prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
prorokrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2010, 22:43

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa prorokrak »

valistar napísal:hod screen z burnu
Screen z burnu je v úplne prvom príspevku, pre zopakovanie: Temp1: 50oC, Temp2: 58oC, Temp3: 60oC, Core: 58oC
Kyselinka napísal:stiahni Aida64
Vyskúšam.
valistar napísal:na coratore by si nemal mat vysoke teploty
Tiež som naňho čítal samé chvály, preto som ho kúpil, hoci to pre mňa bola dosť vysoká pálka.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa valistar »

hej len v speedfane je chaos, mna zaujimaju teploty core, - ale ked su okolo tych 58 tak je to dost vela.
nepustas tam nejake velke napatie? hod screen z cpu-z :)
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa STENLY »

teploty máš samozrejme vysoké aj v IDLE... ja mám PII X4 955 a v idle ked je podtaktovaný na 800MHz 1,04V, má podľa dosky 32°C a jadrá ukazujú 30°C... je na ňom AC Freezer 64 PRO... fan sa točí na smiešnych 1000 rpm a medzi cpu a chladičom nie je pasta :!: idem mementálne "nasucho" :D
(hodnoty z hwmonitora)
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa valistar »

no vidis aj pasta... ta dodavana ku coratoru je dost onicom... pouzil si ju? nedal si jej tam vela? :)
prorokrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2010, 22:43

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa prorokrak »

Konečne som sa k niečom dopracoval! Tu sú vyžiadané screenshoty (všetko v jednom, nech sa to dá porovnať):
Obrázok

Vychádza mi z toho nasledovné:

Aida64.............SpeedFan.........HW Monitor
Základná doska.....Temp2............TMPIN1
Procesor.............Temp3............TMPIN2
CPU Jadrá............Core..............Core Temperatures
Aux...................Temp1............TMPIN0
valistar napísal:pasta... ta dodavana ku coratoru je dost onicom... pouzil si ju? nedal si jej tam vela?
Samozrejme, že som ju použil. Nerobil som si výskum k tomu, aká pasta je najlepšia, predpokladal som, že k nie práve najlacnejšiemu ventilátoru nedajú totálny šmejd (veď by tým znižovali účinnosť chladiča a tým by šli sami proti sebe - aspoň tak som uvažoval). Keď som ju nanášal, vedel som, že menej je v tomto prípade viac, tak som si dával pozor, aby som to s ňou neprehnal. Zdalo sa mi to tak akurát, ale nemám toľko skúseností, aby som to vedel objektívne zhodnotiť. A navyše už je to pár mesiacov.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa STENLY »

podla cpu-u tam máš zbytočne veľa voltov.... 1,4V by malo stačiť aj na 4Ghz-e...
v idle máš preto vyššie teloty, lebo ako tak pozerám, tak nemáš zapnutý C&Q, čiže sa ti procesor nepodtaktuváva....
skôr ako cpu, by som asi radšej riešil grafiku... 80°C je už také maximum, ktoré by sa nemalo prekračovať....
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa faugusztin »

U HD4850 ? Ak ma stock chladic, tak 80C bola idle teplota.
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa STENLY »

však práve... preto by som to riešil.... na cpu ma coratora a grafiku prevádzkuje so stock chladičom na 80°C???
všetko čo má viac ako 80°C je zlé...
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
prorokrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2010, 22:43

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa prorokrak »

STENLY napísal:nemáš zapnutý C&Q, čiže sa ti procesor nepodtaktuváva
Tomuto nerozumiem, ako mám zapnúť to záhadné "C&Q"? Čo to znamená, že procesor sa nepodtaktuváva? A ako dosiahnuť, aby sa mi podtaktoval? Nebude to problém, keď budem potrebovať výkon? A aké by malo byť napätie?
STENLY napísal:by som asi radšej riešil grafiku... 80°C je už také maximum, ktoré by sa nemalo prekračovať
faugusztin napísal:U HD4850 ? Ak ma stock chladic, tak 80C bola idle teplota
Pravdu povediac, keď som sa prvýkrát v ovládacom paneli ATI dozvedel, akú teplotu má grafika, skoro som natvrdo vypol počítač, aby mi nezhorel :laugh: . Keď panika ustúpila, všimol som si, že ventilátor na grafike sa krúti na nejakých 20%. Potom som to skúmal na internete a dopracoval som sa k tomu, že 80oC je pri tejto karte len začiatok, a starosti by som si mal začať robiť až keď to vylezie nad 120oC. Kritická hranica bola uvedená nad 140oC. Fakt je, že hry veľmi nehrávam, v podstate by som si vystačil aj s kartou na doske, takže grafika ma až tak netrápi.

Povedal som si, že skúsim postupne vymieňať ventilátory. Dnes si pôjdem do obchodu po jeden Enermax UCTB12P - podľa výrobcu by mal mať max. prietok nejakých 120 m3/h pri 1500 RPM. Ako som už spomínal, teraz mám Enermax UCTB12, ktorý dá max. 900 RPM a prietok asi 70 m3/h. A keď už budem mať ten jeden ventilátor voľný, skúsim urobiť do jednej bočnice dieru a osadím ho tam ako ďalší outake. Snáď to pomôže. (Len to nejaký čas potrvá, kým sa k tomu dostanem.)
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa STENLY »

Cool & quiet nastavíš v biose... treba dať enabled
výkon predsa v idle nepotrebuješ.... keď bude potrebovať procesor výkon, tak sa dá znova na potrebnú frekvenciu...
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
prorokrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2010, 22:43

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa prorokrak »

STENLY napísal:keď bude potrebovať procesor výkon, tak sa dá znova na potrebnú frekvenciu
OK, takže sa tu bude nastavovať podľa potreby. Tak to vyskúšam.

A ako je to s tým napätím?
marcus-16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 938
Dátum registrácie: Ut 18. Jan, 2011, 22:11
Bydlisko: Pezinok

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa marcus-16 »

este k tej grafickej karte..ja ked som "downgrade-ol" z 4870(cca. 55idle, 80-85 burn) na 4850(o 10-15 stupnov nizsie teploty) tak aj teplota procesoru o par stupnov klesla, logicky, kedze vsetko to vyprodukovane teplo stupalo hore k procesoru..(inak, tych 80 stupnov v idle je dost kruta hodnota, ked si to porovnam somnou(take teploty som zdaleka nemal ani na 4870), musi ti to v skrinke robit riadne peklo)..
mne z toho vyplyva len jedno => treba kupit menej "žhavú" kartu :)
CPU: i3 2120 + Gelid Tranquillo + UCTB12P MB: ASUS P8Z77-V LX VGA: Sapphire HD 7770 GHz Edition RAM: 8GB Crucial DDR3 1600MHz HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB PSU: Arctic Cooling Fusion 550W LCD: Benq G2420HDBL Case: Fractal R3 + UCTB12P
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa Kyselinka »

prorokrak napísal:...takže grafika ma až tak netrápi.
..no mala by, lebo ako marcus-16 pise, v skrinke mas od grafiky poriadne peklo, tym padom to ma vplyv na teplotu CPU. Vymenit chladenie na grafike!
prorokrak
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 11. Nov, 2010, 22:43

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa prorokrak »

Tak som kúpil a namontoval outake ventilátor TB Silence UCTB12P, ktorý robí celkom slušný prievan v skrini. Vyskúšal som zaťažiť procesor (použitím Prime95) a čidlá procesora a jadier mi po chvíli ukazovali nejakých 58oC :cry:. Základná doska mala o cca 2oC menej. Čo ma však zarazilo, keď som stopol Prime95, jednu(!) sekundu po vypnutí programu mi teplota jadier a základnej dosky spadla o 8oC(!) a o ďalšiu sekundu mi spadla o ďalšie 2-3oC. Inými slovami, dve sekundy po skončení záťaže sa teplota podľa senzorov znížila o 10-11oC. Len teplota CPU klesala postupne asi minútu.
Vie mi to niekto vysvetliť?

Ďalšia vec, skúšal som prstami teplotu grafiky (presnejšie, plastového obalu na chladiči), chladiča northbridgeu a chladiča na procesore, a kým karta aj northbridge kúrili (odhadom 45-55oC, pričom karta bola, samozrejme, o niečo teplejšia ako northbridge), chladič na procesore bol sotva vlažný! A to som sa ho dotýkal na rôznych miestach, vrátane heatpipes vychádzajúcich zo základne.

Samozrejme, potom som prepastoval chladič na procesore, pričom som si dával pozor, aby som naniesol len tenký film, ale v podstate nič sa nezmenilo.

Teraz si nie som istý, či sa vôbec dá spoľahnúť na údaje teplotných čidiel.

Na chvíľu som tiež vyskúšal znížiť napätie na procesore na 1,35V a zdá sa, že to trochu zabralo. Ale ešte než by som pristúpil k takémuto riešeniu, chcel by som vedieť, o koľko sa tým zníži výkon procesora. Skúšal som benchmarky na Sisoft Sandra 2011, tie ukázali len nepatrný pokles výkonu, ale neviem, nakoľko sú spoľahlivé.
Používateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Príspevky: 6853
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27
Bydlisko: Ostrava/Košice

Re: prehrievajúce sa komponenty v skrinke

Príspevok od používateľa valistar »

sa mi paci ako to prezivas :)
to ze padne teplota po vypnuti zataze o X stupnov nie je nic specialne, normalka. Pri grafike su to este vacsie skoky, aj 20 st.
NB na 50 stupnoch nekuri, to je tiez normalna teplota - boli aj take co sli k 100st a trebalo ich aj chladit, o tom potom.

Znizovanie napatia - neznizuje vykon, neviem co tam chces namerat :) .
V biose nastav vsetky voltaze na Auto, zapni C&Q a voltaz cpu skus este znizit. Postupne znizuj az po napr 1.3V a stale testuj stabilitu - napr cez Prime95 - teda najdi co najmensiu voltaz ked to nebude padat.
logicky cim menej voltov v cipe tym mensia teplota.

Inak ten corator mas zapojeny v 4pine? Ako regulujes otacky? Mozno treba nastavit lepsiu krivku - v biose polozka hw health alebo nieco podobne...

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"