rada s chladenim 6800

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
subz3ro
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa subz3ro »

killswitch napísal:inak viem,ze moja 6800 throttluje az pri 135,ale to je extrem aby pri takej teplote neodisla.80 je u mna vela z hladiska zivotnosti...ale ak mate iny nazor,rad sa necham inspirovat a nataktim tu kartu az do horucich pekiel...
Ja som tiez vygooglil nejake zmienky o tomto, ale ak take nieco aj existuje, tak si dovolim tvrdit ze to nefunguje...
Klasicky CPU throttle u P4 fungoval tak, ze aj keD si dal dole chladic, tak CPU nezamrzlo (nedajboze ze by este robilo vypoctove chyby). Ak aj existuje hranica za ktorou uz GPU nestiha vkladat prazdne cykly a zamrzne, tak (imho) graficke cipy (ci uz R4xx alebo NV4x) mrznu velmi rychlo a chybuju velmi casto...
Skor by som povedal ze to je marketingova kacka, pretoze z vlastnej skusenosti viem, ze graficky vykon vobec neklesa az kym GPU nezamrzne :)
There are 10 types of people in the world. Those who know binary and those who don't.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

lenze to sa tyka teploty a nie frekvencie...jednoducho ak trebars jadro nestiha,ale jeho teplota je stale povedzme 90 stupnov,tak sa prejavuje chybnymi vypoctami,teda artefaktami...
a funguje to tak,ze sa medzi instrukcie vkladaju ine,tzv. prazdne cykli a tym padom gpu nemrzne,ale trva mu dlhsie kym nieco vypocita.u mna sa to prejavuje perfektne.ked som mal jadro na 1,2V a frekvenciu na 370(teda lokalne bolo niekde v cipe 135stupnov,aj ked mi to ziaden program neukazal),3dmark mi prebehol uplne dokonca bez artefaktov,ale vysledne skore bolo o polovicu mensie.dalo sa to odsledovat aj priebezne,ked v scene kde bolo beznych 20fps,sa zobrazovalo len 12fps.
ak sa to u teba nedeje,bud tuto funkciu nemas,alebo mas v biose nastavene frekvencie rovnako pre 3D aj throttle.
Používateľov profilový obrázok
tasman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 280
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Filakovo

Príspevok od používateľa tasman »

killswitch napísal:
tasman napísal:To je pravda , ja sa s nikim nehadam len som povedal svoj nazor.

BTW: treba to brat s rezervou bo som mal teploty odcitane z ovladacov a istotne zavisi aj od verzie
neviem ci maju ovladace nejaky log,ale ak sa do ovladaca pozres az po hrani,teplota velmi rychlo klesa(pri feare mne z 74 na 56 behom cca 25sekund)...ja mam tych 74 len pri feari a zalezitostiach na jeho urovni.pri nenarocnych hrach je teplota cca 65,pri 3Dmarku05 dokonca max 63-64...v 2D v klude mam v ovladacoch 43-43 stupnov...
Ano mas pravdu, ale ja mam sekundarny monitor z PS ONE zabudovany v case a tam si to sledujem. :wink:
Hardware
Spoiler: ukázať
PC1:CPU: i5 13400F| COOLING:water cooling NAVIS 120 Pro | MB:ASUS TUF GAMING B660| RAM:DDR4 Crucial Ballistix 16 GB | HDD: Kingston M2 500GB NVMe | VGA:ASUS RTX3060 10 GB | POWER:600W FORTRON | FRONT PANEL:Lamptron |MOUSE: Logi MX Master 3 |KEYBOARD: LOGI MX keys | MONITOR:2x28" LCD Samsung U28E590 4K |PC2: MacMini M1 BOOK: MacBook Pro "17" 256GB 8GB, MacBook Pro 13" space grey 256GB 16GB (2020), MacBook Pro 13" silver 256GB 16GB (2015) Tablet: iPad 8 Gen 2022, iPad Air M1 2022
Používateľov profilový obrázok
Diviak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 24. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: BB

Príspevok od používateľa Diviak »

killswitch napísal: no pamete tolko toho nepotrebuju,niekedy je to dokonca na skodu.pamete sa pod pasivmi zbytocne ohrievaju a dusia na vlastnej stave.
Vies co je pasiv ? Vies naco a kedy sa z principu pouziva ? Vies ako sa spravne upevnuje pasiv?
Sorry.
Nedalo mi, ale vacsi nezmysel som uz davnejsie nepocul.
Aj pamate VGA su len cipi, ktore pri svojej praci produkuju teplo.
(zvlast u novsich kariet kde bezia na o dost vyssich freq. ako tomu bolo donedavna, a uz ani nehovoriac o pretaktovani a zvysovani napajacieho napatia), Teplo ktore produkuju aj niekolko nasobne prevysuje okolitu teplotu. Nehovorim, ze sa nedaju pouzivat bez chladenia, ale nie tak ako si ja predstavujem. (aspon bez urcitych obmedzeni a rizik)
No mne sa pod pasivmi uz davnejsie VGA pamate nedusili vo vlastej stave. :)

Inac otom ze 6800ky zacinaju robit blbosti uz po presiahnuti 70°C som pocul uz viackrat, to nie je len moja skusenost. (tusim aj na tomto fore)
Mozno to dnes uz neplati, ale na starsich kartach (celkom urcite) sa mi objavovali artefakty, ked nestihali pamate. A zamrzlo mi to ked som to presvihol a uz nestihalo GPU. Tak neviem ci a ako sa zmenilo dnes?
Q9300 / 8GB / GTX 260
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

nechcem sa hadat okolo pasivov na pamatiach,nikdy som ziadne nemal...ale po precitani par topicov som dospel k takemu nazoru...predstavujem si to tak,ze pasivy(najlepsie ofukovane fanom)su potrebne az pri poriadnom takteni,ked ide teplota rapidne hore,pri beznom to moze byt na skodu...aspon tak som to pochopil zo skusenosti niektorych uzivatelov...ja si totiz myslim,ze ofukovanie priamo ma rovnaku ucinnost...
ale nechcem sa hadat,mozno nemam pravdu...
Vies co je pasiv ? Vies naco a kedy sa z principu pouziva ? Vies ako sa spravne upevnuje pasiv?
ano viem... :D
Ano mas pravdu, ale ja mam sekundarny monitor z PS ONE zabudovany v case a tam si to sledujem.
tak som ta trochu podcenil,asi vies co robis(pises)...
Používateľov profilový obrázok
siki
Príspevky: 703
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2003, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa siki »

Pokial je pasiv na pamati a je tam dobre upevneny tak urcite bude lepsie chladit VGA pri ofukovani, ako keby tam nebol...
Sempron64 2800+|MSI K8n Neo 3|Giga-byte Radeon 9000pro @320/300|Seagate 30GB|WD 120GB SATA|CD-RW Lite-On|DVD-RW Lite-On|RAM 384MB Twinmos 266mhz|
Používateľov profilový obrázok
Diviak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 24. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: BB

Príspevok od používateľa Diviak »

killswitch napísal:nechcem sa hadat okolo pasivov na pamatiach,nikdy som ziadne nemal...
Sak nikto sa nehada :) len si treba veci ujasnit, alebo povedat svoj nazor.
Na svojej 6800 si nemal origo chladene aj pamate? (aj ked uznavam ze tie origo nie je zrovna moc podarene riesenie vzhladom na rozdielny tepelny vykon cipov zdruzenych pod jeden pasiv)
Ci teraz nemas ziadne chladenie na pamatiach? Tak skus prstom aku maju teplotu ked ich mas na 840, alebo aj len na 700.
killswitch napísal:ale po precitani par topicov som dospel k takemu nazoru...predstavujem si to tak,ze pasivy(najlepsie ofukovane fanom)su potrebne az pri poriadnom takteni,ked ide teplota rapidne hore,pri beznom to moze byt na skodu...aspon tak som to pochopil zo skusenosti niektorych uzivatelov...ja si totiz myslim,ze ofukovanie priamo ma rovnaku ucinnost...
ale nechcem sa hadat,mozno nemam pravdu...
Tak to si myslim ze nemas pravdu. A co si predstavuje pod pojmom poriadne taktenie? Drtiva vacsina takti asi tak, ze pokial to ide tak preco nie, a teploty sa v drtivej vacsine pripadov este z daleka neblizia deklarovanym kritickym hodnotam. (len malo ludi robi Vmody) Akurat prestanu ,,stihat" cipy ktore pri lepsom chladeni mohli korektne zvladat aj vyssie freq. (na zivotnost trebars kaslat)
Aby boli pasivy na skodu tak to by museli mat tie pamate teplotu nizsiu ako je teplota okolneho vzduchu. A to asi tazko.
A na to aby priame ofukovanie malo rovnaku ucinnost, tak to by si musel fukat asi nejakym priemyselnym kompresorom Atlas Copco. :D


A ked vies naco je pasiv tak ho skus pouzit, najlepsie este skor ako zacnes taktit. Ak by ta karta trebas aj nedala viac, tak je tu este dobry pocit a dlhsia zivotnost. Aj ked ta zivotnost mi je nanic, lebo skor si kupim novu kartu, ale este sa mi nestalo aby som s lepsim chladenim neprevadzkoval kartu na vyssich freq. (asi som nemal stastie na dobre chladenu kartu)
Q9300 / 8GB / GTX 260
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

Diviak ma pravdu...

...inak na tie pamate je dobre nasadit pasivy uz len preto, lebo zvacsia plochu ktora odovzdava teplo okoliu...keD tu niekto tvrdi, ze pridanim pasivov aj na nonOC kartu je na skodu, tak trepe blbosti, samozrejme pokial ich tam neprilepi niecim co sa chova ako tepelny izolant...
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

vcera vecer som sem napisal dlhu odpoved,neviem kam sa stratila...nechce sa mi to sem pisat znova...
ale v podstate mate pravdu...ale moznost,ked si to viem predstavit aj inak je ta,ze pokial nasadite velky pasiv na vsetky pamate spolu,ako ma stock,tak jeden extremne prehrievajuci sa cip moze zbytocne ohrievat aj ostatne...proste som parkrat cital,ze uzivatelia dosahovali lepsie oc pamati bez pasivu.akonahle ho tam dali oc bolo mensie...chyba ale mohla byt u nich v nespravnom pouziti,takze vam davam za pravdu.mozem sa mylit.

ale dost sme odbehli od temy.tak teda ako zneju vase rady?robili by ste s tym este nieco?

p.s.:skusil som atitool a hadze to zo zaciatku artefakty,ale akonahle sa karta(cip) zohreje(t.j.cca 55stupnov),je to bez najmensej chybicky.bez chyby aj vizualne v markoch ci Feare ci CoD...kolko myslite,ze by voda mohla pomoct dat navyse?10?20MHz?
Používateľov profilový obrázok
Diviak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 24. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: BB

Príspevok od používateľa Diviak »

killswitch napísal: p.s.:skusil som atitool a hadze to zo zaciatku artefakty,ale akonahle sa karta(cip) zohreje(t.j.cca 55stupnov),je to bez najmensej chybicky.bez chyby aj vizualne v markoch ci Feare ci CoD...kolko myslite,ze by voda mohla pomoct dat navyse?10?20MHz?

Pockaj, pockaj. :)

Pri tej istej freq. :
Studena karta = artefakty
Zohriata karta = bezproblemovy chod
Sak z toho vypliva ze ti akekolvek vykonnejsie chladenie nie pomoze, ale asi este pohorsi.
Si si isty ze ta karta stale bezi na tych istych freq., aj potom ako sa artefakty stratia ?

(vecer mi donesu tie medene pasivy, ale vodu na katru nahodim az cez vikend, tak ti potom poviem aky rozdiel to spravilo mne)

PS: este k tym pamatiam. Este som nemal kartu, na ktorej by boli v jednej rovine co i len dva pamatove cipi. (mozno existuju aj take, ale ja som to ani nevidel) Vzdy tam bola medzierka min.par desatin, cez ktoru sa svietilo. S toho vypliva ze zdruzit taketo dva cipi pod jeden pasiv by bol holy nezmysel. Iba ak by si to dal tak ako vyrobcovia cez tie gumicky, alebo dokonca penovky :o . Tak to by uz asi fakt bolo lepsie tam nic nedavat. Co dodat ? Expertov je, a bude stale dost.



Upr: Pasivy dosli, jeden je vadny :8O: :E . Bude reklamacka a nie montaz, asi ma je.ne.
Q9300 / 8GB / GTX 260
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

Diviak napísal: Pockaj, pockaj. :)

Pri tej istej freq. :
Studena karta = artefakty
Zohriata karta = bezproblemovy chod
Sak z toho vypliva ze ti akekolvek vykonnejsie chladenie nie pomoze, ale asi este pohorsi.
Si si isty ze ta karta stale bezi na tych istych freq., aj potom ako sa artefakty stratia ?
praveze je to tak.s tymi frekvenciami ma to tiez napadlo,ale atitool ti ukazuje aj momentalnu frekvenciu.k tomu som mal zapnuty aj monitoring cez RT...viem,zneje to divne,ale je to tak.v tom pripade by to s tym vykonnejsim chladenim mohlo byt ako vravis.no hlavne to este poriadne prekontrolujem...
p.s:vykonnejsie chladenie si predstavujem take,aby karta bezala na trebars 60 stupnov a vtedy uz bezi v pohode.na dusik nemam ani skusenosti ani peniaze a ani odvahu.. :D
Používateľov profilový obrázok
Diviak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: St 24. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: BB

Príspevok od používateľa Diviak »

Tak som to nahodil, tu su fotky : http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... &cat=11833
Telota pod zatazou isla dole zo 70°C na 54°C. A konecne to nereve. Freq. isli hore, artefakty sa posunuli vysie, ale zazrak to nie je, ta karta je totiz MSI, a to je podla mna najvacsi shit aky existuje. Je to moja tretia MSI karta a tak viem co hovorim. Co uz, zas ma zlakala cena. :wallbash: Vsimni si ako originalne vyriesili MSI chladenie pamati, a tie penovky, to je fakt zazrak. To mohli tie pamate rovno balit do sklenej vaty. A niektorym sa neusla ani plocha chladica. :RLOL: A vlastne naco? http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... 1833&pos=0
No sila, na karte za ktoru chceli volakedy hadam aj 10000. Proste MSI, na to nema hadam ani Manli. :D
Q9300 / 8GB / GTX 260

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"