NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12951
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: NAS (domov) - server samotný/šasi, cca 8TB

Príspevok od používateľa loleqboleq »

16cmfan napísal: St 27. Mar, 2019, 11:28 Nie len mi ode o to, ze mozno by sa to dalo inak poskladat.

Chces po tom multimedia ? Cez SMB pustat filmy, hudbu, fotky ?
Ches potom automaticke zalohy z PC a ostatnych zariadeni ► NAS - RAID ► ostatne cloud/ext. hdd ?
Chces pristup z vonku odkialkolvek ? VPN priamo v stroji alebo staci cez router ?

Proste to sprav co najelengantnesie, nerob z toho zasa velku vedu lebo to NASko v zivote nedoskladas.

Napis ked tak este raz (trebars sa po roku nieco zmenilo) tvoje poziadavky, budget, predstavu
Stranu dozadu to máš.

Pre mňa to je hlavne kocka, ktorá mi umožní dať z PC preč HDD.
Šanca vytvoriť aj rýchlejšie spojenie je výhodou, prepojenie chcem mať s kompom priame, preto som bol nešťastný, že to nie je možné prostredníctvom USB, bolo by to najjednoduchšie (3.1 Gen 2 usb-A na A a hotofo) ale nie je problém, zainvestujem do niečoho ako toto, nechcem si žrať bandwidth z 1gbit internej linky a počítam s rýchlosťou aj 2x vyššou ako keď mám také WD REDko v PC.

To je zatiaľ všetko, na čo bude slúžiť, to je pre mňa prioritou.

Plánujem investíciu okolo 1000€, 6x4TB WD Red, plán je čo najviac využiteľného miesta ale v dobrom mixe kapacitou a "bezpečnosťou", RaidZ1x2 sa mi pozdáva z tých pár výsledkov výkonu, ktoré som videl.

Vyššiu kapacitu diskov nechcem (pomer cena/GB), nižšiu taktiež. Zostava by vyzerala nejako takto:
CASE: Fractal Node 304
Chladenie: 2x NF-A9 dopredu, 1x NF-A14 dozadu
PSU: TBD - nízka kapacita ale čo najlepší pomer kvalita/účinnosť/ticho/cena
MB: Niektorú z H370M,Z370M,Z390M modelov XXX-itx/ac od Asrocku (6 sata portov a M.2 slot, kde pri NVMe disku nevypína SATA porty)
CPU: Pentium G5400 alebo iný Coffee+ Lake Penťák
CPU Chladič: možno tam rubnem rovno Feru 3
GPU: iGPU
RAM: 16/32GB nie-ECC pamätí, podľa ceny, trebárs Crucial Ballistixy, takže podľa ceny buď 2x8GB/1x16GB alebo potom rovno 2x16GB
SSD pre OS: nejaký NVMe s nízkou kapacitou (obávam sa, že minimum bude asi SX8200 Pro 256GB za niečo okolo 50€)
HDD: 6x WD Red (7200ot. disky by mohli byť príliš hlučné, budem to mať pár metrov od seba s pár kúskami nábytku medzi mnou a serverom - ideálne to nechcem počuť

K tomu dokúpim ešte nejaké odhlučňovacie panely, hrubšie na bočnice a spodok skrinky, tenší (predpokladám, že tam veľa miesta nebude) na vrchný panel a prípadne niečo na predný panel (aby som ale veľmi nezablokoval objem v danej časti a nestrotlil prísun vzduchu).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"