Roztocenie ventilatora stiseneho odporom

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
Pajlo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 10. Jan, 2007, 08:00

Roztocenie ventilatora stiseneho odporom

Príspevok od používateľa Pajlo »

Cafte.

Mam nasledovny problem - po spomalani/stiseni ventilatora obycajnym odporom sa ventilator nedokaze sam roztocit. Ked ho vsak roztocim rucne funguje bezproblemovo.

Jednoduche zapojenie (nechce sa mi kreslit tak som to spravil cez ASCII - snad to uvidite vsetci ;-) ):

Kód: Vybrať všetko

   +
    --------[_R_]-----(X)---+
12 V                        |
    ------------------------+
   -

Preto by som chcel spravit nieco, aby startovacie napatie bolo vyssie - najlepsie povodnych 12 V a potom by sa automaticky znizilo na pozadovanu uroven.

Mam sice za sebou elektrotechnicku, ale uz je to doooost davno, preto sa chcem opytat tych co si to lepsie pamataju ako ja. ;-)

Ak ma pamat neklame, tak zapojenie kondenzatora paralelne k odporu by malo fungovat presne tak ako potrebujem. Po zapnuti sa kondenzator zacne nabijat - a dokial sa nenabije tak obvodom tecie prud ako by tam odpor ani nebol. Akonahle sa ale kondenzator nabije vyrovna sa napatie na odpore a kondenzatore a odpor zacne plnit svoju funkciu.

Moze mi niekto tuto moju teoriu potvrdit ? (Este musim nejako zistit aku kapacitu kondika pouzit, a ci do obvodu nezapojit aj diodu - aby sa po vypnuti kondenzator vybil cez odpor)

Kód: Vybrať všetko


               C
         +----||---+
         |         |
   +     |         |
    -----+--[_R_]--+--(X)---+
12 V                        |
    ------------------------+
   -

Vie mi niekto poradit ?
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

ak pockas co vecera tak ti zistim presny tym odporu co pouziva v redukciach zalman.

T.
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Mozno lepsim riesenim by bolo pre teba zapojit to bez odporu. Ale na 7V. To znamena + pól ventilatora dat na zlty vodic (12V napatie). Minus pól ventilatora dat na cerveny vodic (5V napatie). Rozdiel medzi 12V a 5 V je pozadovanych 7V teda tak akurat aby to bolo tiche. V tomto zapojeni nefunguje monitoring otacok ventilatora, lebo to nema spolocnu zem.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
Pajlo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 10. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Pajlo »

robour napísal:Mozno lepsim riesenim by bolo pre teba zapojit to bez odporu. Ale na 7V. To znamena + pól ventilatora dat na zlty vodic (12V napatie). Minus pól ventilatora dat na cerveny vodic (5V napatie). Rozdiel medzi 12V a 5 V je pozadovanych 7V teda tak akurat aby to bolo tiche. V tomto zapojeni nefunguje monitoring otacok ventilatora, lebo to nema spolocnu zem.
No hej - to ja vsetko viem. Ale ja som znizil z 12 V na cca 9,5 V a ventilator sa sam nechce rozbehnut (je to smejd ;-) ) - prave preto chcem zapojenie, ktore mi da maximalne startovacie napatie/resp. prud na roztocenie.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

No ak sa pri tom napati nedokaze rozbehnut, nebude na nom ani korektne pracovat. Sa moze stat, ze sa zastavi.
Skor by som mierne zdvihol vhodnym mensim odporom napatie na hodnotu, pri ktorej pracovat korektne bude.

Podobne priznaky maju Scythe S-Flex fany (a nie su to smejdy :wink: )... Tiez sa im nechce "makat".
-> http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... 399411&p=7
(graf s tabulkou uplne naspodu strany)
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Príspevok od používateľa Toman »

- som nameral ze ma 56ohm
- inak normalvy ventilator sa rozbieha pri 4V az 4.5V

T. :wink:
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Pajlo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 10. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Pajlo »

Aaach jo. Diky vsetkym za nazory, ale ja naozaj chcem LEN tu schemu.

Viem ze si mozem kupit lepsi/tichsi/drahsi/vacsi/mensi ventilator (to som uz aj mimochodom urobil ;-) ), ale mne fakt teraz ide iba o tu schemu. Myslim ze spravne zapojenie moze pomoct aj niekomu inemu v buducnosti.

BTW: Po manualnom roztoceni ide spolahlivo a ak by aj niekedy zastavil tak mi zakladna doska zacne piskat. Takze toto tiez neriesim.

/edit/: PS: a viem ze existuju aj schemy s tranzistorom ale to ma tiez v tomto momente nezaujima. ;-)
Používateľov profilový obrázok
skill3r
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 821
Dátum registrácie: Ut 20. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa skill3r »

tak to tam mas nejaky dost velky odpor ze ti to spomali na tolko ze sa nece roztocit,ja som si kupil nejaky 40ohmovi 2w odpor ,otacky klesli na tichu uroven ale ventilatory sa tocia aj bez pomoci a mam to zapojene tak ako to mas na tej prvej scheme,alebo si kup regulovaci odpor 2watovy stoji to par korun a mas vystarane.
Spoiler: ukázať
Intel Core I9 - 11900K chladený pomocou Noctua NH-D15S chromax.black//MSI MPG Z590 Gaming Carbon WIFI//2x 16GB DDR4 3600Mhz CL16 G.Skill TridentZ neo//SAMSUNG SSD 980 Pro 256GB M2 PCIe + Corsair BX500 2TB SSD pre data + Western Digital Red 3TB 5400RPM 64MB SATA III pre databackup//MSI GeForce RTX 4080 Super SUPRIM X 16G//PSU FSP Fortron Hydro Ti PRO 1000W//Creative Sound Blaster Z@Creative Inspire 5.1 5100//MSI MAG 322CQR
Používateľov profilový obrázok
Pajlo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 10. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Pajlo »

Nikto nevie pomoct s tou schemou ?

Tak som nad nou este chvilu rozmyslal, a podla mna by mala vyzerat asi takto:

Kód: Vybrať všetko


                   + C
               +----||---+
               |         |
   +   dioda   |         |
    ---->|-----+--[_R_]--+--(X)---+
12 V                              |
    ------------------------------+
   -


vysvetlivky:

--->|---
- dioda, sluzi aby sa po vypnuti kondenzator vybil iba cez odpor - nevyhoda: ubytok na nej je cca. 0,7 V


--||--   
-  kondenzator (asi najlepsie elektrolyt) - kym sa po zapnuti nabija, tak obvodom tecie max. prud co by malo stacit na roztocenie ventilatora. Po nabiti dosiahne napatie rovnake ako je ubytok na odpore a prestane v obvode plnit svoju funkciu. Inac povedane ubytok napatia na odpore bude po zapnuti postupne stupat z 0V az na napr. 3V - cize na ventilator nakoniec zostane zvysnych 12-3-0,7 = 8,3 V


--[_R_]--   
- vykonovy odpor pomocou ktoreho znizujeme napatie na ventilatore (moze byt nahradeny pripadne aj potenciometrom)


--(x)--   
- ventilator

Studoval tu niekto elektrotechniku (ako ja :P ) a pamata sa trochu na to vsetko (lepsie ako ja :red: ) ?
Používateľov profilový obrázok
subz3ro
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa subz3ro »

Bikermotyl napísal:Podobne priznaky maju Scythe S-Flex fany (a nie su to smejdy :wink: )... Tiez sa im nechce "makat".
Asi tak :)
Inak Scythe S-Flex ma problem sa roztocit aj pri 10V... pokial v urcitej polohe... proste hroza. Pocitatocny odpor tych fluidnych lozisk je jedno velke minus tohto inak prepracovaneho fanu.
There are 10 types of people in the world. Those who know binary and those who don't.
Používateľov profilový obrázok
subz3ro
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Št 28. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa subz3ro »

Toman napísal:- som nameral ze ma 56ohm
- inak normalvy ventilator sa rozbieha pri 4V az 4.5V
Hmm, zalezi co myslis pod pojmom "normalny" fan.
Podla mna to zavisi od prudovej zataze, na ktoru je ten fan navrhnuty... a z casti od typu/kvality lozisk.
:)
There are 10 types of people in the world. Those who know binary and those who don't.
Používateľov profilový obrázok
Pajlo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 10. Jan, 2007, 08:00

Príspevok od používateľa Pajlo »

Stale nikto ?

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"