Zabezpečenie siete

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Itita
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10. Sep, 2009, 16:31

Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Itita »

Dobrý deň. Mám router Vigor2600 VGST. Sieť mám vytvorenú prostredníctvom káblov, no chcela by som sa opýtať či sa dá na túto sieť pripojiť prostredníctvom notebooku a ak ano, ako sa proti tomu zabezpečiť...:) Keďže v tejto oblasti som takmer laik..:) ďakujem. Operačný systém je Windows Xp
Používateľov profilový obrázok
NEx_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 515
Dátum registrácie: Ne 22. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Tornaľa

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa NEx_12 »

Treba sa dostat do firmwaru routru a vypnut WiFi ak je zapnute :) adresa by mala byt 192.168.1.1 ale meno a heslo pri tichto routroch neviem ...
Desktop:|Intel E5200 2.5@3.5 Ghz 1,31V|Noctua nh-u9b|Asus P5Q pro|
|Asus EAH4850 625@680 Mhz| A-data 2x2gb gamers edition 800@932 Mhz|
|WD 6400AAKS|Cooler Master M520w|Thermaltake M9|
Laptop:|Fujitsu-Siemens Amilo pi1536|

"92% of teens have moved onto rap.If you are part of the 8% that still listen to real music,copy and paste this into your signature"
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa galen »

Itita napísal:Dobrý deň. Mám router Vigor2600 VGST. Sieť mám vytvorenú prostredníctvom káblov, no chcela by som sa opýtať či sa dá na túto sieť pripojiť prostredníctvom notebooku a ak ano, ako sa proti tomu zabezpečiť...:) Keďže v tejto oblasti som takmer laik..:) ďakujem. Operačný systém je Windows Xp
vigor 2600 VGST ma moznost pripojenia bud cez:
kabelaz (ako bezne pouzivate)
alebo prostrednictvom WiFi (ktore nieje defaultne zapnute) *a predpokladame, ze notebook ma WiFi*

Na jeho zapnutie je treba sa pripojit na router, najjednoduchsie asi browserom (firefox/explorer), s tym ze jeho adresa by mala byt:
192.168.1.1
(ak nevieme adresu, pozrieme sa na pripojeny pocitac, start -> spustit, tam napiseme "cmd", a v tom ciernom okne napiseme "ipconfig", hladame riadok, co ma v sebe gateway/predvolena brana, a opiseme si adresu)

taaakze do routra sa dostaneme tak, ze do browsera zadame http://192.168.1.1 *alebo ekvivalent podla adresy*

router si vypyta meno/heslo, pokial to nebolo menene, je to jedno z nasledovnych:
Meno: admin Heslo: admin ... Meno: admin ... bez hesla ... alebo ak nahodou ktosi menil adminovske heslo, a nemenil heslo na "user" tak pouzitim Meno: user Heslo: user

Hladame cosi, co sa vola: Bezdrotova LAN, v nej polozku Hlavne nastavenie

Tam zaklikneme aktivovat bezdrotovu lan, a pomenujeme si ju (SSID) napriklad: DEFAULT, dolu zmackneme tlacitko OK


Takto sme si spravili plne nezabezpecenu siet, ale ak oskusame, ze sa na nu vieme pripojit, mozeme si ju zabezpecit (preskocili sme kopec problemov s tym, preco mi nejde WiFi na notebooku).

Zabezpecenie WiFi najdeme v menu Bezdrotova LAN - Bezpecnostne nastavenia, vyberieme si napriklad WPA2, alebo WPA *odporuca sa WPA2*, vyplnime heslo ... a tlacitko OK

Toto heslo nastavime na notebooku, ak nam to bude fungovat, mozeme este urobit mensiu kozmeticku upravu, a to je "schovanie SSID" aby ho kazdy nevidel.

To spravime v Bezdrotova LAN - Hlavne nastavenie, zakliknutim polozky Skryt SSID a tlacitko OK ...

...hotovo...
lava, prava, lava, prava ...
Itita
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10. Sep, 2009, 16:31

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Itita »

Všetko som našla. Ip adresu som už vedela predtym, ale odvďačujem sa za podrobny navod;) ako mám však bezpečnostne nastavenia, tak tam mam vybrať mod...je ich tam viacero..preto ich vypišem..pretože neviem ktory vybrať...: WEP, WEP/802.1x, WEP alebo WPA/PSK, WEP/802.1x alebo WPA/802.1x, WPA/PSK, WPA/802.1x ...ja sa toho fakt nerozumiem..:)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa faugusztin »

WPA/PSK. Idealne by bolo WPA2, ale nezijeme v idealnom svete.
Itita
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10. Sep, 2009, 16:31

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Itita »

a potom tam je možnosť Mixed WPA+WPA2 alebo možnosť Only WPA2. tak zrejme tu dvojku daaam :)) a ten zdieľany kľuč PSK..to je moje heslo na zabezpečenie siete??? ďakujem
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ano. PSK = preshared key = zdielany kluc. Pre domace vyuzitie bohate postacuje.
Itita
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10. Sep, 2009, 16:31

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Itita »

Chcela by som poďakovať všetkým, ktorí mi odpovedali a tým pádom aj pomohli.. pre vás všetkých veľkeee ĎAKUJEM :)) už to mám :) sama by som na to isto neprišla..:)
Používateľov profilový obrázok
AudiA6
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa AudiA6 »

...mňa by zaujímalo čo znamená to WPA Mixed? toľko som sa na webe dočítal, že WPA2 je novší protokol, ktorý by mal byť aj bezpečnejší, ale čo je to mixed? :)
Intel Core Duo 2180 2GHz@3GHz - AC Freezer Pro 7,MB MSI P35 NEO COMBO F, 2GB RAM Corsair XMS2 DDR2 800MHz, 120+200+400GB HDD, Asus EN8800GT 256MB DDR3, 19" LCD Fujitsu Siemens
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Bird »

mozno pouziva protokol wpa a wpa2 spolocne
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
AudiA6
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa AudiA6 »

možno, ale neviem či je to dobre alebo zle :D
Intel Core Duo 2180 2GHz@3GHz - AC Freezer Pro 7,MB MSI P35 NEO COMBO F, 2GB RAM Corsair XMS2 DDR2 800MHz, 120+200+400GB HDD, Asus EN8800GT 256MB DDR3, 19" LCD Fujitsu Siemens
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Bird »

hmm pravdepodobe dobre aj ked neviem naco by so pouzival WPA ked uz mam WPA 2. ich spolicne pouzitie sa mi zda zbytocne. mozno kvoli bezpecnosti je to dobre ale ked ti niekto chce hacknut wifi a vyzna sa v tom tak mu nezabrani aby to nespravil
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Snake »

vy sa toho hackovania wifi bojíte ako čert kríža...





.
Používateľov profilový obrázok
AudiA6
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa AudiA6 »

ja sa toho nebojím, ale viem, že veľa ľudí skúša, či sa takto nepripojí k susedovi... a v drvivej väčšine prípadov samozrejme stačí obyčajná ochrana heslom, mňa to len zaujíma preto, že chcem vedieť čo to je ten "mixed" mód :)
Intel Core Duo 2180 2GHz@3GHz - AC Freezer Pro 7,MB MSI P35 NEO COMBO F, 2GB RAM Corsair XMS2 DDR2 800MHz, 120+200+400GB HDD, Asus EN8800GT 256MB DDR3, 19" LCD Fujitsu Siemens
Používateľov profilový obrázok
Duroniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Št 15. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Banská Bystrica èas

Re: Zabezpečenie siete

Príspevok od používateľa Duroniak »

WPA 2 len tak hocikdo nehackne to je uz dost dobre kodovanie nie ako stare WEP staci dat len dobre heslo v kombinacii s par cislamy a je to OK
MB: MSI K8N NEO4; CPU: Athlon64 3000+Winchester ; HDD: Maxtor 80GB; GRAFA: ATI Radeon X600(Pci-e) 256MB; RAM: 512MB (Canion); DVD ROM: LG 4167 b bulk; +Fáááááááájna BEDNA

Návrat na "Siete"