Home-made chladiaca podlozka pod NB

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Home-made chladiaca podlozka pod NB

Príspevok od používateľa miqra »

takze nakolko viac ludi chcelo vidiet ako vyzera moja home mad epodlozka tak som sa rozhodol ze urobim temu s obrazkami a trosku priblizim ako som to spravil (veeelmi jednoduche)

potrebujete:

- 2x ventik (u mna to boli 2x12cm EZCool modro podsvietene)
- AC adapter na napajanie ventikov (najlepsie korigovatelny, moj pouzity zvlada 1,5V-3V-4,5V-6V-7,5V-9V-12V)
- material na vyrobenie "sasi" podlozky... (u mna pouzity Comatex)
- teplovzdusna pystol
- vykruzovak
- ostry nozik (tie technicke vysuvacie, teraz ma nenapadne jak sa im nadava)
- pilnik

ako na to (budem sa opakovat, veeelmi jednoduche):

- zmeral som si NB a dal po sirke + 1cm z prava a + 1cm z lava (aby trosku vytrcala podlozka po stranach NB a taktiez som po dlzke pridal asi cca 15cm koli ohybom a "vyvyseniu" v zadu notebooku aby bol nakloneny a aby bol NB vyssie), ked som si to zmeral, vyznacil si velkosti na comatexe a rezal som... (velmi pekne sa donho reze...)
- comatex som zvolil preto lebo pri zhyboch ho stacilo poriadne nahriat teplovzdusnou pistolou a pomalicky ohybat, ked som sa dostal do uhlu do ktoreho som to chcel dostat tak som drzal comatex kym nevychladol a nevracal sa do jemnejsieho uhlu (pruzenie)...
- ohybal som ho koli dizajnu aj jemne v predu (na fotkach to vydno)
- potom som vykruzovakom vyrezal otvory na ventilatory... (blbo sa to sice vykruzovalo koli pruznosti kedze uz bol comatex povyhinany, ale bolo to lepsie ako najprv vyrezat a stratit tak silu comatexu pri ohybani nakolko by sa prehynala aj preslabena cast s otvormi na ventiky)
- potom som vsetky ostre hrany (vlastne vsetky okraje + diery na ventiky) prebrusil...
- nahodil som ventiky, pripojil ich k adapteru a bolo to super...

prakticke skusenosti:

- ak uz niekto bude robit nieco podobne ako ja, neni zle porozmyslat o uchiteni kablov atd (proste si zrobit na podlozke cabel management)
- taktiez, s cim som nepocital, adapter od NB mi pekne vojde do podlozky, skoda ze uz neni miesto na exter, HDD...
- fany ktore mam v podlozke su pri 7,5V nepocutelne no krasne citit po vsetkych stranach NB vanok...
- NB je teply jedine pri chladici, cele ostatne sasi NB je !studene!...
- teploty sli rapidne dole z 59C v zatazi (1,6GHz - 1.05V) na 48C...

co mi treba dorobit:

- Protismykove gumy (chcem nejake ktore "nasadim na kraje comatexu kde sa komatex styka zo stolom" - trosku sa mi smyka)
- prednu cast dat na distancky nakolko som prisiel na peknu fintu (ked nadvihnem predok o 3mm aby bola medzera medzi podlozkou a stolom, vznika pekny modry pas od nasvietenia ventikov - vecer hodim foto ako to vyzera)

foto:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa GABO »

Pekna robota, snaD som neprehliadol: ventilatory mas ako napojene?
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Lithil
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1850
Dátum registrácie: Po 12. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Senica

Príspevok od používateľa Lithil »

- Protismykove gumy (chcem nejake ktore "nasadim na kraje comatexu kde sa komatex styka zo stolom" - trosku sa mi smyka)
- prednu cast dat na distancky nakolko som prisiel na peknu fintu (ked nadvihnem predok o 3mm aby bola medzera medzi podlozkou a stolom, vznika pekny modry pas od nasvietenia ventikov - vecer hodim foto ako to vyzera)
ak mas doma staru klavesnicu,tak naspodu su take gumove stvorceky tie nastrihaj na pozadovany rozmer a jemne narez asi 2-3-krat do polovice tak aby zarezy boli smerovane proti smykaniu a prilep nerezanou stranou na ten comatex..
dufam ze so mto jasne vysvetlil :D
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Príspevok od používateľa miqra »

GABO - na externy adapter s ktorym mozem korigovat napajanie od 1,5V az po 12V, rozmyslal som aj napajat vetraky cez USB ale neviem ako to napojit a na USB je len 5V takze by mi trebalo este nejaky prevodnik do 12V a to by zralo vela mA z USB taze tym padom by som musel napajat aspon cez 2 USB-cka... :wink:
05Jarule - viem co myslis ale ee, chcem to mat lepsie, len musi byt cas a musim si vyhliadnut to co mam na plane tam dat... :wink:
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Príspevok od používateľa miqra »

pridavam foto, ako som spominal hore, ako to vyzera v noci ked dvihnem podlozku cca 3mm nad stol... :wink:

Obrázok
Obrázok

na druhej fotke vidno v rohu podlozky tien, ten je sposobeny zapalkovou skatulkou ktorou som podoprel podlozku na ilustraciu distancky ktora by ale tien nemala robit ... :wink:
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
seep
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 543
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Rakusko

Príspevok od používateľa seep »

Thnx. scool:
Pc: Ryzen 5 7600 + Noctua U12A, Gigabyte B650M GAMING X AX, Kingston FURY 32 GB KIT DDR5 6 000 MHz CL32 Renegade, Nvidia RTX 4080 Super FE, SSD Samsung 960 EVO 1TB, Inter-Tech IM-1 Pocket + Asus LOKI 1000W + Gigabyte M28U, Win 11, CZC Trickstster, Keychron Q1Pro, FiiO E07K Andes + BOSE QC35 / Shure SRH 840 / Philips Fidelio X2HR / Sennheiser IE 80 + Qnap 251 - 8G
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- slusne!!

T. scool:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
midlet
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Pi 12. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Pezinok

Príspevok od používateľa midlet »

Vyzera to velmi dobre. Ten comatex by sa dal ohnut az tak ze by to bolo uplne uzatvorene? Myslim tym ze celkom dookola, aby bol aj zospodu (pre pouzitie na stehnach).

BTW: Za kolko by si mi vedel take nieco spravit? Myslim len cisto ohnuty comatex do pozadovaneho tvaru a vyrezanie tych dvoch otvorov. Spravil by som si to aj sam, ale nechce sa mi kvoli tomu kupovat teplovzdnusna pistol a nemam od koho pozicat...
MacBook Air 11.6" 128GB SSD | Apple iPad 3rd-gen 32GB WiFi black | 2x Apple TV | Time Capsule 1TB
Mac Mini i5 2,3GHz | 8GB DDR3 | Crucial M4 128GB | Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard | LG D2342 3D | Synology DiskStation DS211j 4TB
XBOX 360 + GH:WT World Tour Bundle...whoaaaa :-)
Používateľov profilový obrázok
miqra
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1064
Dátum registrácie: Pi 30. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Levoča

Príspevok od používateľa miqra »

nenajde sa viac ludi? :-D postavim si na tom zivnost... :lol:
teoreticky ano, mam este 3x tie vetraky takze vedel by som ti to aj osadit vetrakmi... no uhol cca 100 stupnov dokazem ohnut ale typujem ze pri vacsom uz by bol problem lebo sa ten komatex taj jemnucka na vrchu "trha" (bolo to vydno len pocas ohybania a nahrievania, teraz nic nevidno)... teoreticky by sa to dalo no...
Core i5 4570 + Akasa Nero S, Asus Z87M-PLUS, 4x4GB DDR3 1600Mhz Kingston HyperX, EVGA GAMING GTX 1060 6GB, Coolermaster N200, Seasonic Titanium 750W, 250GB Samsung EVO 850 + crucial MX500 SSD 1TB, MSI OPTIX MAG341CQ
Používateľov profilový obrázok
midlet
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 562
Dátum registrácie: Pi 12. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Pezinok

Príspevok od používateľa midlet »

Finikajicne. Fany si tam dam svoje, ja uz si zvysok dorobim podla svojho, len ten zaklad nemam moznost si spravit sam. Ako je to pruzne? Dajme tomu, ze by si to pridal vzadu, cize spodok by bol spojeny so zadnou castou a vpredu drziaka by sa to len nejako spojilo dokopy. asi najlepsie zlepit. A tam by mohol byt nejaky priestor a aby sa tam dalo vlozit plexo (to mam) a tiez by to svietilo :D Chapeme sa?

Tak cez SS mozeme doriesit rozmery a podobne, OK?
MacBook Air 11.6" 128GB SSD | Apple iPad 3rd-gen 32GB WiFi black | 2x Apple TV | Time Capsule 1TB
Mac Mini i5 2,3GHz | 8GB DDR3 | Crucial M4 128GB | Apple Magic Mouse
Apple Wireless Keyboard | LG D2342 3D | Synology DiskStation DS211j 4TB
XBOX 360 + GH:WT World Tour Bundle...whoaaaa :-)

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"