(12 PC), ako to prizemie spojime s poschodim? Vyberieme jeden hlavny pocitac z prizemia a z neho potiahneme kabel? Aspon tieto dve otazky by nam mohol niekto helfnut, vdaka..



EDIT Bikermotyl : uprava nazvu do zrozumitelnej podoby
Naposledy upravil/-a kikka77 v So 19. Apr, 2008, 01:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Príspevok od používateľa jararak »

ziadne wifi, bude to stat za draka - v najhorsom medzi budovami, popripade ked tam je nejaky notebook, ale tak ci tak, jedna sa o firmu - wifi - narusenie bezpecnosti.

medzi budovami vravite 60 m, pojde tade tahat vzdochom kabel? ak ano, pojde tade stp - tieneny kabel, vnutry v budove bude stacit utp, samozrejme pokial tam nemate v ceste elektricke vedenie alebo nejaky transformator.
bude to chciet niekolko 8 portovych swchov (popripade 16) vhodne polozenych aby to zozralo co najmenej kabla. - predsa len tahat 2 kable od swicha alebo 16 je rozdiel.

cele to vidim tak na 2-3 baliky kabla, bude sranda :)
odkial ste?
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Kazda z inokadial, ale studujeme na Ekonomickej univ. v BA. Toto je cisto teoreticky projekt, aj budovy si mame nakreslit samy. To wifi tam asi musime pouzit, teda asi urcite, ale max. na 20% pocitac, cize tych 16. Ma to byt neziskova organizacia, takze asi tam nemusi byt az taka velka bezpecnost. Je to len teoreticke, takze je to jedno. Ide skor o to, aby sme sa naucili, co vsetko z hardwaru na take zosietovanie potrebujeme..mohol by si nam teda priblizit, ako spojime tie budovy cez ten tienovy kabel? My totizto mame vycislit celkolve naklady, aj na pracu robotnikov, ktori vrtaju diery a zapajaju tie pc atd. Takze mame budovu, chlapik nam vyliezol na strechu a ma tam primontovat nejaku antenku z ktorej pojde ten tienovy kabel, tak nejak...trosku nam to prosim popis...
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa galen »

1) treba nakres budovy s umiestnenim PC/zastrciek
2) podla oka usudte, kde sa da umiestnit (bezne do stredu poschodia) SWITCH (pozrite si ceny 8,16,32 portovych switchov)
treba ratat vzdy 1 dieru/port zo switchu na prepojenie s hlavnym switchom. Zvysne diery/porty sa pouziju na pocitace ..

Takze ak treba spojit povedzme 5 pocitacov, staci Vam 8 port switch, 1 diera do "centra" a 5 do pocitacov
Ak vsak budete chciet povedzme spojit 14 pocitacov ... Mozno bude stat za hriech pouvazovat, ci je lepsie kupit jeden 16 portovy switch, dat ho do stredu poschodia, a ku kazdemu pocitacu tahat kable, alebo kupit 2x8 portove, a od nich tahat kratsie kable.
Co sa tyka umiestnenia switchov a dlzky kablov, dostanete sa k beznej binarnej optimalizacnej ulohe ... ale kym to nemusite optimalizovat, iba zhruba odhadnut, tak ste v pohode ...
normy hovoria, ze maximalna dlzka UTP/STP kabla pre siete je 100 metrov
(aby som nezabudol ... bezna prax v podnikoch:
nikto nechce vidiet kable, nikto nechce vidiet nejake zariadenie
takze vsetky kable su v listach, a tahaju sa na jedno jedine miesto v budove
tam su umiestnene switche a servery *jednoduchsie zalohovanie elektrikou, vyssie protipoziarne zabezpecenie a podbne*)

ako som spominal, jeden port zo switchu, na prepojenie ... Potrebujete poprepajat vsetky switch-e navzavojom. Staci to urobit ako vlacik, to znamena ze staci prepojit 1-2,2-3,3-4 switch, a vsetky pocitace v nich zapojene sa uvidia.
Prepojenie switchov je lubovolne, ale nesmiete spravit KRUH (1-2, 2-3, 3-1).

Prepojenie budovy A a budovy B je problem. Podla standardov NESMU byt vonkajsim prostredim tahane metalicke draty. Takze ak sa chcete hrat na standardy, musite na vonkajsie prepojenie pouzit OPTICKE kable, alebo pripadne WiFi, prinajhorsom alternativne technologie ako laser.

Najjednoduchsie/najlacnejsie je: WiFi, cezen prepojite 2 budovy medzi sebou. Wifi skatulky (AP/Client) pripojite do switchu. Stacia vam 2.

Dalej by ste mohli kupit 3. wifi AP a nasledne sa na nu mozu pripajat aj ine zivly (napriklad dalsie pocitace z firmy). Tym viete poriesit limit 20% cez WiFi.
(alebo este dalsiu ... a pokryt celu budovu, to je jedno).

Zistite si, ci Vasa siet ma byt odolna voci vypadkom elektrickej energie, a pripadne to cele zalohujte nejakymi UPS/bateriami.

takze sumar:
z hardware potrebujete:
UTP kabel (alebo STP, ak idete po cene, berte lacnejsi)
RJ-45 Koncovky ... na kazdy kabel potrebujete 2
SWITCHe, podla toho ako to zakreslite, navrhnete ... 4/8/16/32 portove ... pokial nemate nic garantovat, ignorujte CISCO, 3com a podobne drahe znacky
WiFi AP b/g/n kategoria, ak budete prepajat budovy, 2ks, ak nie, 1ks
nakolko su budovy 60m od seba, pridal by som k APckam este aj anteny, bez nich by to mohlo ist, takto vsak bude istota. smerova antena 8dB, aj s kablom pre AP je okolo 1000 skk
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Velka vdaka..skusime to dat do praxe. Uz dlhsie uvazujeme nad tymi budovami, aby to bol dobry nakres, lebo to nie je lahke, aspon pre mna vymysliet budovu a este zakotovat miery a tak...

ale pokusim sa nieco navrhnut a potom sem dam link, nech nam to schvalite, xixi, alebo skor vyjadrite konstruktivnu kritiku k rozmiestneniu PC a k budovam.

Ked to prejde vasou vhodnou kontrolou...teda, dufam, ze potom vyjadrite svoje nazory, skusime do tej schemy teda zakomponovat aj tie kabliky...tak zatial, ide sa do roboty:)

A este raz vdaka :wink:
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Pokial tie budovy mozete komplet vymysliet, staci ich obe dat na jeden pozemok, ak to bude neziskova organizacia na ochranu fialiek a medzi budovami budu zahony s kvetmi, nikoho nebude zaujimat, ci je nad kabel natiahnuty tri metre nad kvetmi, alebo zakopany pod nimi... wifi na spojenie budov teda mozno kludne vynechat...
Pokial sa jedna o miestnosti v budovach, pri tych 40PC mam taku peknu predstavu.. dve miestnosti po 20pc, pricom v kazdej miestnosti budu len 2 dlhe obdlzne stoly, po kazdej strane 10pc... pocitace a vsetky kable pod stolom... miestnosti spojene jednym kablikom.. tj naklady pre robosov nikde, pokial ten jeden kabel nechce neziskovka tahat pod podlahou
Druha budova podobne.. v neziskovke maju byt ludia spolu, v jednej miestnosti jak v mastali, bez kancelarii, aby sa usetrilo :))
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Vcera som nad tymi budovami sedela do jednej v noci, uz ich mam na papieri. Tu velku budovu so 40pc som ja rozdelila na 4 miestnosti, tiez s velkymi stolmi a 10 pc na kope, 5 a 5 oproti sebe..

Tu poschodovu som trosku skomplikovala, lebo tam su aj schody a tak..a aj aby sa mi trosku pacila do dizajnu, xi..

Spravim ten navrh vo Visiu a potom ho sem hodim. Asi ma zvozite, ale tak uvidime..
Naposledy upravil/-a kikka77 v So 19. Apr, 2008, 01:35, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Obrázok

No,tak zatial mam tu velku budovu..ma niekto nejake napady na zastrcky a rozmiestnenie switchov a pod? :hmm:
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

Teraz mozno spekulovat, ze preco nie su 12 portove switche pod kazdy stol, alebo tam proste pod kazdy dat 16portovy switch a z kazdej miestnosti este natiahnut kabel k routeru, pripadne ich vzajomne pospajat a natiahnut len jeden...router moze byt napr v niektorej kabinke WC, aby si ho tie pocitacov menej znale zamestnankyne nemylili s telefonom bez sluchatka a netahali ho za kabliky...

...neziskovka... takze router napr. Edimax s wifi za 879,90Sk z Nay... tym padom je povinne wifi vyriesene a navyse mozu zamestnanci sediet na zachode a chytat skvely signal na PDA z vedlajsej kabinky...
tj aj s metrami kablu, co si zoberu zamestnanci, socky, na domacu siet, cca 6000 plus robosi

to je svet toto... ja na FI riesim projekt ohladom fungovania firmy a na EU im davaju siete... :sorry:
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa galen »

Scorp mal super napad ...
s tym, ze to hodit ako "ucebne" a teda cela kabelaz bude tahana pod stolom ...

Nakolko je to neexistujuca budova, mozes prehlasit, ze maju podhlady pod stropom (na chodbe povedzme), a teda kabelaz moze ist tade, bez nutnosti vedenia dalsich list.

Treba vsak vyviest kabelaz pod strop, a pripadne v miestnostiach ju ulozit do list.

na zaklade jeho napadu bola zriadena na zachode lokacia, kde bude hlavny switch/AP

trosku som sa pohral v GIMPe, a dostal som nasledovne:
nakres

body 1,2,3,4 su miesta, kde treba tahat kabelaz ku stropu, resp. dolu pod stol. Dalej je tam miesto oznacene ako ?, co jest miesto, kde treba pouvazovat nad tym, ci nebude estetickejsie tahat listu v rohu miestnosti, nez kdesi uprostred chodby/steny. Dalsie pokracovanie popri stene bude bud vo vyske 20cm nad zemou (aby sa dalo dolu vysavat/upratovat), alebo potom kdesi pod stropom...

Cervene draty su akoze "backbone", inac povedane prepajacie kable na switch. Zelene su z lokalnych switchov do pocitacov.

Dalej je tam jeden oranzovy, ktory ma usetrit tahanie kabla zo zachodov do miestnosti. Usetri sa par metrov kabla...

Este sa tam nachadza zlta vetva, ktora je alternativna ku tahaniu kabla ponad dvere, a potom kdesi spustit dolu. Pojde sice naokolo miestnosti, ale moze ist v rovnakej vyske, a nemusi tam byt zbytocny vyskovy prechod (esteticky krajsie).

Medzi zapojenim hornej a dolne vetvy je rozdiel iba v tom, ze horne vetvy pouzivaju kazda 1x16 port switch (ale kratsie kable), zatial co dolna vetva ide na 1x24 port switchi (ale trosku dlhsie kable).

16portovi 3com switch stoji: 1100 skk + dph
24ka 3com switch: 1800 skk + dph

300m UTP kabla stoji zhruba 1600 skk + dph

mne osobne sa viac lubi spodna alternativa

SCORP: a ad ten svet ... segra mojej nastavajucej bola na pohovore, ako manazerka, s tym ze ma skoro dokoncenu ekonomicku univerzitu... a typek chcel, aby vedela robit graficky design v corelDraw, webStranky, HTML, PHP ... a cudoval sa, ze ekonom, a take veci nevie
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Dominic
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Ut 09. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Dominic »

Pravda je, ze som to necital cele, lebo nemam cas preto prosim ospravedlnite moj postreh ak tu uz niekde je...
Ale zaujal ma Jararak-ov pristup k veci a sice tahanie kabla vzduchom. Bohuzial dievcata to robit nemozete. V pripade, ze vas profesor ovlada poslednu vyhlasku, tak vie, ze uz asi dva roky je zakaz tahat akekolvek kable vzduchom a vsetky musi ist do zeme. A v tom pripade ak je to nejaky "dobrosrdecnik" tak vas moze poslat to prerobit (pri najlepsom). Preto musite zohladnit aj vykop (medzi budovami, ak to nejdete tahat to spojovacou chodbou u nas :lol: ) a hlavne nastudovat vyhlasku, aby ste vedeli ake to ma splnat parametre.

Som detailista. :lol: (jak hovado)

P.S.: Ktora ste fakulta a rocnik. Ma zaujma ci aj my budeme nieco podobne robit. FPM :wink:
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Tak, v prvom rade dakujem Galenovi, za ten navrh...aj ked tie Wc si rozmyslim :D
A inak chodim na FHI, odbor MRIT, druhy rocnik...myslim, ze na FPM sa k takymto veciam nedostanete, iba ak by si si to dal ako volitelny predmet..
Takze zatim, popracujem teda este aj na tej druhej budove cez Velku noc, vdaka :bye:
Používateľov profilový obrázok
kikka77
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 16. Mar, 2008, 14:00

Príspevok od používateľa kikka77 »

Tak, uz som stihla hodit aj tu druhu budovu do Visia. Chcela by som sa poradit, kam hodit hlavny switch.

Rozmyslala som nad miestami, kde je napisane A, B. Teda bud v rohu miestnosti, alebo pri PC. To A,B je nacrtnute na poschodi, ale hlavny switch chcem umiestnit dole, aby som mohla zosietovat tie dve budovy medzi sebou.

Dnes som sa bavila s profakom, zakopeme FTP kabel do zeme, vychadza to ako najlepsie, resp. pre nas najlacnejsie riesenie.
EDIT: Prisla som z cvika, tak som mala plnu hlavu zakopavania do zeme. Wifi je ale teda asi efektivnejsie. Cize riesime wifi, ospravedlnujem sa.


Chcela som sa este spytat..ten hlavny switch vo velkej budove, ten zaberie tri porty, nie? Od dvoch switchov z miestnosti (ak berieme tu spodnu verziu,ktoru nacrtol galen) a prepojenie do druhej budovy. Takze mi staci 5 portovy switch, nie? Ci existuje aj nejaky mensi? Myslim, ze tento je v pohode..dva porty v zalohe.

Takze tu je ta druha budova:
1. podlazie:

Obrázok

2. podlazie:

Obrázok
Naposledy upravil/-a kikka77 v So 19. Apr, 2008, 01:43, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Príspevok od používateľa Scorp »

kikka77 napísal:Chcela som sa este spytat..ten hlavny switch vo velkej budove, ten zaberie tri porty, nie? Od dvoch switchov z miestnosti (ak berieme tu spodnu verziu,ktoru nacrtol galen) a prepojenie do druhej budovy. Takze mi staci 5 portovy switch, nie? Ci existuje aj nejaky mensi? Myslim, ze tento je v pohode..dva porty v zalohe.
Tam bude router, nie switch
Me like Pentium
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa galen »

kikka77 napísal: Chcela som sa este spytat..ten hlavny switch vo velkej budove, ten zaberie tri porty, nie? Od dvoch switchov z miestnosti (ak berieme tu spodnu verziu,ktoru nacrtol galen) a prepojenie do druhej budovy. Takze mi staci 5 portovy switch, nie? Ci existuje aj nejaky mensi? Myslim, ze tento je v pohode..dva porty v zalohe.
minimalne su 4 portove switche ...
ale Scorp spravne poznamenal, ze tam pravdepodobne bude router (pripojenie do internetu, povedzme), alebo tam bude WifiAP...

Routre/APcka byvaju najcastejsie 1,2 alebo 4 portove. Mozes prehlasit, ze neziskovka bude mat pripojenie do internetu od TeleKomu, a k tomu vyfasovali Vigor2600ku, mas tam WiFi aj 4x RJ45... takze v poriadku ... emm ... nooo

jedine ze tam naozaj chces davat switch... a to je otazka, ci ho vobec treba ... kedze sa to da napichnut do jednej z tych 24iek ... emm ... emm ... nic, nehajme tam switch/router/AP, ktory bude zabezpecovat WiFi pripojenie a bude ako mostik do internetu
lava, prava, lava, prava ...

Návrat na "Siete"