P4 3.0 LGA775 - overclocking

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

P4 3.0 LGA775 - overclocking

Príspevok od používateľa United »

zdarec,

Zostava:

procesor: P4 3.0 HT LGA775 2MB 800FSB
doska: ASUS P5P800
graf: ASUS N6600 256DDR
ram:Apacer 2x512 400MHz dual channel
chladic:Artic Cooling Freezer 7Pro
zdroj:400W

Problem 1:

takze zacnem tym najdolezitejsim a to je problem pretakvovania, CPU mam momentalne pretaktovane na 3.5Ghz(15 x 233 ),AGP,PCI - je lockunte.Teplota v zatazi je CPU - 44, MB - 37.Vsetko bezi bez problemov.Ked pretaktujem procesor na 3.6Ghz a viac a spustim 3Dmark tak po nejakom tretom teste mi akokeby vyplo graficku kratu...Napise mi taku hlasku ako ked ste dali staremu CRT monitoru ktory zvlada 80Hz napr:120Hz - ze frekvencia je mimo rozsah...potom uz mozem len tvrdo vypnut PC... inak na karte som flashol BIOS core:300@400.(robi to aj ked to "podtaktujem" na povodnych 300MHz,mozno by to chcelo BIOS s povodnymi nastaveniami)Teplota pri 3.7Ghz je 47 stupnov, MB 42...Ked som taktol na 3.8GHz tak prisiel do windowsu a hned sa vypol komp.

Problem 2:
tyka sa rychlosti pameti, mam tam 400MHz pamete, ked pretaktujem masinu na hocikolko tak na zaciatku staru PC mi ukazuje miesto 400MHz ,len 266MHz...Ked som mu nastavil v BIOSE natvrdo 400MHz tak som musel resetovat bios :)

Problem 3:

tento problem spociva v tom, ze ked mam taktnutu masinu (mozno by sa to stavalo aj pri nepretaktovanej masine,to nemam odskusane)na hocikolko napr:3.3 ,3.5GHz atd...tak ponejakom case(1,2 dni, niekedy aj po niekolkych hodinach) sa pri dalsom spusteni pocitaca akoby vratil bios do defaultnych nastaveni.tzn:procesor je na default 3.0Ghz,zobrazuje sa logo ASUS(co som vypol),FDD je enabled(mavam disabled) atd...Rozmyslal som ,ze by to mohla byt bateria na MB ale doska je cisto nova....

za akekolvek rady vopred dakujem...
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

tak, skusim ti nieco poradit ...

Problem 1.) Je to asi tym biosom, skusal si to nahodit aj na defaulte ??? Pravdepodobne to nebude mat nic s CPU, skus presne napisat tu hlasku. Skus nahodit default bios a uvidis.

Problem 2.) Netusim preco ti to robi s tymi pamatami, ja mam dosku P4P800 (viD podpis), a mam nastavene pevne casovanie aj pevnu frekvenciu, ale tie pamate nejsu moc dobre ... teoreticky by ti mali ist na 200 MHz, teda 400 efektivne, neviem ci mas aj delicky v biose, pretoze mne to bezi 1:1. Skus sa s tym trochu pohrat, najlepsie skus nastavit biosu len auto, nech to skusi sam, ak nie, tak sa s tym potom zacni hrat, skus mu dat napevno trochu menej ako 400 MHz, ci to potom pojde ... napriklad 333 MHz, ale neviem, neviem ....

Problem 3.) Najpr to skus na nepretaktovanej masine, uvidis. Co sa stane pred tym, ako ti to resetne BIOS ??? Ci iba ak si vypol komp a potom ho znova nahodis ??? Ak ti to bude robit aj v nepretaktovanom stave, tak to moze byt bateria, alebo potom problem z doskou, a to uz je na reklamaciu ...

Odomna zatial vse. :wink:
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa United »

to CrakeN

1 - cez weekend skusim na grafiku nahodit ten stary BIOS,dufam ze mam na hdd zalohu lebo disketa na ktorej som mal stary bios sa mi posrala :(

2 - s tymi ramkami neviem co spravit, skusim to co si mi napisal ,dat 333 a trochu sa s tym prohat

3 - proste zapnem na druhy den komp a je defaultny BIOS...
vcera vecer som nastavil BIOS na default a vypol som len FDD a Boot Logo - cize nic co by sa tykalo CPU,ked pridem z prace mrknem ci sa to resetlo...dneska skusim dat novu baterku

diky za rady :)
Používateľov profilový obrázok
tasman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 280
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Filakovo

Príspevok od používateľa tasman »

Craken ti radi dobre lebo ked zvysujes FSB samozrejeme sa ti zvysuje aj takt na ramkach , ak ich nenastavys na nizzsiu frevenciu (delickou) tak ti to padne hned pri starte , samozrejme ak pamate nie su nejake znackove ako napr. Muskin alebo Kingston vyssej triedy, ale ty mas APACER tak asi tam je problem.
Hardware
Spoiler: ukázať
PC1:CPU: i5 13400F| COOLING:water cooling NAVIS 120 Pro | MB:ASUS TUF GAMING B660| RAM:DDR4 Crucial Ballistix 16 GB | HDD: Kingston M2 500GB NVMe | VGA:ASUS RTX3060 10 GB | POWER:600W FORTRON | FRONT PANEL:Lamptron |MOUSE: Logi MX Master 3 |KEYBOARD: LOGI MX keys | MONITOR:2x28" LCD Samsung U28E590 4K |PC2: MacMini M1 BOOK: MacBook Pro "17" 256GB 8GB, MacBook Pro 13" space grey 256GB 16GB (2020), MacBook Pro 13" silver 256GB 16GB (2015) Tablet: iPad 8 Gen 2022, iPad Air M1 2022
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa United »

diky rozhodne to skusim...
inak uz viem kde je asi problem ,co sa tyka toho defaultneho BIOSU...v BIOSE som nasiel taketo nieco:CPU internal thermal control, neviem presne co to je ale nieco tam pisalo v tom zmysle ,ze si overuje CPU ci je kompatibilne s niecim(uz neviem co to tam bolo) a ak nieje tak drbne defaul bios...to bude asi ono.Lebo som skusal dat bios na default a zmenil som len disabled logo, a disabled FDD ci sa po par hodinach objavi logo a disketovka...a nic.bios ostal nastaveny tak ako som ho nastavil...
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

cpu internal thermal control znamena to, ze je v CPU aktivovane teplotne cidlo, teda mozes sledovat teplotu ... takze to asi ono nebude ...
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Príspevok od používateľa Wizik »

OT: trosku haluz ze ti to robi...asi mas daky nie moc cool kus bo si zober ze ja mam 2660mhz P4 a dal som ho na 3850 uplne v pohodicke len sa mi zdvyhli teploty ale inac vsetko frci v phodicke...
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa United »

Wizik napísal:OT: trosku haluz ze ti to robi...asi mas daky nie moc cool kus bo si zober ze ja mam 2660mhz P4 a dal som ho na 3850 uplne v pohodicke len sa mi zdvyhli teploty ale inac vsetko frci v phodicke...
no jo, ale ty mas Nortwood...ja som mal tiez nortwood 2.66 pretaktovany na 3.4 a pohoda...myslel som si ze s 3.0 prescota dostanem aspon 3.7 ,co som cital na nete tak by som mal v pohode 3.7 az 3.9GHz...co raz viac sa mi zda ,ze to bude grafikou, lebo pise mi toto:

Obrázok
-TAMY-
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Zliechov+ Bratislava (25)

Príspevok od používateľa -TAMY- »

moj nazor,, P4 prescot je topinkovac, cca 180W v zatati po OC.. ak mas dajaky neznackovy zdroj,, no neviem neviem.. 400W neznackovych je cca kolo 280W.. a VGA v zatazi, 6600 bere kolo 60 az 100.. podla revizie.... a potom ostatok.. aj ked ide aj oto, kolko A beru.. ja to vidim na zdroj..
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Príspevok od používateľa Wizik »

United napísal:
Wizik napísal:OT: trosku haluz ze ti to robi...asi mas daky nie moc cool kus bo si zober ze ja mam 2660mhz P4 a dal som ho na 3850 uplne v pohodicke len sa mi zdvyhli teploty ale inac vsetko frci v phodicke...
no jo, ale ty mas Nortwood...ja som mal tiez nortwood 2.66 pretaktovany na 3.4 a pohoda...myslel som si ze s 3.0 prescota dostanem aspon 3.7 ,co som cital na nete tak by som mal v pohode 3.7 az 3.9GHz...co raz viac sa mi zda ,ze to bude grafikou, lebo pise mi toto:

Obrázok
No ja mam Prescota jadro...
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

podla tej hlasky to vyzera, to co povedal tamy, ze ti nevladze zdroj, najlepsie, skus kupit nejaky ENERMAX, CHILL alebo taketo nieco, lebo pri zdroji velmi zalezi, ci je to smejd alebo znacka ... :wink:
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa United »

CrakeN napísal:podla tej hlasky to vyzera, to co povedal tamy, ze ti nevladze zdroj, najlepsie, skus kupit nejaky ENERMAX, CHILL alebo taketo nieco, lebo pri zdroji velmi zalezi, ci je to smejd alebo znacka ... :wink:
akurat som si pozical s firmy zdroj Enermax 350W ,poobede ho skusim...bodaj by to bolo v tom.zatial diky.Lebo ten 400W co som mal bol nejaky neznackovy...
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa United »

no,pani ,takze v zdroji to nebolo, ale aj tak si ho necham...vyzera to na Grafiku alebo ramky sa mi nejak nezdaju...skusim povymienat
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Ako si dopadol

Príspevok od používateľa infrastellar »

Tak co United, ako si dopadol?

Mam taku istu zostavu ako ty, okrem grafiky a zdroja. Mam chill 400w, a graiku 6800 ultra. Nemam absolutne ziaden problem, mam pretaktovane na 3,6ghz a teplota procesora nepresiahne 50 stupnov po 12 hodinach hrania hier.

Ale mozno poradis ty mne, ako vypnem ten aibooster, aby sa pri starte win nezobrazoval.... vzdy ho musim zavriet.

takisto planujem vymenu ram za nejake znackove... totiz niekedy pri hrani hier pozorujem obcasne seknutie. mam Apacer 400mhz, dokonca som zistil, ze kazda je ina, aj ked som ich kupoval ako rovnake...
Používateľov profilový obrázok
United
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 06. Dec, 2005, 20:00

Re: Ako si dopadol

Príspevok od používateľa United »

infrastellar napísal:Tak co United, ako si dopadol?

Mam taku istu zostavu ako ty, okrem grafiky a zdroja. Mam chill 400w, a graiku 6800 ultra. Nemam absolutne ziaden problem, mam pretaktovane na 3,6ghz a teplota procesora nepresiahne 50 stupnov po 12 hodinach hrania hier.

Ale mozno poradis ty mne, ako vypnem ten aibooster, aby sa pri starte win nezobrazoval.... vzdy ho musim zavriet.

takisto planujem vymenu ram za nejake znackove... totiz niekedy pri hrani hier pozorujem obcasne seknutie. mam Apacer 400mhz, dokonca som zistil, ze kazda je ina, aj ked som ich kupoval ako rovnake...
som tu dlho nebol...
ja som dopadol tak ,ze som sa na to vysral...ale momentalne sa do toho opat obuvam a idem to riesit.Na hovno je urcite Grafika alebo MB.
aibooster - to je ten overclock program ,ze? ja som ho vypol cez:
Start / spustit / tam napis msconfig a uplne v pravo je karta /po spusteni/ a tam si ho najdi a odskrkni.

Návrat na "Procesory"