Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22023
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa dexterav »

X38 má full teda 2x16, PCX2.0
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

A prečo rovno nie X48? Čo som videl testy porovnania CrossFire medzi P45 a X48, tak X48 bol podstatne rýchlejší, hlavne vo vysokých rozlíšeniach (v 2560 x 1600 od 20 do 100%). ;)
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa zoom »

Pretoze namiesto X48 si kupim X38 a ziskam rovnaky vykon za menej penazi. X48 je len reklamny produkt pre extremne blbych a bohatych ludi.
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

No jo, X38 je lacnejšia a X48 veru nič naviac neponúka.
Ja osobne by som si kúpil dosku s P45 čipsetom, PCI-E 2.0 aj Crossfire už majú a sú za 3000,-SK.
Ostatné parametre ma až tak nezaujímajú.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
Používateľov profilový obrázok
Comby
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 01. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Kramáre

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa Comby »

Pozor na to! X38 aj X48 majú PCIe linky rozdelené na 2x16, ale P45 iba 2x8. A recenzia na Tweaktown potvrdila vysoký nárast na 2x16 pri rozlíšení 2560x1600, v Crysis aj pri nižšom rozlíšení.
Používateľov profilový obrázok
ujo Andydúla
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5407
Dátum registrácie: Po 03. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dlhé diely

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa ujo Andydúla »

Pravda, P45 má pri CrossFire obe linky ako x8, na druhú stranu, priepustnosť je vyššia, kedže sa jedná o PCI-E 2.0.
Samozrejme, že v CF režime je výkon nižší ako na X38 (48) s plnými x16 linkami.
Naposledy upravil/-a ujo Andydúla v Ut 01. Júl, 2008, 07:45, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4,7 GHz @ 1.36v + Prolimatech Megahalems Rev.B + Thermal Grizzly Kryonaut + Noctua NF-F12 PWM MB: MSI P67A-GD55 VGA: EVGA GeForce GTX 980 4GB SC ACX2.0 + Prolimatech MK-26 + 2 x Noctua NF-A14 PWM + Gelid Solutions Extreme GC1 + RAM: Crucial 16GB DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical LP HDD: Samsung 256GB SSD + WDC WD1003FBYX-01Y7B0 1TB + Samsung EcoGreen F4 2TB DVD-RW: Samsung SH-S223F PSU: Superflower 550W Golden King - SF-550P14PE Mouse: Logitech G3 Display: Hewlet Packard HP w2408h Case: Antec 300 + Intake: 2 x Nexus D12SL-12@800 RPM / Outtake Nexus D12SL-12@800 RPM + Noctua NF-A15 PWM Sound: ASUS Xonar DX + Yamaha AX-892 + B&W 602s3 + B&W ASW CDM
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa zoom »

Maly update. Kupil som si X38 dosku, co znamena dva PCI-E 2.0 x16 sloty. Snazil som sa to spravit tak, aby po prehodeni dosky povodny Windows XP prezil. Trochu to zmetkovalo, ale nakoniec som to spravil i ked nie uplne cisto a funkcne. Ked som odskusal Crossfire, zistil som, ze stale nejde! To uz ma zacalo napadat, ze chyba nemusela byt v doske, ale v operacnom systeme.

Tak som teda pozalohoval par veci a narychlo na skusku nainstaloval Vistu. Aky je hlavny problem? Ani tu mi nejde Crossfire, skusane v hre Mass Effect, ku ktorej som cital priamo od vyvojarov, ze SLI a Crossfire podporuje dobre. U mna sa to stale tvari, ako som popisal na zaciatku, resp v Mass Effecte som skusal jednu scenu, kde mam uplne rovnake fps s vypnutym aj zapnutym CFX.

Tak kde je chyba? Ja neviem, ci som totalne o mur otrepany alebo co, ale mna uz nenapada naozaj nic, co by som mohol robit zle.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa faugusztin »

Skusil si zapnut Catalyst A.I. ? U 3870X2 sa vypnutim A.I. vypinalo aj Crossfire, za pokus to stoji.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa zoom »

Skusil som, bohuzial nepomohlo. Napriklad GPU-Z hlasi ATI CrossFire ako "Enabled (2 GPUs)". Idem skusit aj ine hry pre istotu, aby to nahodou nebolo specifickou scenou v Mass Effect, kde je ucinok CFX nulovy.

Edit 1: Team Fortress 2 totalne nic, rozdiel pri nahratom timedeme 1 fps, co prisudzujem skor tomu, ako sa textury loadovali z disku.
Edit 2: Crysis tiez nic. Minus 1-2 fps v rovnakej scene. Ja uz fakt neviem, co s tym mam robit.
Edit 3: Tak a teraz som nieco vyskumal a som z toho absolutne v riti. Pokial nic neslo, bola sanca, ze je nieco zle, opravi sa to a vsetko pojde skvelo. Lenze som na podnet jedneho prispevku na inom fore (clovek mal PRESNE rovnaky problem ako ja) skusil hru Supreme Commander a hla co som nameral:
Obrázok
Takze Crossfire funguje, aspon v tejto hre. Skalovanie velmi pekne, stuttering mierne viditelny. Lenze ako to teraz vlastne je s celym Crossfire? To akoze v 4 z 5 hier nefunguje alebo co? Akokolvek nenavidim shitVidiu, velmi ma laka cely tento Crossfire zahodit do kosa a kupit GTX 280. Preco to v recenziach vsetkym uzasne funguje?

Edit 4: Pozrel som sa na to este trochu podrobnejsie, hlavne som skusil ine hry a je to teda tak, ze niekde crossfire funguje niekde nie. S tym sa samozrejme ratalo, ale necakal som, ze nebude fungovat v styroch z piatich pomerne novych hier. Takze z mojho hladiska je tento topic vyrieseny, pockam si na nove ovladace, a potom sa rozhodnem, co s tym. Prikladam este obrazok, ako vyzera microstuttering pri roznych fps:
Obrázok
Ja sa budem dalej sam zaoberat tym, ako to pri roznych fps vplyva na mna a kde je unosna miera.
Naposledy upravil/-a zoom v St 25. Jún, 2008, 19:46, upravené celkom 1 krát.
Dennyrap
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 18. Máj, 2008, 15:31
Bydlisko: MarTin

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa Dennyrap »

ja som mala problem tiez s crossfire a to taky že zhruba každa druha hra blikala ako keby sa smazilo dat dva obrazy dokopy respektive ako keby behom sekundy vypadly a znovu nabehly textury niekolkokrat ... nechapem o co islo .. napodobne sused ma podobnu zostavu a tiez mu robi to iste ... grafy su sapphire 3870 ddr4 bolo to na doske gigabyte P35 DS4 nove widle aj ovladace a prepojenie bolo dvomi kablami vtedy sa v ovladacoch ukazalo ze je crossfireX zapnute a ked to bolo iba jednym kablom tak tam nebolo to X a nebolo to ani vobec zapnute :furious2: doteraz nam to nejde .skusily sme asi vsetko ale problem nevyriseny ak niekto vie vo co go tak poradte diki moc
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2241
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa zoom »

Tak trochu som sa venoval testovaniu Crossfire a micro-stutteringu, a teda prinasam zopar poznatkov, ktore sa niekomu mozu hodit. Test prebiehal tak, ze pocas testovania roznych hier som vymyslal metodiku, niekde skusal take nastavenia inde ine, proste nie je to jednotne, vzdy som vyskusal, co som v danej chvili potreboval. Testovane na X38 chipsete, 2× HD4850, ovladace 8.6 hotfix (alebo 8.7 beta?), Driver Packaging Version 8.501.1-080621a-065814E-ATI, Direct3D Version 7.14.10.0598.

Mass Effect [DX9]: Na tuto hru som sa zameral najviac. Predchadzajuce testovanie ukazalo, ze vykon Crossfire sa akosi neskaluje. Neskor som dosiel na to, ze hra obmedzuje pocet fps na cca 62, da sa to vypnut v .ini subore. Takisto po updatnuti drivrov na ine (alebo to bolo skusanim pod Vistou?) pri povolenom Crossfire blikal obraz v hre. Toto som vyriesil odpojenim jedneho Crossfire mostiku, nechal som zapojeny iba ten, co je blizsie k PCI zaslepke (toto by mohlo pomoct aj Dennyrap vyssie).

Skusal som dve sceny na vysokom rozliseni s maximalnymi detailami. V podstate to behalo dobre, pri Crossfire sa mi zdalo, ze pohlad trochu viac trha, avsak radsej som si urobil slepy test, pri ktorom som neuhadol 2 pokusy z dvoch, ci je zapnuty alebo vypnuty Crossfire. Da sa teda povedat, ze v tej konkretnej scene nebol pozorovatelny. Namerany micro-stuttering mal cca 10 ms pri 60-65 fps.

Race Driver GRID [DX9]: Pri tejto hre som si nevsimol ziadny rozdiel medzi zapnutym a vypnutym Crossfire, pravdepodobne ho nepodporuje. Hra bezala na najvyssich nastaveniach cca 45 fps, co napriek nizkemu cislo stacilo na plynuly zazitok. Raz sa mi z neznameho dovodu znizili fps na 25 a tam bol micro-stuttering uplne brutalne poznat, totalny vysmech na takom comsi hrat. Su to take nerovnomerne spomalenia a zrychlenia, uplny hnus.

BioShock [DX10]: Tu som tiez skusil dve sceny, jednu jednoduchsiu, druhu zlozitejsiu. V prvej si Crossfire polepsil z 85 na 100 fps, v druhej mali oba narovnako okolo 45-50 fps. V jednoduchej scene som stuttering nepostrehol, v zlozitejsej pohlad posekaval aj na jednej karte, takze ziadny rozdiel.

Team Fortress 2 [DX9]: Totalne ziadny rozdiel ako vo fps tak v neexistujucom micro-stutteringu. Pri jednej konkretnej scenke som si chcel nahovorit, ze tam je stuttering viditelny, ale slepy test by mi velmi pravdepodobne nedal za pravdu.

Mafia [DX8]: Tuto hru som skusal trochu davnejsie, tak uz si velmi nepamatam podrobnosti. Rozdiel medzi vypnutym a zapnutym Crossfirom bol bud ziadny, alebo tusim ked bolo viac aut na scene tak CFX malo trosicku menej fps. Micro-stuttering som pri vysokych fps urcite nepozoroval, pri nizky (~45 fps) to uz bolo otazne, len si nepamatam, ako to presne bolo.

Call of Duty 4 [DX9]: Z tohto testu si uz tiez vela nepamatam. Narast fps bol celkom riadny, CoD4 je velmi dobre optimalizovana hra. Micro-stuttering som hladal, aj sa mi cosi marilo, ze by mohol byt, ale nerobil som si slepy test, takze velmi pravdepodobne som si to nahovaral.


Teraz zopar vseobecnych postrehov v bodoch:
• Povodne som si myslel, ze najvacsi problem bude micro-stuttering, ale ukazalo sa, ze ten je vacsinou nepozorovatelny (cim viac fps tym je menej viditelny)
• Celkom naopak, necakal som taketo problemy s ovladacmi a (ne)podporou hier
• O dost vacsi vplyv na rozne trhania ma carovanie s Vsyncom
• Vypinanie a zapinanie CFX vo Viste je uplna blbost, pretoze to prebehne cez 800×600 rozlisenie a vsetky okienka na ploche pekne nauklada malicke do laveho horneho rohu; v XP sa toto nedeje

Ja si teraz musim rozmysliet, ci s touto zostavou vydrzim do prichodu dalsich ovladacov, alebo sa toho zbavim teraz. No co poskusam mozno este nieco cez vikend. Toto je vlastne odo mna vsetko do tohto topicu, mozno nieco neskor poupravim, doplnim alebo niekomu odpoviem, ale ja som si moju vec vyriesil.
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa crux2005 »

viaceré stránky písali, že CrossFire z dvoch HD 4850 zatiaľ nefunguje dobre
ako to riešia stránky pri testoch ? premenujú .exe súbory, najlepšie na nejaký benchmark, ktorý zaručene funguje s CF
alebo majú beta ovládače, inak sa to žiaľ nedá riešiť

ako som písal v recenzii, microstuttering necítiť všade, ale sú určité hry, kde sa dá veľmi dobre spozorovať - aspoň to tak bolo s 2x HD 3870 - UT3, NFS: PS a Crysis, poprípade 2. GPU test v 3DM Vantage
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
Xenon
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2295
Dátum registrácie: St 20. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa Xenon »

Mam taku otazku, ktora sa tyka tohoto. Ide iba o rozdielne karty, ale su podobne. Co myslite? Oplati sa mu prikupit druhu HD3870 a dat si to do Crossfire na ASUS P5K? Pojde to sice len v 16x + 4x rezime, ale oplati sa to? Moj maly sen bol mat raz CF/SLI zostavu. Oplati sa vyhodit nejakych 2500 - 3000 za druhu HD3870 z bazaru?
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Pentium Dual-Core E2220 @ 3.2GHz cooled by Noctua NH-U12P MB: ASUS Rampage Formula GRAFIKA: Sapphire ATI Radeon HD3870 512MB GDDR4 + Sapphire ATI Radeon HD3850 512MB GDDR3 in CrossFireX RAM: 8GB DDRAM2 800Mhz Corsair XMS2 4-4-4-12 AUDIO: ASUS Xonar DX -> Ultimate Ears Triple.Fi 10 Pro PSU: Fortron SAGA 450W (peak 500W) LCD: LG L1953TR 19"
PatrikL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7403
Dátum registrácie: Ne 15. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa PatrikL »

Na P5K by sa to neoplatilo http://www.zive.cz/default.aspx?server=1&article=141893" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Problemy s CrossFireX a stutteringom (dlhsi post + grafy)

Príspevok od používateľa crux2005 »

radšej jednu HD 4870, keď sa ti podarí zohnať
s pozdravom, crux.

Návrat na "Grafické karty"