Windows styrikrat bezpecnejsi nez Linux?

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
mousek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 69
Dátum registrácie: Št 05. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Snv

Windows styrikrat bezpecnejsi nez Linux?

Príspevok od používateľa mousek »

Organizacia US-CERT (United States Computer Emergency Readiness Team) zverejnila kazdorocne zhrnutie poctu bezpecnostnych dier, najdenych v jednotlivych operacnych systemoch za minuly rok. Kompletny zoznam najdete v ich Cyber Security Bulletin, kde si mozete precitat aj podrobne informacie o kazdej najdenej "diere".

Celkom bolo najdenych 5198 bezpecnostnych dier, z toho 812 vo Windows, 2328 v systemoch Unix a Linux a 2058 dier ohrozilo viacej nez jeden operacny system sucasne. Medzi bezpecnostnymi ohrozeniami pre Windows ale nenajdete napriklad posledny problem s Windows Metafile (zrejme bol "rebricek" uzatvoreny skorej). Zaujimave (ci skor podivne) je taktiez to, ze nieje v zozname uvedena ziadna diera pre systemy Mac OS X, napriek tomu ze sa ich pocas roku taktiez objavilo pomerne nezanedbatelne mnozstvo. Bohvie, mozno ich zapocitali do unixovej kategórie, do ktorej Mac OS tak trochu svojim povodom patri a vDaka tomu sa ho tykaju aj niektore bezpecnostne diery unixovych systemov.

Zdroj: Betanews

Kód: Vybrať všetko

http://www.us-cert.gov/cas/bulletins/SB2005.html
----
Co si o tom myslite?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2535
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa RP »

1. ako definovali bezpecnostnu dieru ?

Druhy bod zavisi od toho ako je definovana diera, ak tak ako si myslim tak 2.

2. Linux ma na kazdom porte cosi otvorene, Windows takmer na ziadnom. Takze na Linuxe je viac moznosti mat dieru ako na Windowse.

3. Pocet chyb a ich zavaznost su dve veci.
Používateľov profilový obrázok
CobrA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: St 06. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Prievidza@home / Brno@school

Príspevok od používateľa CobrA »

RP napísal:2. Linux ma na kazdom porte cosi otvorene, Windows takmer na ziadnom. Takze na Linuxe je viac moznosti mat dieru ako na Windowse.
Ale zase v Linuxe to mas moznost ovplynit, co mas otvorene, a ked si tom spravis poriadok, tak tam mas otvorene minimum portov. A mas sancu sa dopatrat co ten-ktory port je co pri Windowsovkych "divokych" portoch je dost loteria.

A dalsie rozdiel je v rychlosti vydania zaplaty (viz. diera v metafiles - doteraz nie je oficialny patch)
Notebook Toshiba Satellite M70-340
Používateľov profilový obrázok
mousek
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 69
Dátum registrácie: Št 05. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Snv

Príspevok od používateľa mousek »

CobrA napísal:
RP napísal:2. Linux ma na kazdom porte cosi otvorene, Windows takmer na ziadnom. Takze na Linuxe je viac moznosti mat dieru ako na Windowse.
Ale zase v Linuxe to mas moznost ovplynit, co mas otvorene, a ked si tom spravis poriadok, tak tam mas otvorene minimum portov. A mas sancu sa dopatrat co ten-ktory port je co pri Windowsovkych "divokych" portoch je dost loteria.

A dalsie rozdiel je v rychlosti vydania zaplaty (viz. diera v metafiles - doteraz nie je oficialny patch)
No ved aj v nejakom lepsom firewale to dokozes vo windowse.
diablik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 590
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa diablik »

ja len k tej statistike. bral sa pocet chyb v MS windows XP a pocet chyb v UNIX systemoch. (linux, Unix, HP-UX, AIX, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, MacOS X)
tak a teraz si to spocitaj. samotny MACOS X 10.3 a 10.4 mali 218 chyb zhruba...asi pred polrokom dakde som to cital ze tolko chyb opravila zaplata. takze pocitaj 2300: 8 je pocet chab v priemere na jeden NIX system plus sa tam pise ze vyse 2000 chyb bolo pre viac systemov. to znamena ze stacilo opravit jednemu programatorovi a bolo vymalovane. otazne je tiez ze kolko chab v MS je skutocne opravenych :!: lebo v opensource komunite (a APPLE) boli takmer vsetky chyby starsie ako 1 tyzden opravene....ale iba boh vie ze kolko bolo opravenych vo windowse...
ale to len tak na margo tej super objektivnej a ziadnou americkou firmou nezaplatenej statistiky...GRR :x
...Wigwam is like linux, no gate, no windows and apache inside...

I like Tux.
Používateľov profilový obrázok
Payne
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1334
Dátum registrácie: Ne 13. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Poprad (18)

Príspevok od používateľa Payne »

Nejde ani tak o pocet chyb, ale najme o rychlost ich opravy...

Win XP sa patchuje kazdy mesiac a niekedy aj dlhsie, kdezto Linux max. +-10 dni...
CPU : Celeron 1200MHz&1440MHz - 12*120MHz, DVD : Sony DRU 800A,
HDD : Maxtor 40GB 7200ot. 2MB cache, MB : Abit ST6 RAID, RAM : 256 MB SDRAM PC133 PQI + 128 MB SDRAM PC133 Apacer, VGA : Inno3D GeForce 2MX 400 64MB 175MHz/155MHz@205MHz/165MHz, Zdroj : 250W, Zvuk : Sound Blaster 5.1 Live!
Používateľov profilový obrázok
CobrA
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: St 06. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Prievidza@home / Brno@school

Príspevok od používateľa CobrA »

mousek napísal:
CobrA napísal:
RP napísal:2. Linux ma na kazdom porte cosi otvorene, Windows takmer na ziadnom. Takze na Linuxe je viac moznosti mat dieru ako na Windowse.
Ale zase v Linuxe to mas moznost ovplynit, co mas otvorene, a ked si tom spravis poriadok, tak tam mas otvorene minimum portov. A mas sancu sa dopatrat co ten-ktory port je co pri Windowsovkych "divokych" portoch je dost loteria.

A dalsie rozdiel je v rychlosti vydania zaplaty (viz. diera v metafiles - doteraz nie je oficialny patch)
No ved aj v nejakom lepsom firewale to dokozes vo windowse.
no len tie lepsie su aj drahe, a pri windows firewalls (aj komercnych) som nikdy nemal pocit ze dokazem mat kontrolu nad portami (ale to som sa tomu zase mozno nevenoval dostatocne)

btw, je to ciste moj nazor, mozno sa inemu lepsie nastavuje firewall pod Win :blind:
Notebook Toshiba Satellite M70-340
diablik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 590
Dátum registrácie: Ne 30. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa diablik »

este jedna vec co dokazuje moje tvrdenie (aby ste si nemysleli ze ide o vyplod fantazie maniaka) LINK
...Wigwam is like linux, no gate, no windows and apache inside...

I like Tux.
w0rm0n
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Ut 22. Mar, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa w0rm0n »

-----
Naposledy upravil/-a w0rm0n v Po 01. Apr, 2013, 23:01, upravené celkom 1 krát.
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa jaffar »

pridam sa trochu do flame :wink:
je aj trochu rozdiel medzi linuxovymi chybami a windowsovimi..totiz v linuxe ked niekdo najde chybu tak ju vacsinou oznami a nezneuzije ale vo windowse sa na velku cast chyb pride prave tym ze ich nejaky spyware alebo podobne svinstvo vyuziva..to len tak ot
Používateľov profilový obrázok
Payne
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1334
Dátum registrácie: Ne 13. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Poprad (18)

Príspevok od používateľa Payne »

Aby som sa aj ja zapojil - tak kvalitny firewall je zaklad a taky Kerio je proste super...

Da sa tam nastavit dost vela veci...
CPU : Celeron 1200MHz&1440MHz - 12*120MHz, DVD : Sony DRU 800A,
HDD : Maxtor 40GB 7200ot. 2MB cache, MB : Abit ST6 RAID, RAM : 256 MB SDRAM PC133 PQI + 128 MB SDRAM PC133 Apacer, VGA : Inno3D GeForce 2MX 400 64MB 175MHz/155MHz@205MHz/165MHz, Zdroj : 250W, Zvuk : Sound Blaster 5.1 Live!
LittleMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 810
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: NR - okolie, Brno

Príspevok od používateľa LittleMan »

taky dotaz - pomaha kerio niecomu, ak som dal uplne default instalaciu a nic som nezmenil ?? (teda nepyta sa co moze/nemoze ist na net a podobne) ma v tomto pripade daky zmysel (okrem netmonitora)??
Life is short - enjoy it!
HP ProBook 6470b, 8GB RAM, SSD | Intel Pentium 4 2.80GHz, 2xKingston DDR 512MB, Intel D875PBZ, Radeon 9800XT, 3×SATA (600GB)
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa jaffar »

nejaky zmysel sice ma ale je to imho blbost..radsej si ho sam uprav co moze a co ne...

Návrat na "Operačné Systémy"