Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
steew
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 268
Dátum registrácie: So 10. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Stara Lubovna

Príspevok od používateľa steew »

hej mam vystudovanu stredoskolsku elektroniku a uz som tak menil kondiky ze som dal trosku inu (vyssiu) kapacitu alebo nebol tolko voltovy kondik dal som silnejsi a dosky idu stabilne a uz asi 2 roky :wink: :P
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Príspevok od používateľa faugusztin »

Steeew napísal:trosku inu (vyssiu) kapacitu alebo nebol tolko voltovy kondik dal som silnejsi
Voltaz logicky nerobi problem, tam su napatia max do 12V. Ale je obrovsky rozdiel medzi trosku inou a uplne inou kapacitou. Ak das namiesto 300uF kondenzatora 330uF, cert to ber. Ale ked das namiesto 1uF kondenzatora 100uF kondenzator, tak to problemy robit moze :-). Nie kazdy kondenzator sa totiz pouziva iba na vyrovnavanie napajania ;-).
Používateľov profilový obrázok
Jofo
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1677
Dátum registrácie: St 23. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa Jofo »

Ked uz je tu otvorena tato tema, spytam sa aj ja.

Mate niekto skusenosti s vymenou kondikov, ale elektrolyty za polymery? Udajne sa to nevymiena 1:1, ale neviem, akym sposobom.
Nie som taky zdatny elektrikar, preto by som chcel poprosit niekoho zdatneho o vysvetlenie. Udajne je to na zaklade pomerov vnutornych odporov.

Trochu popisane je to TUNA.
Vy sa tu smejete a vonku zúri socializmus!
steew
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 268
Dátum registrácie: So 10. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Stara Lubovna

Príspevok od používateľa steew »

to: faugusztin tak som to aj napisal kondiky na niektorych doskach su mimo stadartnu radu a ked das najblizsiu vyssiu kapacitu nic sa nestane to sa tyka aj voltov.PEACE
A stymy polymermy neviem poradit nemam odskusane
Používateľov profilový obrázok
Lkuzman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 349
Dátum registrácie: Pi 08. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: D. Kubín (33)

Príspevok od používateľa Lkuzman »

Ak ti vymena kondenzatora zachrani dbry pocit, daj to prosim spravit niekomu kto ma dostatocne skusenosti a hlavne naradie.
Spoiler: ukázať
CPU: Phenom 940 @ 3,6GHz + SCYTHE MUGEN; RAM: 8GiB @ 800MHz; MB: ASUS M3A-32 MVP DELUXE; VGA: Saphire HD5770 : 960MHz / 5200MHz; SSD: OCZ VERTEX 2 120GB; HDD: WD 2TiB; PSU: Akasa 1200W, CASE: Lian Li - PC-V2010B; LCD: Acer 2723W, OS: Windows 7 Home x64-SK-OEM ...
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

To lkuzman
Podla tvojej fotky co tu mas, sudim , ze na to naradie mas :good:
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa robour »

:D Hlavne náradie na "odkrytovanie" procesora. K tým kondíkom. Nie je jedno čo tam dáš. Všetky elyty na pozíciách okolo napájania CPU sú nízkoimpedančné -(LOW ESR) teda dobre filtrujú VF zákmity a pod. Sú tvarom väčšie od klasických, pri rovnakej hodnote kapacity.
Je potrebné to dodržať a nepchať tam hocičo. Mohlo by to kmitať prípadne chodiť ešte horšie ako pri pôvodnom kondenzátore.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa dendroid »

No uvidime ako to dopadne , kamos to odniesol nejakemu typkovi co sa v tom vyzna , robi nejakeho majstra elektrotechniky na SOU , doska zatial ide .....Tak uvidime .A inac si na tie kondiky fakt treba davat pozor , kamos si takto vymenil kondik ,dal tam asi zly , tesil sa tyzden ze doska znova ide a potom siel do obchodu po novu ....
Používateľov profilový obrázok
thundabird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 781
Dátum registrácie: Ut 20. Máj, 2008, 02:01
Bydlisko: Lastovce

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa thundabird »

Ja by som mal tiez otazku. Ako sa priblizne pohybuju ceny oprav? Kolko zvyknu brat ludia co to robia? Mam totiz doma zopar dosiek s nafuknutymi kondikmi a neviem, ci sa mi oplati dat ich opravit. Sam sa do toho velmi pustat nechcem lebo nemam prax v pajkovani..
MB MSI Tomahawk MAX CPU Ryzen 5 3600 + Gelid Phantom RAM 2x8 GB Patriot Viper Steel 3600 MHz VGA EVGA Geforce GTX 1060 3GB SSD A-data XPG SX8200 pro 512 GB HDD WD Black 2TB PSU Corsair RM650x 2018 Case Fractal Define C NTB1 HP EliteBook 830 G6 NTB2 Lenovo Thinkpad T450
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa dendroid »

Najlepsie by bolo ak by si sa skusil popytat v tvojom okoli na niekoho , kto ma skusenosti s pajkovanim...Inac cena zavisi od toho , kolko tych kondikov je nutne vymenit
Používateľov profilový obrázok
Crazy_Horse
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 09. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Poľný Kesov

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa Crazy_Horse »

faugusztin napísal:
Steeew napísal:nahradit kondik moze aj aj s vacsou kapacitou a napatim nic sa nestane mam odskusane.
Mas vystudovanu aspon stredoskolsku elekroniku ? Asi nie, inac by si takuto sprostost nenapisal. Na niektorych miestach je to naozaj mozno jedno (vyrovnavanie zvlnenia napatia), inde ti to ale moze narobit riadny bordel. Ak sa teda da, tak kupovat len kondenzatory so zhodnou alebo velmi blizkou kapacitou. Nic take ze nahradis 200 uF kondenzator 600uF kondenzatorom.
no, zas to neprehanaj. ja to mam tiez odskusane a pohoda. ak nahradis 200 uF nejakym 600uF, tak problem nastat moze ale mensie rozdiely problem nerobia. typicky 2000uf nahradis 2200uf uplne v pohode. nemam prejdenu ziadnu relevantnu skolu, ale zato mam zo spajkovanim slusnu prax a zopar dosiek som uz takto opravil.
je uplne bezne, ze clovek u nas nezozenie suciastky s presnymi parametrami. teda skor je to pravidlo. takze si musi vystacit s tym co je. ak je tam prilis velky rozdiel tak sa vraj da potrebna kapacita v pripade serioveho zapojenia jednoducho poskladat(ale to odskusane nemam)
v principe ide o to, ze ked ma clovek dosku ktora nefunguje celkom dobre a ma zjavne poskodene nejake eletrolity tak mas na vyber 4 moznosti: budes pouzivat zlu dosku, nebudes ju pouzivat, skusis opravit - podari sa, skusis opravit - nepodari sa. podla mna to za tych par drobnych za kondenzatory stoji.
a k tomu bordelu: mal som abit kt133 prvu revizu. po par rokoch uzivania s nou boli vazne problemi. okolo cpu vytiekli kondenzatory. vsetky okolo cpu mali 2000uf, vsetky som vymenil za 2200uf(aj volty boli inaksie, tusim z povodnych 10 na 16, nepamatam presne) a po tomto som dokazal stabilne pretaktovat 1400mhz T-Bred na 2100Mhz :) (doska mala v biose maximum 1300Mhz, mimochodom)
takze podla mna to za pokus stoji.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Nafuknuty kondenzator - zivotnost dosky

Príspevok od používateľa faugusztin »

Crazy_Horse napísal:ja to mam tiez odskusane a pohoda. ak nahradis 200 uF nejakym 600uF, tak problem nastat moze ale mensie rozdiely problem nerobia.
Ved prave o tom som pisal. On to napisal az prilis vseobecne, takze by si niekto mohol mysliet ze ked da ovela vyssiu kapacitu tak sa nic nestane.

Návrat na "Základné dosky"