Pozor Laik Athlon XP

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Pozor Laik Athlon XP

Príspevok od používateľa Tilk »

Sorry ze zakladam temu na x-krat omielanu vec. Potrebujem trocha usmernit a tak sa mi zda najlepsie popisat moju konkretnu sytuaciu miesto citania vseobecnych navodov.

Po precitani tohto navodu som sa rozhodol ze to aj ja skusim.

Mam Athlon XP 1800+ a dosku MSI s cipovou sadou KT880. Vopred podotykam ze vykonavane upravy su vyhradne na softwarovej urovni, chladic je original (ozacovalo sa to v cenniku Athlon XP 1800+ BOX tusim :wink: )

Mojim cielom je v prvom rade plna stabilita a dostatocna zivotnost, CPU ma uz skoro 3 roky ale zatial bezi tak by som bol nerad keby sa na tom nieco zmenilo.

V Biose som vykonal upravy v nasledovnom poradi:
Hodnotu fbs som zmenil z 133 na 166
-> system vsak vobec nechcel nabehnut
keD sa mi opat podarilo dostat do Biosu, zmenil som voltage CPU z Auto na 1,675 a tak ej to do teraz, zda sa ze stabilne

teploty v Biose pred upravou:
CPU: 45°C
System: 37°C
po uprave:
CPU: 49°C
System: 40°C

Multiplex mam defaultne na Auto, co je 11,5, keD som sa ho pokusal zmenit na 12, vychadzala mi frekvencia skoro presne 2000MHz, co by bolo fajn, ale nijako sa mi to potom nepodarilo rozbehnut. Zvysoval som napatie CPU ale nepomohlo, tak som zvysil aj napatie RAM a AGP ale potom som uz ani nemohol nakopnut PC. Musel som nakoniec vybrat z dosky baterku aby sa resetly nastavenia a nastavit to na novo.

Takze taka je teraz situacia. Zaujimalo by ma hlavne, co este by bolo vhodne zmenit a kam az mozem ist s vykonom aby to nic neohrozilo? Neda sa povedat ze by som silnejsie CPU nejak zvlast potreboval, ale keD je to zadarmo....veD to asi poznate. Ale nechcel by som on prist.
Ake teploty su vlastne pre moj CPU prijatelne? Je mi jastne ze tie co som udal, keD ze boli z Biosu budu pri takmer nulovom vykone a ze pri 100% to bude o dost viac, obcas enkódujem video a vtedy bezi CPU na 100% aj celu noc vkuse (a bolo uz aj dlhsie) cize v takychto situaciach sa asi bude prehriavat poriadne. cim by som mal sledovat jeho teplotu, aby som ju mohol kontrolovat aj pocas behu sistemu a po aku hranicu je este bezpecne stupat???

Prikladam shoty z CPU-Z, povodne a sucastne nastavenia:

Povodne:
Obrázok

Sucastne:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Tak v prvom rade teploty CPU sa meraju hlavne v zatazi. KeD budes enkódovat video vtedy si to pozri. Prijatelne je tak do 60 stupnov. Druha vec: Vyskusaj ci nemas nahodou odomknuty nasobic. Idealne by bolo ist na Fsb 200 aj ramky Fsb 200. S nasobicom by si potom siel adekvatne dole. Do toho athlona mozes dat vpohode 1.65-1.7V. Vsetko zalezi od teploty v zatazi.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

robour napísal:teploty CPU sa meraju hlavne v zatazi. KeD budes enkódovat video vtedy si to pozri.
Aky program na to pouzivas? Mam nejaku dobu nechat enkódovanie bezat aby sa procesor zahrial?
robour napísal:Vyskusaj ci nemas nahodou odomknuty nasobic
Ako na to? Nieco s odomknutym/zamknutym nasobicom som uz cital, ale aj tak celkom neviem v com je podstata
robour napísal:Idealne by bolo ist na Fsb 200 aj ramky Fsb 200. S nasobicom by si potom siel adekvatne dole
A myslis ze by to slo s originalnym chladicom a bez rizika urazu?
robour napísal:Idealne by bolo ist na Fsb 200 ramky
Toto som tiez cital, ze treba dat hodnotu ramky taku ako aj hlavne fbs ale nech som hladal ako som hladal nikde som to nastavenie nenasiel, mozno sa na mojej doste vola nejak uple inak :!:

Inak mam tam aj funkciu Dynamic overclocking, je to k niecomu alebo mam ostat pri tomto postupe?
Používateľov profilový obrázok
rastamax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 244
Dátum registrácie: Po 30. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: PRESOV ghetto3

Príspevok od používateľa rastamax »

jou jou bratu tak hlavne to napetie v ziadnom pripade nedavaj na vga-grafarnu ked nexces kupovat novu!
skus dat na cpu 1,65v,x12 fsb nechaja a delicku daj na 166,ale neviem presne aku mas zostavu rozpis to viacej,aj ti urkite pomozeme,ked mas agp*pci lock-tak daj disable ake mas pamete kolko mhz a s jakim casovanim,mozno aj pamete nezvladaju.
teplotu zmeras cez SpeedFan-ten mera dosku/chipset/cpu/hdd,stabilytu cpu cez Prime95.
hlavne rozpis komplet zostavu co mas dopodrobna asi tak bratu :wink:
CPU: C2D E8200 @ 4GHz 1,355v AC Freezer Extreme MB: Gigabyte EP35-DS4 OC VGA: GAINWARD GTX 560 Ti @ 955/1910/2250 DDRII: A*DATA EE 2x2GB 800+EE @ 1000mhz 2,2v HDD: SATAII 80GB,320GBSeagate ZDROJ: CORSAIR TX650W LCD: HP LP2475w Notebook: Lenovo S12, Fon: SE Satio "Under a pale grey sky,we shall Arise Again"
"byke CUBE LTD PRO"
iwhy
VIP
VIP
Príspevky: 534
Dátum registrácie: Št 21. Aug, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa iwhy »

Upravil som ti nazov thredu, nabuduce pouzi nieco menej demetnejsie. O nazvoch topicov je nieco spomenute aj v pravidlach fora tak si ich mozes prestudovat ;)
Používateľov profilový obrázok
robour
VIP
VIP
Príspevky: 1780
Dátum registrácie: So 26. Jún, 2004, 14:00
Bydlisko: Trstená

Príspevok od používateľa robour »

Teploty zistis v speedfane, Aide, Evereste, Sisoft Sandre... je toho viac.
Odomknuty nasobic je dobra vec. V biose to mozes najst aj pod polozkou Multiplier. Fsb treba dat na 200, nasobic znizis tak aby 200 krat nasobic bolo napr. 2000Mhz (ako si pisal ze tam ti to este ide)
Chladic nie je az tak podstatny lebo napr. 200 krat "nasobic 6 napriklad" dava 1200Mhz a to je menej ako si mal povodne -cize je to vlastne podtaktovane. (teraz dufam chapes co ten nasobic je).
Najlepsie je ist s CPU aj RAM synchro (DDR400 idu na Fsb 200 -preto aj ten Cpu dat na 200)
Na Dynamic overclocking sa vyprdni -typicka MSI somariny ktorymi chcu zaujat - pre skusenych userov nepouzitelne.
MTB: ASUS Crosshair VI Hero X370 CPU: AMD Ryzen 5 2600 : Noctua NH U9B RAM: G.SKILL 16GB KIT 3200MHz CL16 Aegis : Sapphire AMD Radeon HD6770: SSD: Samsung 970 Evo 500GB NVme M.2 HDD: Seagate SSHD 2TB ST2000DX001 PSU: Seasonic Focus 550W LCD: Eizo 19"
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

iwhy napísal:Upravil som ti nazov thredu, nabuduce pouzi nieco menej demetnejsie. O nazvoch topicov je nieco spomenute aj v pravidlach fora tak si ich mozes prestudovat ;)
Pohoda, aj som myslel ze niekto bude frflat ;)

K tej zostave:
MSI MS-7047 KT880
AMD Athlon XP 1800+
2x256 DDR 333MHz Dual Channel
(zaujimave ze v CPU-Z je Memory/Timings/Frequency/166MHz)
Radeon 9000 64MB
HDD 40GB Maxtor 7200rpm
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

robour napísal:Fsb treba dat na 200, nasobic znizis tak aby 200 krat nasobic bolo napr. 2000Mhz
Dikes, tak som zasa vytahoval baterku :beee: Neslo ho ani nakopnut. Dal som to 200 x10 cize 2000MHz

Asi sa nejak nevyznam vo svojom biose ale par solezitych veci ani za Boha najst nemozem.
Hlavne to nastavovanie fsb u DDR - nikde v Biose som ho nenasiel
agp*pci lock - tiez nebolo
Multiplier - tiez nie je

Zato som nasiel par veci ktore nie celkom viem na co sluzia:
Adjist DDR Memory Frequency - nastavene: By SPD (moznosti:266/333/400MHz)
Auto Disable DIMM/PCI Clock - Disable/Enable (default:disable)
Spread Spectrum - Disable/Enable (default:disable)

BTW od kedy dnes pouzivam vyssie uvedene nastavenia asi 4-5 krat ma prepadla "modra smrt" tak to asi bude suvisiet s tym co (lebo dovtedy prakticky vobec)
Používateľov profilový obrázok
rastamax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 244
Dátum registrácie: Po 30. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: PRESOV ghetto3

Príspevok od používateľa rastamax »

Adjist DDR Memory Frequency - nastavene: By SPD (moznosti:266/333/400MHz)
tak toto urkite nastav co najnisie mas takze na 266mhz to je delicka ramiek,ty mas 333mhz a ked das 333 a taktnes ta ti to padne lebo ramky ti 400 nezvladnu tak daj 266 a ked taktnes tak ti pojdu okolo 333mhz pozri v cpu-z na kolko ti idu ked ti pojdu na 170mhz tak je to idealne lebo 2x170mhz je 340mhz a tvoje su 333mhz v cpu-z sa pori na kolko ti idu ako mas memorymislym ze do 350-360 by mali zvladnut :wink: napis na kolko ti idu
CPU: C2D E8200 @ 4GHz 1,355v AC Freezer Extreme MB: Gigabyte EP35-DS4 OC VGA: GAINWARD GTX 560 Ti @ 955/1910/2250 DDRII: A*DATA EE 2x2GB 800+EE @ 1000mhz 2,2v HDD: SATAII 80GB,320GBSeagate ZDROJ: CORSAIR TX650W LCD: HP LP2475w Notebook: Lenovo S12, Fon: SE Satio "Under a pale grey sky,we shall Arise Again"
"byke CUBE LTD PRO"
Warrax
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 642
Dátum registrácie: So 25. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava - Dúbravka

Príspevok od používateľa Warrax »

Tak v prvom rade zisti, ci mas odomknuty nasobic. Z toho co si napisal je este stale mozne, ze ho mas zamknuty a preto ked ho zmenis ti komp nenabehne.
Vyskusaj to nasledovne. Chod na zakladnych hodnotach ako si to mal dovtedy (11,5x133) a zmen nasobic na 11. Ak ti komp nenabehne, mas ho zamknuty, ak ano, mas ho odomknuty.
Kedze pamate mas 333 Mhz, tak FSB zdvihni na 166 Mhz, a nasobic zniz tak, aby si mal frekvenciu ako predtym. Ak ide, mozes skusat zdvihat nasobic. Po kazdom zdvihnuti otestuj stabilitu v programe Prime95. Stiahni si ten speedfan aby si monitoroval teplotu pri zatazi.
Nechaj to tak 20 minut, teplota nesmie prekrocit 60 stupnov, ale kedze tvoj procik ma nieco za sebou a chces aby ti vydrzal dlho, najlepsie by bolo neprekracovat 55 stupnov.
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

Ktora hodnota je najdolezitejsia? Asi Temp1 jedna nie? Tu ukazuje aj keD to minimalizujem. A preco mam pri Temp2 na obrazku ohen? Nevadi to???
Obrázok

A co mam dat testovat v Prime95? Dal som less of everything (default)
Používateľov profilový obrázok
sweet
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa sweet »

tak ta temp1 je system temperature a temp2 je teplota CPU
CPU: Intel C2D E8200 2,66@3GHz Cooling: Intel Box MB: ASUS P5G41T-M LX V2 HDD: WD 160GB 7200ot SATA RAM: Kingston HyperX Blue 4GB DDR3 VGA: ASUS GTX 280 1GB DVDRAM: Toshiba-Samsung SH-S202 SOUND: 5.1 LCD: Benq FP91G+ PSU: Fortron BS II 500W
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

:8O: Temp2 je teplota CPU??? Pri 100% zatazeni my stupla na 55°C uz takto, a to mam defaultne nastavenia (1.obrazok - povodne). To preco tak vela? To uz aby som ani nezvysoval :E

Nechal som bezat cez tri hodiny Prime95, popri tom som meral aj teplotu.
Prime95 mi vyhodilo 0 errors 0 warnings cize default system sa zda byt stabilny :lol: Kedy uz je nestabylny? Staci aby mal 1 error/warning, alebo od kedy je uz problem?
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

Vyskusaj to nasledovne. Chod na zakladnych hodnotach ako si to mal dovtedy (11,5x133) a zmen nasobic na 11. Ak ti komp nenabehne, mas ho zamknuty, ak ano, mas ho odomknuty.
Skusil som x11 aj x12, komp nabehol v pohode cize bude odomknuty. Aspon ze to. Ale ta teplota ma stve :E [/code]
Používateľov profilový obrázok
Tilk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 49
Dátum registrácie: St 22. Mar, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa Tilk »

rastamax napísal:
Adjist DDR Memory Frequency - nastavene: By SPD (moznosti:266/333/400MHz)
tak toto urkite nastav co najnisie mas takze na 266mhz
Urobil som, okrem toho som dal fbs na 166 a nasobic na x10 co ide zjavne celkom bezpecne a objavili sa mi nejake divne hodnoty v CPU-Z v zalozke Memory/Timing (ako je mozne ze vo frequency nic nie je :? :
Obrázok

a v zalozke SPD:
Obrázok
Preco su tam dve hodnoty? (sice nepamatam co tam bolo predym, mozno je to OK)

Návrat na "Procesory"