Wifi k desktop PC

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

Ahojte chalani.

Doma mám desktop PC (popis dole) a net mám klasický káblovy. Momentálne mám starý mobil (nokia 5310) a plánujem si kúpiť nejaký SmartPhone (stredná trieda). Nebudem však mať paušál na net, takže by som si chcel dať domov zaviesť wi-fi aby som cez ňu mohol byť na nete.

Bohužial neviem ako na to...Ide o to, že moja doska (MSI Z77A-GD55) nemá wifi kartu, tak by som potreboval aby ste mi navrhli ako si to mám celé zariadiť.
Nerozumiem sa moc tým rôznym sieťovym zariadeniam (hub, switch, router, wifi karta, atď...). Predstavoval by som si to tak, že si kúpim wifi do ktorej zasuniem internetový kábel a tá mi bude vysielať wifi signál na ktorý sa pripojím aj s desktop PC aj s mobilom. Samozrejme do PC potrebujem aj nejakú tu wi fi kartu, ktorá mi bude ten signál chitat, aby mi išiel net.
Neviem teda či to píšem správne, ale nejako takto by som si to predstavolal.
Ešte by som podotkol že bývam v 3 izbovom byte (72 m2) a chcel by som aby bol signál dostatočne silný (vzladom na rozlohu bytu), čiže aby som signál chitil aj na druhom konci bytu a tiež by som chcel aby bol signál spolahlivý (aby neboli výpadky a pod.)

Bol by som rád ak by ste mi dali nejaké návrhy ako to zrealizovať a aj nejaké linky do e-shopu na potrebnú výbavu čo k tomu potrebujem. Ideálna by bola Alza.sk Čo sa týka ceny tak neviem dať limit, lebo neviem koľko takéto veci stoja. Nedávajte však nič drahé, ideálne taká stredná trieda.


Ďakujem pekne :-)
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
Používateľov profilový obrázok
SLAFi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1186
Dátum registrácie: Ne 30. Okt, 2011, 21:29
Bydlisko: Trstena

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa SLAFi »

mam takuto vecičku http://www.edimax.com/en/produce_detail ... &pl2_id=44
normalne som si vytvoril acces point a fičim na fone aj na notase ... ale skor si mylim , že sa oplati priplatiť 2-4 € a maš router ... ktory ma väčši dosah :)
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

a konkretnejšie by si mi nevedel vysvetlit ako to funguje?
ak tomu dobre rozumiem, tak ty to maš proste pichnute v USB porte a ono to vytvara wifi singnal? čiže keby som to mal, tak mam klasicky pripojeny internetovy kabel v PC a tu tvoju vecičku v USB porte, a net mam aj v PC a zaroveň mam wifi na ktoru sa môžem pripojit z mobilu?


sorry, len ja som na tieto sieťové technológie úplny antitalent? :laugh:


a keby som mal router tak to bude ako fungovať ? nevedel by si mi to trošku vysvetlit?
to akože si pripojim internetovy kabel do toho routra a hotovo ? to mi bude robiť wifi signal?
predpokladam že ešte budem potrebovať nejakú zvlašt vecičku (kartu) do PC ktora mi ten signal zachiti, nie?

trošku to objasni

diky :D
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak neverim ze ten poskytovatel, co mas od neho net ti nedal do bytu router ale switch.
kazdopadne sa informuj u neho co mas doma ;)
ak mas router tak ti staci ten usb adapter, fuknes do pc a chytas wifi z routera do pc a nepotrebujes kabel. a samozrejme ten router ti vysle signal aj do mobilu.
Ak mas doma switch, tak ho len zamen za router(navod bude pribaleny) a do pc si kup USB adapter/wifi kartu do pcie slotu.
hry- ps5
doma-HP probook
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

Ako som pozeral tak doma nemám ani router ani switch. Providera mam firmu roburnet (dnes už neexistuje - vlastni to slovanet).
Kabel mi proste ide cez stenu až do bytu (do PC). Mimo bytu pri výťahoch je taká miestnosť odkiaľ ten kábel ide, len tam sa nedostanem, lebo je to zamknuté. Či je ten switch alebo router tam to ti povedať neviem.....


Dnes som sa o tomto bavil s kamarátom a ten mi povedal, aby som si proste kúpil router. Do neho mám pripojiť internetový kábel. Další kábel ktorý mi pôjde z routra pripojím do PC, a to by malo byť všetko. Mal by som mať aj internet v PC a aj wi fi (router).
Len sa chcem spýtať, nebude sa mi ten internet (rýchlosť pripojenia) nejako deliť medzi tým čo pôjde ako signál wifi do vzduchu a tým čo pôjde do PC? Chcem to vedieť či náhodou nebudem mať v PC potom pomalší internet.


Ak je to teda v poriadku chalani a fungovalo by to tak ako som napísal, nevedeli by ste mi dať nejaký konkrétny tip na router? niečo okolo 30 €, z alzy. Kamarát mi vravel že je lepšie nech má viacej ako jednu anténu, lebo sa budú dať nasmerovať do viacerých smerov a tak si zlepším signál. Ale nechám to na vás :)

Diky

Ďakujem

/Edit z druhého postu. Gudas

Pozeral som na Alze tieto dva routre:
1) http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841n-d185181.htm
2) http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841nd-d155296.htm

Páčia sa mi len neviem ktorý z nich vybrat. Neviete mi povedať aký je medzi nimi rozdiel? Viem, že ten druhý má odpojitelné antény, je tam aj nejaký iný rozdiel?
Poprípade poradte nejaké iné routre :)
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa stefan222 »

vezmi tento.
http://www.alza.sk/tenda-w368r-d164945.htm

na routery za 20e vela neporiesis. net cez kabel ti pojde rychlesie, ak myslis tahanie/upovanie.

osobne by som bral router a usb adapter aby som po byte nemal zbytocne kable. teda ak ti vadia kable. ja mam router schovany a pc ti chyti net cez usb adapter. kabel pouzivam napr ked spajam notes s xboxom ked je prenosova rychlost s kablom 10MB/s a cez wifi 1,4MB/s ale na surfovani rychlost nezbadas ci wifi alebo s kablom
hry- ps5
doma-HP probook
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

Díky, a nevadí že nemá antény viditelné, ale zabudovane vo vnutri? nebude to zhoršovať signál?

čo sa týka kablov tak tie mi nevadia - nebudú vidno. Ak by aj bol problem tak dokúpim tu vecičku do USB :-)


takže keď to zhrniem: kúpim router, dám do ňeho internetový kábel od PC a kábel čo ide z routra dám do PC. okey?
a chcem sa spýtať, ten kábel čo ide z routra on býva v baleni alebo si ho treba dokúpiť zvlášť? :-)


diky moc moc
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak.musis si dokupit. pri routri je navod - nastavis si heslo na siet tiez kvoli bezpecnosti
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
SLAFi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1186
Dátum registrácie: Ne 30. Okt, 2011, 21:29
Bydlisko: Trstena

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa SLAFi »

Keď kupiš router kabel tam neni , taký kabel kupiš za par drobný ... kabel čo ti šiel z PC pichneš do routra (port s názvom WAN) a jeden výstupný kabel daš z routra do PC ....v navode alebo na stranke výrobcu si nájdeš defautnu IP adresu Routra, tú zadáš do internetoveho prehliadača ( G.Chrome, Mozilla) zadaš vstupne heslo (defaut býva Meno : admin, heslo : 1234) ...wualá si v nastaveniach routera , najdeš si nastavenia Wirelles , zadaš SSID ( čiže nazov Wi-fi sieťe) a key (kód) uložiť a je to .... odporučam router zo silnejśou antenou aspon 4-5 dbi ....s podporou b/g/n , na nete najdeš niečo také od 15 € a viac ...preferované značky TP Link, Edimax, Airlive ( prednostne) , Tenda , Zyxel ....

EDIT // a odporućam kúpiť router z Externou antenou ...
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

díky moc chalani :D

Ten router tenda-w368r čo mi tu napísal stefan.koval (http://www.alza.sk/tenda-w368r-d164945.htm) som nezobral lebo má integrované antény a majú výkon iba 2 dB. to je tosť málo.

Nakoniec som teda zobral tento router: http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841n-d185181.htm. Síce nemá od používatelov bohvie aké hodnotenie, ale jeho lepšia verzia s odnímatelnými anténami (http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841nd-d155296.htm) má hromadu dobrých hodnotení. Mali by to byť v podsate rovnaké routre, tak hádam to bude v pohode.


Pozeral som na nete, a kábel by mal byť v balení ale bol krátky tak som radšej dokúpil ešte 3m UTP kábel - http://www.alza.sk/kabel-utp-patch-kat-d40033.htm
To je správny kábel že? :-)

díky
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
Používateľov profilový obrázok
SLAFi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1186
Dátum registrácie: Ne 30. Okt, 2011, 21:29
Bydlisko: Trstena

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa SLAFi »

V pohode, určite je lepši s externou anténou . Vybral si si správny 5 dbi určite postačí a budeš spokojný . Ak by si niečo nevedel kľudne napiš spravu a pomôžem ti nastaviť wi-fi sieť ak by si to nevedel . Rád som pomohol
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

ďakujem pekne :)

Už ho mám pripravený na prevzatie na Alze, ale skočím tam asi až zajtra :-)
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6878
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa stefan222 »

antena moze mat xy dbi ale hlavne ide o vysielací výkon"DBm"- Obidve maju 20 DBm. cize sila signalu v byte bude rovnaka a ked chces mat ufona s 2 antenamy, smelo. ;)

mame som kupil 8dbi antenu a nepomohlo so silou signalom. kazdopadne nic nepokazis ani svojim vyberom, akurat vzhladom.
hry- ps5
doma-HP probook
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa snakehead28 »

aha, to som nevedel :D
vzhladovo síce vyzerá zvláštne ale to nevadí. bude zastrčený, takže ho nebude vidno :-)
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
Používateľov profilový obrázok
SLAFi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1186
Dátum registrácie: Ne 30. Okt, 2011, 21:29
Bydlisko: Trstena

Re: Wifi k desktop PC

Príspevok od používateľa SLAFi »

Externe su určite lepšie ....

Návrat na "Nákupná poradňa"