Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Sekcia o pamätiach a pamäťových moduloch (DDR SDRAM, RDRAM, ...)
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Ešte pripájam screen benchmarku. Bol by som rád, ak by sa mi na to pozrel aj borec. Vďaka ale každému, kto by sa vedel vyjadriť k týmto pamätiam a ich prípadnému ešte možnému pohybu.
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Sorry Dan. trochu meskam.. Bolo by dobre skusit na aku frekvenciu sa dostanes pri 2T s defaultnym casovanim 8-8-8-24, lebo take latencie maju v defaulte. Ono je to logicke, ze ked das 1T, tak s frekvenciou budes dost obmedzeny, resp. urcite chipy mozu mat velky problem s 2T. Ja myslim, ze ani nejake obycajne Kingstony o 1T ani nesnivaju...
V podstate len tak potom mozes zistit kolko % maju rezervu na OC. Ked zmenis vsetky latencie vratane T-cka, tak sa to dost tazko na percenta posudzuje. Prinos sa potom da zhodnotit len v nejakom benchmarku, ale zas to bude zavisle od aplikacie. Jedna bude tazit z fq, druha z latencii..

Ja mam 1066MHz DDR2 OCZ a pri 1T daju nejakych 960MHz, ale ked nastavim 2T, tak sa dostanem na 1200MHz.
Ono taky vseobecny postup je, ze si najskor zistim stabilne takty procaku a potom sa ide na ram. Najskor s defaultnymi latenciami, pridavam len napatie a MHz. Vsetko nad 10% a viac sa da povazovat za uspech, +15% a viac je veeelmi slusny vysledok, ale takych je naozaj malo.

Pisal si, ze si skusal 9-9-9-27-2T. Tam si sa dostal na aku frekvenciu?
Druha vec je, ze sa dalo cakat, ze na tych horsich Tridentoch budu aj horsie chipy (seria) ako na CL-6-kach. Uz z defaultu to musi byt jasne, CL 6-7-6-21-2T je dost rozdiel oproti CL 8-8-8-24-2T... Chipy by mohli byt tie iste, len horsie kusky, ja by som skusil casovanie podla tych lepsich (resp. pomer hodnot), len primerane pomalsie. Neviem ci sa nevyjadrujem idiotsky, takze v reale by to mohlo vyzerat 8-9-8-(23-24)-2T, ak chces nahanat frekvenciu, alebo 7-8-7-22-(1T-2T), ak ti ide o latencie. To je to, co som pisal, ze kombinacii je ovela viac a jedna zavisi od druhej.

Pripadne skus aj co to spravi, ked im nastavis 6-7-6-21-2T, ci s napatim 1,70V zvladnu 1600MHz. Tie lepsie Tridenty maju 1,65V default. Tazko ti poradim nieco ohladom biosu, neviem ci sa na Inteli nedvihaju aj ine napatia (QPI?, ci co to je :D )... proste nemam sajn, ako sa taktuje Intel. Moze byt problem aj tam. Pri AMD sa bez zvysenia napatia cpu-uncore dostanem s ramkami o 100MHz nizsie ako zvladaju, ked pridam 0,1V.
Ved napis, drzim palce, este nad nimi nelam palicu aj ked Ripjaws to asi nebudu.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Borec »

skús troška navýšiť QPI / VTT voltáž
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

V prvom rade ďakujem za odpovede AmOK a borec!

Teda, skúsil som ich ešte posunúť na 7-8-7-22 1T pri 1520 Mhz a 1,7V. Celkom slušné. Narýchlo som skúsil test v linxe (10 min.) a nespadol. Takže sa predsa ešte len zrejme dalo pohnúť. Mám taký pocit, že týmto pamätiam robí problém skôr vyššia frekvencia než agresívnejšie časovanie. Skúsil som ich dať na 1900 Mhz a ani pri časovaní 9-9-9-27 2T a napätí 1,7V mi PC nenabootoval. Toľko v skratke posledné pokusy...

AmOK, áno, správne si napísal, je tam QPI, konkrétne ako borec napísal, QPI/VTT. Tú mám zdvihnutú na 1,29V. Dúfam, že som tomu už nedal priveľa. Ale aby bolo jasno: s 1,29V na QPI som robil všetky takty, nenavýšil som ho iba teraz.

Ešte by som sem hodil aktuálne nastavenia (tie podstatné) CPU, možno sa vám lepšie podarí zorientovať:
QPI clock ratio x36
QPI link speed 6,84 ghz
Uncore clock ratio 16x
uncore frequency 3040
CPU je ako som spomínal na takte 190*20 = 3,8 ghz

A voltáže dávam iba tie, čo som menil, teda:
CPU Vcore 1,325
QPI/VTT 1,29
DRAM Voltage 1,7

Aby som úplne upresnil moduly, sú to tieto: http://www.gskill.com/products.php?index=185

Ešte raz vďaka za rady a váš čas.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Borec »

slabé čipy... preto radím vždy 2000 CL9 kity tridentov, kde sú aspoň aké-také BBSE...

vyskúšaj časovania 7-9-7-24-5-88 respektíve 6-9-6-24-5-88 a napetie 1,65V
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Borec napísal:slabé čipy... preto radím vždy 2000 CL9 kity tridentov, kde sú aspoň aké-také BBSE...

vyskúšaj časovania 7-9-7-24-5-88 respektíve 6-9-6-24-5-88 a napetie 1,65V
Skúsim, vďaka borec, len mi dovoľ jednu (strašne :red: ) diletantskú otázku (ten otáznik):
7-9-7-24-5-88 = CL-tRCD-tRP-tRAS-?-tRFC

No a ešte drobnosť, pri 1T, však? A napätie mi ide po párnych krokoch, 1,64 či 1,66, aj keď to už takú rozhodujúcu úlohu nehrá, či áno?

Vďaka.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Borec »

prepáč, to neznáme je tRRD

napätie 1,64 je myslím auto nastavenie dosky, tak nechávaj 1,64. Asus dosky aj tak overvoltujú jak divé :)
1T samozrejme
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Borec, čo dodať, ty si proste borec!
6-9-6-24-5-88 T1 a 1,64V
Boot OK
Linx (10min full load) OK

Z pamätí, ktoré som zatracoval si mi urobil CL6??? No čo dodať? Nemám slov. ĎAKUJEM!!! Ďakujem samozrejme aj AmOK-ovi, jeho pomoc je nezanedbateľná. Obaja ste mi poradili vynikajúco, ďakujem vám za čas, komentáre a zdieľanie skúseností. Proste za všetko. Nehovorím ale, že som vyhral, to ukáže až drvivý nočný niekoľkohodinový test a následné testovanie v bežnej prevádzke, no predbežne, uff, som mimoriadne vďačný.

Mám ešte poslednú otázočku borec, aký test by si mi ty odporučil? Čím zvykneš stabilitu pamätí testovať? Teda, ak môžeš povedať ;) .

Ak by som mal s tým nejaké problémy, ešte sa ozvem, ale pre dobro nás všetkých ( :D ) dúfam, že v tomto vlákne už pokračovať nebude nutné.

Teda, vďaka chlapi, Dan. :good:

***
detail 1: taktujem to na Gigabyte doske, to je ozaj len detail
detail 2: prikladám screen benchmarku
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Borec »

teraz môžeš kľudne testovať aj nižšie napätie... podľa toho uvidíš, aká je tam ešte rezerva
ja testujem väčšinou za pomoci linxu... max problém a takých 25 loopov je dostačujúce
a... ono tých 6-9-6 nieje k tej frekvencii žiadna extra výhra... chcelo by to ešte komplexne potestovať a skúsiť aj vyššiu frekvenciu
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

Ok, pohrám sa, ono práveže mi nevzalo už ani 1600 pri 1T (ak som dal aj 9-9-9-27 napr.)... buď to ani nenabootovalo, alebo to padlo do 5 min. v linxe. Ty by si z toho zrejme ešte vytlačil, ale ja ich už mám fakt po krk :) . Takže pre mňa je to oproti tomu, ako som to mal predtým výrazný posun k lepšiemu. No a linxom testujem, tak som rád. Vďaka :good:

Dan.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Borec »

tak hlavne že si ty spokojný a že ti to vyhovuje :)
Používateľov profilový obrázok
AmOK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: Ut 25. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AmOK »

Dik aj ja Borec, ze si sa pridal. ;)

Dan. modlim sa s tebou... Snad to ustoja a tvoja aj moja dusa najde pokoja. :MRG:
Dan.
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 442
Dátum registrácie: St 22. Júl, 2009, 16:09
Bydlisko: Šurany

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Dan. »

:D Vďaka. Ešte raz.

Dan.
AndzinSan
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 10:35

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa AndzinSan »

Môže mi niekto prosím zhrnúť celú tú teoriu?? Žiadne OC, len zakladna filozofia. Mam doma v PC stare Kingston DDR2 KHX6400D2LL/1G (http://www.ec.kingston.com/ecom/configu ... omo=hx2shp) su CL5 800Mhz. CPUz mi ukazuje toto:
Obrázok
Obrázok
A teraz k mojim otazkam:
  • Chapem to spravne, že ked su DualChanell tak na jeden kanal pripada maximalne tych 400Mhz??
  • Keď spravim OC na CL4 pri vyžšej voltáži zníži sa mi frekvencia??
  • Da sa ziskať väčšia frekvencia ak zväčšim CL napr. na CL6??
  • Vo všeobecnosti kedy je väčší výkon, pri nižšom CL a nižších frekvenciach alebo pri vyžšom CL a vyžších frekvenciách?? (taku vec, že idealne je nizke CL a vysoke takty som si domyslel, neviem ci spravne :D)
Pytam sa preto, že toto mi nikdy nebolo jasne podla čoho mam vyberať ramky. Momentalne uvažujem o update (SSD 40GB - Win 7 64bit, prechod z XP; RAM 4x2GB) ale neviem celkom presne ake ramky vybrať. Doska je Gygabyte P35-DS3P - zvlada 1066Mhz.

Vďaka za každy končtruktívny post.
Používateľov profilový obrázok
Fullesh
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: So 05. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Nitra

Re: Teória o RAM - cl?, časovanie, oc, atď.

Príspevok od používateľa Fullesh »

K tvojim otazkam:
- chapes to nespravne
- nie
- da, ale rozdieli pri taktovani DDR2 su v jendotkach MHz
- zalezi ci mas Intel alebo AMD platformu
|MB| MSI B450I Gaming Plus |CPU| AMD Ryzen 5 5600G |CPU's Cooler| AIO 140mm
|RAM| G-Skill 2x8GB DDR4 3200MHz Trident-Z |GPU| AMD Vega 7
|SSD| Intel 660p 1024GB M.2 NVMe |PSU| NZXT 650W 80Plus Gold |Case| NZXT H1 V1
|LCD| BenQ BL3200PT |Mouse| Logitech G603 |Pad| Razer Goliathus Speed |OS| Microsoft Windows 10 Pro x64 SK
|OC| Celeron D 330 E0 / Pentium E2160 M0 / Pentium E5200 M0 / Pentium E5200 R0 / Phenom II X3 720 C2 / Core i5 2500K / Core i5 6600K
.

Návrat na "Pamäte RAM"